„Uśmiech!” – Jak zrobić kotu idealne zdjęcie

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Każdy kot jest jedyny w swoim rodzaju, a każdy właściciel uważa swojego pupila za najpiękniejsze zwierzę na świecie. Nie ma w tym nic złego. Jednak jak uchwycić na zdjęciu, które zachowasz na zawsze, tego ducha, tę osobowość, to co czyni Twojego kota tak niepowtarzalnym? Na szczęście, dzięki upowszechnieniu aparatów cyfrowych jest to łatwiejsze niż kiedyś… Świetne zdjęcie pupila uzyskasz dzięki tym samym technikom, które wykorzystuje się do fotografowania innych dzikich zwierząt – bezgraniczna cierpliwość, elastyczne podejście do światłą i czasu ekspozycji, świadomość uczuć zwierzęcia, a przede wszystkim mnóstwo ujęć! W przypadku aparatu cyfrowego ilość zdjęć nie jest problemem, możesz więc pstrykać do woli. Im więcej zrobisz ujęć, tym większa szansa, że uzyskasz idealną fotografię. Jednak mimo wszystko dobrze wcześniej się przygotować. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę…

Ostrość

Zanim w ogóle sięgniesz po aparat, żeby zrobić kotu zdjęcie, zastanów się, co tak naprawdę chcesz uchwycić dla potomności. Czy będzie to sposób w jaki śpiąc zajmuje całą kanapę? A może to, jak skacze z podłogi na szczyt regału, niczym gazela? Gdy masz już określony cel, ustal kiedy przeprowadzisz „sesję zdjęciową” i poczekaj na właściwy moment. Dla uzyskania wysokiej jakości fotografii, kluczowe jest ustawienie ostrości. Pamiętaj, że autofokus aparatu sprawdza się lepiej, jeśli skierujesz go na bardziej konkretny obiekt (oko, obrożę) niż niewyraźna bryła futra. Jeśli kot się porusza, zmieniając odległość od obiektywu, używaj regulacji ostrości kompensując zmiany. Dzięki temu, kiedy trafisz na odpowiedni moment, uzyskasz idealnie ostre zdjęcie.

Cierpliwość

Ponieważ kot nie rozumie, że chcesz mu zrobić zdjęcie, nie wykona poleceń takich jak: „stój spokojnie, właśnie tam”, czy „przesuń się troszkę w lewo”. Dlatego musisz poczekać, aż przyjmie idealną pozycję w wybranym przez siebie czasie. Pozwól mu się odprężyć i nie śledź go z aparatem. Jeśli chcesz, by patrzył prosto w obiektyw, trzymaj nad nim ulubioną zabawkę zwierzęcia, żeby przyciągnąć jego uwagę.

Oświetlenie

Mówiąc ogólnie, korzystanie z lampy błyskowej podczas fotografowania zwierząt nie jest najlepszym pomysłem. Niektóre koty reagują strachem na nagły błysk jasnego światła. Poza tym, na tego rodzaju zdjęciach, żywe kolory zwierzęcego umaszczenia często są wyblakłe. Naturalne światło – czy to na zewnątrz, czy też wpadające przez okno – jest mniej stresujące dla kota i daje lepsze efekty na kolorowych odbitkach. Jeśli oświetlenie jest niewystarczające, technologia cyfrowa umożliwia późniejsze rozjaśnienie ujęcia, przy pomocy domowego komputera.

Przygotowanie

Zanim zaczniesz robić zdjęcia, upewnij się, czy używasz właściwego obiektywu i odpowiedniego trybu fotografowania. W przypadku lustrzanki jednoobiektywowej, chcąc uzyskać szczegółowe zbliżenia z dystansu, bez podtykania kotu aparatu pod nos, możesz użyć obiektywu z większym zoomem. Ponieważ zwierzęta poruszają się bardzo szybko, ustaw niski czas naświetlania. W przeciwnym wypadku, otrzymasz serię rozmazanych plam, za każdym razem gdy kot poruszy głową. W lustrzance, wybierz tryb priorytetu migawki i krótki czas jej otwarcia (1/200 sekundy lub mniej), a aparat automatycznie ustawi przysłonę, tak by uzyskać odpowiednią ekspozycję. W przypadku aparatu kompaktowego, wybierz tryb sportowy, zaprogramowany do robienia zdjęć szybko poruszających się obiektów. Jeśli masz możliwość, ustaw również fotografowanie w trybie ciągłym – przy odrobinie szczęścia uzyskasz całą sekwencję fantastycznych zdjęć swojego kota „w akcji”.

Kompozycja

Samo skierowanie aparatu na wybrany obiekt nie wystarczy, by zrobić udane zdjęcie. Zastanów się, co poza kotem mogłoby się na nim znaleźć. Jakie tło byłoby odpowiednie? Kanapa, drzewo w ogrodzie, albo drapak? A może wolisz, żeby na fotografii widoczny był tylko kot? Jeśli Twój aparat umożliwia szerokie otwarcie przysłony (niska wartość F, może być 4 lub mniej), wykorzystując głębię ostrości, możesz uzyskać artystyczny efekt rozmazania tła za zwierzęciem. Zastanów się nad kątem ustawienia obiektywu. Jeśli chcesz, żeby na ujęciu Twój pupil wyglądał na zamyślonego – rób zdjęcie z boku. Jeżeli wolisz żeby wpatrywał się w dal – fotografuj od tyłu. A jak skłonić go aby patrzył prosto w obiektyw? Wystarczy zejść do parteru i robić zdjęcia z poziomu podłogi. Nie tylko uzyskasz w ten sposób lepszą perspektywę, niż widok z góry na kocią głowę, ale również pomożesz zwierzęciu się odprężyć.  

Otwartość na ludzi

Nie przejmuj się obecnością ludzi w kadrze. Zdjęcie będzie dla Ciebie w przyszłości cenniejsze, jeśli oprócz ukochanego pupila pojawi się na nim bliska Ci osoba. Czasem obecność dłoni głaszczącej kota przydaje ujęciu prawdziwego ciepła, a poza tym jest sprytnym sposobem przytrzymania ruchliwego zwierzęcia wystarczająco długo, by wykonać fotografię! Obserwuj jak człowiek i kot reagują na siebie nawzajem. Przy odrobinie szczęścia, uchwycisz ten idealny i pełen autentyzmu moment, kiedy wymieniają spojrzenia, lub gdy szczęśliwe zwierzę radośnie się uśmiecha.

Na koniec, najważniejsza rada…

Nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem Ci nie wyjdzie. Im częściej Twój kot będzie miał kontakt z aparatem, tym prędzej się z nim oswoi i zacznie zachowywać naturalnie w jego obecności.

Wtedy uzyskasz ujęcie, które w przyszłości będzie Cię wzruszać za każdym razem, gdy na nie spojrzysz!

Artykuły powiązane