Jak czytać etykietę karmy dla kotów

Opublikowany przez CHRISSIE KLINGER
medical badge Recenzja i korekta: MONIKA VÁVROVÁ .
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Żywienie odgrywa ważną rolę w zdrowiu i samopoczuciu kota, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią karmę dla swojego kociego przyjaciela. Jednak zarówno nowi, jak i doświadczeni opiekunowie zwierząt mogą mieć trudności ze zrozumieniem informacji zawartych na etykietach karm dla kotów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak czytać etykiety karm dla kotów. Pozwoli Ci to podjąć świadomą decyzję przy wyborze pokarmu dla swojego pupila.

Co znajduje się na etykiecie karmy dla kotów?

Informacje na etykietach karmy dla kotów są regulowane przez Food Standards Agency (FSA). Zgodnie z prawem należy podać szczegółowe informacje o produkcie (tzw. deklaracje ustawowe lub obowiązkowe), a wszystkie informacje muszą być rzeczowe i dokładne. Etykiety karmy dla kotów nie mogą wprowadzać klientów w błąd co do charakteru, zawartości lub jakości produktu. Wymagane informacje zawierają:

  • Nazwę i opis produktu. Obejmuje to gatunek zwierzęcia, etap życia i wszelkie specyficzne potrzeby, dla których produkt jest przeznaczony, a także rodzaj karmy („pełnoporcjowa” lub „uzupełniająca”). Na przykład: „Pełnoporcjowa karma dla dorosłych kotów”. 

    • „Pełnoporcjowa” oznacza, że podawana zgodnie z instrukcją karma dostarcza wszystkich substancji odżywczych, których Twój kot potrzebuje każdego dnia.

    • „Uzupełniająca” oznacza, że jest ona przeznaczona do mieszania z innym pokarmem lub podawania jako przekąska lub smakołyk dla Twojego kota.

  • Skład (listę składników). Składniki należy wymienić w porządku malejącym według wagi (od największej do najmniejszej). W zależności od lokalizacji, niektórzy producenci karm dla zwierząt mogą wymieniać składniki na dwa sposoby: według kategorii (np. mięso i pochodne zwierzęce, warzywa, zboża, minerały itd.) lub według nazw pojedynczych składników (np. mączka drobiowa, mączka z tuńczyka, marchew, pszenica, ryż itd.). Ponieważ lista minerałów jest zazwyczaj długa, zwróć uwagę, że mogą one być zgrupowane w jednej kategorii „minerały” na etykiecie, nawet jeśli inne składniki są wymienione osobno. Jeśli producent zwraca uwagę na konkretny składnik na etykiecie, lista składników powinna zawierać informację o ilości tego składnika. 

  • Dodatki. Składniki karmy dla zwierząt domowych to materiały paszowe (np. wątróbka drobiowa, mączka z tuńczyka, marchewka itd.) lub dodatki (np. witamina A, witamina E, beta-karoten, pierwiastki śladowe, aminokwasy itd.). Wiele dodatków stosowanych w karmie dla zwierząt jest również używanych w żywności dla ludzi i są one niezbędne do zapewnienia kompletnej wartości odżywczej produktu.

    Prawo brytyjskie i unijne przewiduje bardzo restrykcyjne zasady, zgodnie z którymi, wszystkie dodatki muszą być bezpieczne i dopuszczone do stosowania w karmie dla zwierząt domowych. Zobaczysz słowo „dodatki”, a następnie ich kategorie, nazwy i/lub numery identyfikacyjne oraz ilości. Witaminy i prowitaminy można zadeklarować w tej pozycji, podając ich ilość, lub na liście składników analitycznych wraz z ilością, której zawartość w karmie dla zwierząt domowych jest gwarantowana na koniec okresu przechowywania. 

  • Składniki analityczne. Podobnie jak w przypadku informacji o wartościach odżywczych na etykietach żywności dla ludzi, producenci karmy dla zwierząt domowych są zobowiązani do wyszczególnienia poziomów:

    • Białko surowe.

    • Tłuszcz.

    • Włókno surowe.

    • Popiół surowy.

    • Wilgotność dla produktów zawierających więcej niż 14% wilgoci.

  • Terminy takie jak „surowy” i „popiół” mogą być mylące! Termin „surowy” odnosi się do szacunkowej ilości, która nie mówi nic o substancji odżywczej poza jego ilością. Zamiast wskazywać, że do karmy dodano popiół, „popiół” odnosi się do pozostałości po metodach stosowanych do analizy produktu w laboratorium. Możesz spotkać się z określeniem „pozostałości po spaleniu” lub „materia nieorganiczna”.

  • Instrukcję karmienia i Instrukcję użytkowania. Etykieta karmy powinna zawierać zalecenia dotyczące ilości i częstotliwości karmienia kota. Pamiętaj, że poradnik żywieniowy został opracowany dla przeciętnego zwierzęcia, więc zawsze bierz pod uwagę wielkość, wiek i poziom aktywności Twojego kota. Zacznij od podawania sugerowanej ilości pokarmu i obserwuj wagę oraz stan ciała swojego kota, dostosowując w razie potrzeby ilość lub częstotliwość podawania pokarmu.

  • Instrukcję przechowywania. W instrukcji znajdziesz informacje, jak przechowywać żywność, aby zachować jej świeżość i bezpieczeństwo. Może zawierać instrukcje typu: „przechowuj w suchym i chłodnym miejscu” lub „nieużywane porcje przechowuj w lodówce”.

  • Wagę netto. Podobnie jak w przypadku żywności dla ludzi, waga netto karmy dla zwierząt musi być podana na opakowaniu.

  •  

  • Termin przydatności do spożycia. Data zapisana w formacie MM/RR lub DD/MM/RR (w przypadku mikrobiologicznie nietrwałej karmy dla zwierząt domowych) oznacza termin przydatności produktu do spożycia. 

  • Adres siedziby. Na etykiecie powinna znajdować się nazwa firmy i adres operatora zajmującego się etykietowaniem. W Wielkiej Brytanii musi to być adres w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej.

  •  

  • Dane kontaktowe. Na etykiecie znajdziesz również informacje kontaktowe, takie jak bezpłatny numer telefonu, adres e-mail, stronę internetową lub inny sposób kontaktu z producentem/dystrybutorem.

  • Numer partii i numer zatwierdzenia zakładu produkcyjnego. Aby umożliwić śledzenie produktu, na etykiecie należy wydrukować numer partii i numer zatwierdzenia przypisany do zakładu produkcyjnego.

Należy pamiętać, że każdy kot ma swoje własne, niepowtarzalne potrzeby żywieniowe. Lekarz weterynarii może udzielić Ci wskazówek, jakich składników i substancji odżywczych potrzebuje Twój kot w zależności od wieku, stanu zdrowia, środowiska, stylu życia i rasy.

Piękny kot tabby jedzący z miski z jedzeniem, ustawionej na podłodze obok okna w salonie.

Składniki a substancje odżywcze: Jakich informacji szukać na etykiecie

Czy składniki i substancje odżywcze to to samo? Zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego kota, odpowiedź brzmi: nie. Składniki to surowce wykorzystywane w karmach dla zwierząt, które dostarczają im niezbędnych substancji odżywczych. Innymi słowy, składniki są nośnikami substancji odżywczych.

W przypadku karmy dla kotów ważne są zarówno składniki, jak i substancje odżywcze. Każdy składnik wnosi do karmy unikalny zestaw substancji odżywczych, łącząc się w celu zapewnienia kompletnego i zbilansowanego żywienia, które dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat niezbędnych substancji odżywczych i zalecanych składników, których potrzebuje Twój kot.

Szum wokół diet wysokobiałkowych sprawia, że niektórzy opiekunowie kotów szukają karmy z dodatkową zawartością białka. Jednak, mimo że białko jest ważną substancją odżywczą dla Twojego kota, o ile lekarz weterynarii nie poinformuje Cię, że Twój pupil potrzebuje diety wysokobiałkowej, nie ma potrzeby podawania większej ilość białka. Tak jak każdy inny składnik lub substancja odżywcza, powinna być odpowiednio zbilansowana w proporcjach odpowiednich dla Twojego kota.

Aby zachować zdrowie, Twój kot potrzebuje innych substancji odżywczych oprócz białka. Najlepsze karmy dla kotów zawierają zbilansowaną mieszankę niezbędnych substancji odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Na przykład, karmy Hill's Pet dla kotów są pełnoporcjowe i odpowiednio zbilansowane, aby wspierać zdrowie i dobre samopoczucie Twojego kota.

Czy na Twojej etykiecie karmy dla kotów znajdują się niejasne informacje? Czasami używa się naukowych określeń składników, co może być mylące lub niepokojące, gdy zobaczysz je na liście składników, ale w rzeczywistości są one bardzo ważne dla zdrowia Twojego kota. Jeśli masz wątpliwości co do składnika podanego na etykiecie karmy dla kotów, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii. Są one doskonałym źródłem informacji i pomogą Ci zrozumieć, jaką rolę odgrywają poszczególne składniki w zdrowiu Twojego kota.

Wiele pomocnych informacji na temat składników i etykietowania karmy dla kotów znajdziesz na stronach UK Pet Food (wcześniej znanego jako Pet Food Manufacturers' Association lub PFMA), FEDIAF, bądź Hill’s Pet. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z producentem karmy dla zwierząt, aby zapytać o konkretne produkty.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota

Po zapoznaniu się z kilkoma różnymi etykietami, porozmawiaj z lekarzem weterynarii i poznaj jego opinie. Twój lekarz weterynarii wie wszystko o indywidualnych potrzebach Twojego kota i może doradzić, jaka karma będzie dla niego najlepsza. Zacznij od kupienia niewielkiej ilości karmy, aby upewnić się, że kotu smakuje. Stopniowo wprowadzaj nową karmę, aby nie zaburzyć trawienia kota. Wiele kotów uwielbia smak jednej karmy, ale niektóre mogą być wybredne (tak jak dzieci). Hill's Pet oferuje 100% gwarancję zwrotu pieniędzy, więc jeśli Twój kot nie pokocha nowej karmy, otrzymasz zwrot pieniędzy.

Wreszcie, zdrowa karma dla kota to taka, która zgodnie z ustaleniami lekarza weterynarii spełnia potrzeby żywieniowe Twojego kota. To, że od lat karmisz jednego kota konkretną karmą, nie oznacza, że jest to najlepszy wybór dla nowego kota. Z czasem u niektórych kotów pojawiają się dodatkowe potrzeby żywieniowe wynikające z ich wieku, stylu życia lub genetyki i mogą one wymagać dietetycznej karmy dla kotów. 

Regularne kontrole u lekarza weterynarii oraz częste monitorowanie diety i zachowania kota to podstawowe elementy odpowiedzialnej opieki, podobnie jak umiejętność czytania etykiet karmy dla zwierząt. Teraz, kiedy lepiej rozumiesz informacje dostępne na etykiecie, następnym razem, kiedy będziesz czytać etykietę karmy dla kotów, możesz podjąć świadomą decyzję o zakupie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące karmy Hill's® dla kotów, możesz skontaktować się z nami lub rozpocząć czat na stronie www.HillsPet.pl

Informacja o autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger jest posiadaczką zwierząt, która chętnie dzieli swój dom z futrzakami, dwójką własnych dzieci i mężem. W czasie wolnym od nauczania, pisania i blogowania, Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny. Pisze artykuły, które pomagają opiekunom zwierząt prowadzić bardziej aktywne i pełniejsze życie ze swoimi pupilami.

Powiązane artykuły

  • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

    Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
  • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

    154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
  • Jak prawidłowo karmić małego kota

    Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
  • Podawanie ryb kotom

    154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty