Mój kot jest wybredny

Opublikowany przez
Czas czytania

Jeżeli Twój kot jest wybredny, nie przejmuj się, gdyż zwierzęta te mają opinię wyjątkowo kapryśnych. W rzeczywistości jest to raczej cecha nabyta, a nie wrodzona.

Może Ci się wydawać, że kot potrzebuje urozmaicenia diety, ale tak naprawdę jest szczęśliwy jedząc codziennie ten sam pokarm, pod warunkiem, że dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników.

Pomalutku

Kot sprawia wrażenie wybrednego, ale być może w rzeczywistości po prostu się nie spieszy. Wiele kotów lub powoli przeżuwać i jeść małymi kęsami. To, że zwierzak nie zjada na raz całej porcji nie oznacza, że mu nie smakuje.

Mój kot je za mało

Kot może nie chcieć zjeść posiłku, ponieważ dostaje przekąski z innych źródeł. Jeżeli dajesz kotu zbyt dużo przysmaków, lub karmisz go resztkami ze stołu, musisz przestać. Na początku będzie niezadowolony, ale w końcu zrozumie, że jedyne jedzenie jakie dostanie znajduje się w misce.

Upewnij się, że nikt inny (domownik albo sąsiad) nie podkarmia kota. Wystarczy jedna osoba, aby zmienić nawyki żywieniowe kota.

Jeżeli podawałeś kociakowi różne rodzaje jedzenia, aby sprawdzić, które mu smakuje, może okazać się, że gdy dorośnie będzie mu się wydawało, że już zawsze będziesz tak robić. Jeśli otwierasz po kolei różne puszki i próbujesz namawiać kota do jedzenia przy każdym posiłku, zostaniesz przez niego "wytresowany".

Oto skuteczny sposób na nauczenie kota jedzenia tylko tego, czym chcesz go karmić:

  • Zostaw kotu jedzenie na pół godziny.
  • Jeżeli nie zje, zabierz miskę.
  • Powtarzaj czynność dopóki nie zacznie jeść.

Po jednym lub dwóch dniach takiego postępowania, kot może zacząć prosić o przekąski. Nie ulegaj mu. On nie umiera z głodu, tylko po prostu używa swojego osobistego uroku żeby dostać to, czego chce. Być może będziesz musiał znosić narzekanie przez kilka tygodni, ale takie postępowanie szybko ukróci wybrzydzanie przy jedzeniu.

Przestawianie na nową karmę

Jeżeli zmieniasz kotu karmę, rób to stopniowo. Zacznij od dodawania niewielkiej porcji nowego pokarmu, a następnie stopniowo zwiększaj jego ilość, aż do całkowitego zastąpienia dotychczasowej karmy.

Kiedy zasięgnąć porady weterynarza

Jeżeli Twój kot nagle staje się wyjątkowo wybredny, a wcześniej nie przejawiał takich zachowań, lub gdy zdaje się chudnąć, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czasem przyczyną zachowania, które wygląda na wybrzydzanie, jest problem zdrowotny, taki jak choroba zębów, zaburzenia trawienia czy kule włosowe.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane