Podawanie ryb kotom

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Twoja mama prawdopodobnie powtarzała Ci to niezliczoną ilość razy: ryba jest zdrowa. Ale czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Wyniki najnowszych badań wskazują na to, że prawdopodobnie tak jest. Dla kotów to świetna wiadomość, ponieważ większość z nich uwielbia smak ryb.

Czy wszystkie ryby są sobie równe?

Możesz ci się wydawać, że skoro ryba jest tak dobra, wystarczy, że podasz kawałek soli ugotowanej na parze lub w mleku. Jednak jeżeli chcesz zapewnić swojemu kotu maksymalne korzyści odżywcze płynące ze spożywania ryb, czytaj dalej…

Ryba, tak jak wszystkie inne składniki, powinna być podawana jako część zbilansowanej diety. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że swoje korzystne właściwości ryba zawdzięcza obecności pewnych szczególnych składników odżywczych.

Po pierwsze, ryby są doskonałym źródłem białka zarówno dla kotów, jak i ich właścicieli. Oznacza to, że każdy kilogram ryby dostarcza dużą ilość bardzo potrzebnego organizmowi kota białka. Ryba zawiera aminokwasy (składniki białek) w odpowiednich proporcjach, jednak nie są to proporcje idealnie dopasowane.

Niestety pewne gatunki ryb mogą niszczyć niektóre witaminy. Więc, jeżeli podając ryby kotom chcesz osiągnąć równowagę żywieniową, potrzebna będzie Ci pomoc naukowa. Kolejnym problemem właścicieli kotów jest to, że pożywienie dla kotów zawierające dużą ilość ryb po prostu nieprzyjemnie pachnie i zapach ten może się długo utrzymywać.

Technologia

Na szczęście w tym momencie z pomocą przychodzi technologia, która pozwala na wyodrębnienie najlepszych składników odżywczych z ryb, a następnie dodanie ich do karmy dla kotów. Dzięki temu Twój kot jedząc swoją ulubioną karmę o smaku kurczaka, wołowiny, czy jagnięciny otrzyma korzyści zdrowotne płynące z obecności składników odżywczych z ryb.

Nawet jeśli nie jesteś specjalistą w dziedzinie ryb, na pewno podejrzewasz, że białe ryby takie jak sola i dorsz różnią się od ryb oleistych takich jak makrela i tuńczyk. W rzeczywistości, gdybyśmy mieli wyodrębnić jeden „super składnik odżywczy” ryb, byłby to właśnie olej rybi.

Może Ci się wydawać, że białe ryby są lepsze, jednak zawierają one niewiele cennych olei, więc to ryby oleiste powinny być wybierane jako pierwsze.

Zdrowy wariant

Wyniki badań publikowanych przez naukowców wskazują na zdumiewające korzystne właściwości olejów rybich. Chcesz żeby Twój kot miał dobry wzrok? Podawaj mu olej rybi. Twój dojrzały kot cierpi z powodu sztywniejących stawów? Podawaj mu olej rybi. Chciałbyś żeby Twój kot szybciej się uczył? Podawaj mu olej rybi.

Lekarz weterynarii Libby Sheridan z Hill’s Pet Nutrition wyjaśnia to w ten sposób: „Jeden szczególny olej rybi zwany DHA oraz kwasy tłuszczowe omega 3 zaangażowane są w rozwój neurologiczny, czyli rozwój mózgu oraz połączeń w mózgu. Pomimo, że część tych procesów zachodzi już w łonie matki, niektóre mają miejsce także po urodzeniu.

Jest to bardzo ważne, ponieważ, aby móc przetworzyć wszystkie nowe informacje pochodzące z otoczenia zwierzęcia (to co widzi, słyszy, to czego dotyka oraz całą gamę nowych wrażeń), jego mózg musi być “plastyczny”. Wszystkie nasze karmy dla kotów wzbogacone są o DHA, składnik odżywczy wspierający ciągły rozwój Twojego zwierzęcia. Każdy może mieć bardziej żwawego i łatwo przystosowującego się kota dzięki odpowiedniemu żywieniu przez pierwszych kilka miesięcy”.

Kwestia równowagi

Organizm dąży do osiągnięcia równowagi (odpowiedniego stosunku) pomiędzy szczególnego rodzaju kwasami tłuszczowymi omega 6 i omega 3.

Cenne kwasy omega 3 możemy znaleźć w niektórych olejach roślinnych takich jak olej lniany, oraz w rybach, szczególnie oleistych. Kwasy omega 3 i omega 6 działają w przeciwstawny sposób. Podając je w różnych proporcjach możemy spodziewając się różnych efektów. Uważa się, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce dostarcza organizmowi więcej kwasów tłuszczowych omega 6 w porównaniu do omega 3. Zwierzęta (ale też ludzie), aby pozostać w dobrym zdrowiu powinny spożywać więcej kwasów omega 3.

Jeszcze kilka ostrzeżeń: nie ulegaj pokusie podawania kotu dodatkowo oleju rybiego, ponieważ zbyt duża ilość jakiegokolwiek ze składników odżywczych może zaburzyć równowagę organizmu i spowodować problemy. Zasięgnij porady lekarza weterynarii zanim wzbogacisz dietę swojego pupila, szczególnie gdy jest chory. W większości przypadków lekarz weterynarii przepisze odpowiedni suplement lub zaleci podawanie diety weterynaryjnej opartej na specjalnej formule, która zaspokoji specyficzne potrzeby Twojego zwierzęcia pod względem wszystkich składników odżywczych, i będzie dostosowana do jego stanu zdrowia.

Dr Libby Sheridan ma także radę dla wopiekunów zdrowych kotów: “Kupując karmę dla kota nie daj się zwieść atrakcyjnej etykiecie. Szukaj karm, do których dodany został olej rybi. Firma Hill’s jest przekonana o wiarygodności wyników przeprowadzonych badań i właśnie dlatego postanowiliśmy dodać olej rybi do wszystkich suchych karm dla kotów. Zawsze kupuj tylko karmy renomowanej marki, aby mieć pewność, że zostały do niej dodane właściwe oleje, pochodzące z odpowiednich ryb z czystych, wolnych od zanieczyszczeń wód.”

Więc jest tak, jak mówiła Twoja mama: ryba jest zdrowa!

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane