Jaka kanapa i tapicerka sprawdzi się przy kotach?

$authorText
$readingTime

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zabierasz się za meblowanie domu, ale masz kota i wiesz, co kocie pazury potrafią zrobić z nową kanapą, stolikiem albo wygodnym fotelem. Jeśli jednak masz ochotę zainwestować w ładne meble, nie ma powodu do rozpaczy – temu problemowi można zaradzić.

A więc jakie materiały mebli sprawdzają się najlepiej w przypadku kotów, a jakich należy całkowicie unikać? Oto, co musisz wiedzieć, zanim wpadniesz w gorączkę zakupów.

Jakie kanapy są najlepsze dla właścicieli kotów?

Koty mają drapanie we krwi. Dla Twojego futrzastego przyjaciela drapanie to instynkt jeszcze sprzed czasu udomowienia tego gatunku. Jednocześnie Twój pupil uwielbia wygodę i będzie spędzać długie godziny na nowej sofie. Nie oznacza to jednak, że musisz owijać swoje nowe meble w folię aluminiową – w zasadzie jedyny materiał, którego koty nie znoszą na tyle, aby powstrzymać się od drapania. Zamiast tego wybierz jedną z poniższych tkanin, które nie tylko świetnie wyglądają, ale sprawdzają się także w nierównym starciu z kocimi pazurami:

  • Mikrofibra
  • Sztuczny zamsz
  • Dżins
  • Poliester, sztuczny jedwab, nylon lub akryl

Mikrofibra to świetny wybór, ponieważ jest wygodna i stylowa, a przy tym wytrzymała. Nie zaszkodzi jej, jeśli Twój pupil czasem nie oprze się pokusie drapania.

Sztuczne materiały, takie jak zamsz czy tkaniny syntetyczne, przestały mieć opinię niemodnych. Wręcz przeciwnie, zmiany trendów i udoskonalenie ich faktury sprawiły, że zyskały popularność. Portal Architectural Digest zaleca właścicielom kotów wybieranie gęsto tkanych materiałów. Jeśli chodzi o obicia z materiałów o luźnym lub wręcz oczkowym splocie, takie jak len czy wełna, należy ich unikać. Dlaczego? Ponieważ gdy kot zobaczy małe pętelki lub nierówną powierzchnię materiału, uzna, że to kocia zabawka.

Taką zasadą warto się kierować, wybierając obicia foteli, siedziska krzeseł w jadalni oraz wykładziny podłogowe. Koty nie widzą różnicy. Jeśli tylko będą mieć okazję, podrapią wszystkie meble, jakie mają w zasięgu wzroku.

Kitten sitting on a sofa with rips and tears from a cat's scratch

Z jakich materiałów meble sprawdzą się najlepiej, jeśli masz kota?

Jeśli szukasz mebli nietapicerowanych, np. stołu i krzeseł do jadalni lub stolika kawowego, rozważ zakup produktów z syntetycznych materiałów lub impregnowanego drewna, mających gładkie powierzchnie, w które Twój kot nie da rady wbić pazurów. Niektóre koty traktują nogi drewnianych mebli jak małe drzewka – doskonałe do stępiania pazurów – wystarczy jednak odrobina czasu i cierpliwości, aby przekonać kota, że zdecydowanie wygodniej będzie mu użyć w tym celu drapaka, twierdzi australijskie Królewskie Towarzystwo na rzecz Przeciwdziałania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA). Jeszcze bardziej kuszącą opcją dla Twojego pupila może być drapak, który wykonasz własnoręcznie.

Jakich materiałów najlepiej unikać?

Podczas wybierania mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz należy unikać materiałów takich jak szenila, bawełna, tweed i jedwab, ponieważ są podatne na uszkodzenia spowodowane kocimi pazurami. Są to uniwersalne, wspaniałe tkaniny, ale zarezerwuj je dla rzeczy, które pozostają poza zasięgiem Twojego kociaka.

Jeśli mieszkasz z kotem, trzymaj się również z dala od tych dwóch materiałów:

1. Sizal

Sizal to włókno otrzymywane z agawy sizalowej, której liście są wykorzystywane do wyrabiania np. dywanów, odzieży czy koszy. Ze względu na wytrzymałość sizalu używa się go często do produkcji kocich drapaków i zabawek. Zastanów się dwa razy, zanim kupisz śliczny sizalowy dywanik znaleziony w internecie – Twój kot z pewnością uzna, że kupiłeś mu świetną nową matę do drapania

i zanim się zorientujesz, nowy dywanik będzie cały w strzępach. Oczywiście nie ma w tym winy Twojego uroczego futrzaka – te naturalne włókna po prostu go przyciągają. Zarezerwuj więc sizal wyłącznie dla kocich akcesoriów.

2. Skóra

Skórzane meble są eleganckie, miękkie i trwałe, nie zatrzymują zapachów zwierząt domowych i sierści, przez co wydają się idealnym wyborem. Ale uwaga, w przypadku kotów lepiej zrezygnować ze skóry, ponieważ jest świetnym celem dla kocich pazurów.

Łatwo ją zadrapać, a po kontakcie z pazurami Twojego pupila już nigdy nie odzyska pierwotnego wyglądu. Owszem, skórzane meble można naprawiać, ale zdaniem specjalistów zajmujących się renowacją to długi i żmudny proces, a koniec końców kanapa nadal nie będzie wyglądać jak świeżo po zakupie.

Właściciele kotów także mogą cieszyć się ładnym wyposażeniem wnętrz, jednak muszą mądrze wybierać meble przeznaczone do swojego domu. Jeśli zdecydujesz się na tkaniny mniej podatne na zadrapanie i zapewnisz swojemu futrzakowi zestaw przyjemnych rzeczy do drapania, będziecie mogli żyć w idealnej harmonii w pięknie urządzonym domu.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną właścicielką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzakach, ciąży i życiu rodzinnym. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.

Verwandte Artikel

Verwandte Produkte