Jak prawidłowo karmić małego kota

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

 

Kitten Image

Po przyniesieniu nowego kociaka do domu, najlepiej dalej karmić go jedzeniem, do którego jest przyzwyczajony. Nie wszystkie karmy dla kociąt są takie same – niektóre z nich na przykład zawierają składniki lepszej jakości niż inne. Dlatego warto pomyśleć o zmianie karmy na zalecaną przez lekarza weterynarii. Musisz poświęcić na to od 5 do 7 dni, a lekarz doradzi Ci jak to zrobić. Mieszaj nową karmę z dotychczas stosowanym pożywieniem, stopniowo zwiększając jej dawkę, do momentu gdy będziesz napełniać miskę wyłącznie nowym jedzeniem.

Jak nietrudno sobie wyobrazić, kocięta mają malutkie żołądki, dlatego na początku potrzebują niewielkich, lecz często podawanych posiłków. Oznacza to, że zanim osiągną wiek 6 miesięcy, powinny otrzymywać świeży pokarm w czystej misce do 4 razy dziennie.

Wybieraj z rozsądkiem

Karma dla kociąt oznaczona jako "kompletna" dostarczy zwierzęciu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jest ona dostępna w wygodnej do podawania formie, pod postacią suchych granulek, albo mokrego pokarmu pakowanego w puszki lub saszetki. Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować, lekarz weterynarii doradzi Ci, która z tych postaci będzie najlepsza dla Twojego zwierzęcia.

Jednak niezależnie od rodzaju wybranej karmy, należy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi jej podawania, znajdującymi się na opakowaniu i uważać, aby nie przekarmić kociaka.

Spragnione kocięta

Możesz w to wierzyć lub nie, ale kocięta nie potrzebują mleka, a u niektórych kotów krowie mleko może nawet powodować biegunkę. Jeśli więc chcesz je podawać swojemu pupilowi, powinno być to mleko opracowane specjalnie dla kotów. Niemniej jednak, zadbaj o to, by Twój kociak przez cały czas miał w misce świeżą i czystą wodę. Jeżeli podejrzewasz, że pije jej za mało, może to oznaczać że wyczuwa w niej smak związków chemicznych, używaj więc butelkowanej, niegazowanej wody. Niektóre koty wolą pić z bieżących źródeł wody, takich jak wodotryski czy kapiące krany, możesz więc kupić fontannę przeznaczoną specjalnie dla tych zwierząt. Nie zapominaj też, że Twój kot odżywia się suchym i twardym jedzeniem, ważne więc, by podawać mu dużo wody.

Nie martw się, wymiotowanie od czasu do czasu jest normalne

Mając niewielki problem z trawieniem lub chcąc pozbyć się bezoaru Twój kot sam doprowadzi się do wymiotów, np. jedząc trawę. Jest to całkiem naturalne zachowanie i nie należy się nim przejmować. Jeśli jednak wymioty utrzymują się, a Ty zaobserwujesz inne objawy, musisz zwrócić się do lekarza weterynarii.

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane