Nauka o naszej miłości do zwierząt

Opublikowany przez Kara Murphy
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy często trzymasz głowę swojego psa w dłoniach i patrzysz mu w oczy, kiedy do niego mówisz? Czy kot mruczący na Twoich kolanach sprawia, że rośnie Ci serce? Miliony opiekunów zwierząt uwielbiają swoich futrzanych przyjaciół, a teraz nauka może wyjaśnić chemię, która stoi za miłością do zwierząt i ich miłością do Ciebie.

Przywiązanie do psów

Badanie opublikowane w czasopiśmie Science wykazało, że opiekunowie psów doświadczyli niewiarygodnego, bo aż 300-procentowego, wzrostu poziomu oksytocyny po spędzeniu zaledwie pół godziny ze swoimi psami, włączając czas poświęcony na wpatrywanie się w ich oczy. To wpatrzone spojrzenie jest kluczowe. W rzeczywistości naukowcy nie zaobserwowali wzrostu poziomu oksytocyny u psów i opiekunów, którzy spędzali niewiele czasu patrząc sobie w oczy.

Oksytocyna to hormon, który odgrywa ogromną rolę w tworzeniu więzi, zaufania i altruizmu między matką a dzieckiem. Jest tak silny, że często nazywa się go "hormonem miłości". Podobnie jak w badaniu Science przeprowadzonym na psach, oksytocyna jest uwalniana zarówno u matki, jak i u dziecka, kiedy obie osoby patrzą sobie w oczy.

Można udowodnić, że kochasz zwierzęta, ale czy badacze udowodnili, że psy odwzajemniają naszą miłość?Sznaucer stoi na kolanach mężczyzny siedzącego przy stole na świeżym powietrzu

Według badań Science i drugiego badania przeprowadzonego przez neuronaukowca Paula Zaka – tak. The Telegraph donosi, że Zak przeprowadził badania na dziesięciu psach i odkrył, że poziom oksytocyny wzrósł średnio o 57,2 procent, kiedy psy spędzały 10 min na zabawie ze swoimi opiekunami. Badanie Science wykazało, że liczba ta wzrosła jeszcze bardziej. Psy w tym badaniu wykazały 130-procentowy wzrost poziomu "hormonu miłości" po 30 min spędzonych ze swoimi opiekunami, wliczając w to czas patrzenia sobie w oczy.

Szaleństwo na punkcie kotów

A co z kotami? Koty są często określane jako powściągliwe i prawdopodobnie nie wymagają takiej ilości uwagi, jakiej wymaga od Ciebie Twój pies. Ale czy potrafisz kochać swojego kota? Czy Twój kot może Cię pokochać?

Badania dotyczące tego, czy człowiek może czuć miłość do swojego kota są rzadkie, ale Zak zajął się kwestią tego, czy kot może czuć miłość do Ciebie, przeprowadzając test podobny do tego, który przeprowadził z psami. Po 10 min zabawy ze swoimi opiekunami u dziesięciu kotów biorących udział w badaniu Zaka poziom oksytocyny wzrósł aż o 12 procent. Jest to zmiana znacznie mniejsza niż wzrost o 57,2 procent, który Zak zaobserwował u psów, ale wskazuje, że efekt kontaktu z ludźmi jest podobny. Odkrycie było niespodziewane. " Przynajmniej przez pewien czas koty zdają się nawiązywać więź ze swoimi opiekunami", powiedział Zak w wywiadzie dla The Telegraph.

Być może lepszym wskaźnikiem miłości jest badanie opublikowane w Behavioural Processes, które pokazuje, że większość kotów lubi kontakt z ludźmi nawet bardziej niż jedzenie. Preferuje pieszczoty nad jedzeniem? A to już coś!

Tak więc uczucie smutku, kiedy musisz zostawić swojego pupila w domu, kiedy idziesz do pracy, oraz uczucie ekscytacji, kiedy w końcu wracasz do domu, to oznaki prawdziwej miłości. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem Twój pupil załatwi się w domu czy porysuje meble.

Informacja o autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależną pisarką i rodzicem zwierząt domowych; mieszka w Erie w Pensylwanii. Ma goldendoodle'a o imieniu Maddie.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty