Znalezienie kotu nowego domu: Porady, jak znaleźć nowy dom na zawsze

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Proces znalezienia kotu nowego domu może być przytłaczający. Znalezienie kotu nowego domu —oraz zadbanie o jego potrzeby w trakcie całego procesu— wymaga czasu i cierpliwości, ale są pewne strategie, które możesz zastosować, aby ułatwić proces znalezienia nowej rodziny.

Znalezienie kotu nowego domu: Najważniejsze

Istnieje kilka scenariuszy, w których kot może potrzebować nowego domu. Dwa najczęstsze występują, gdy opiekun zwierzęcia zmarł lub nie może już dłużej zajmować się swoim kotem. Nigdy nie jest łatwo oddać zwierzę do domu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszyscy —łącznie z kotem— są w żałobie, ale zanim oddasz go do schroniska, rozważ samodzielne przygarnięcie kota lub poproś o to zaufanego krewnego lub przyjaciela.

Podczas gdy szukasz nowej kociej rodziny, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby kot dobrze czuł się w Twoim domu:

Kiedy kot poczuje się bezpiecznie i wygodnie, możesz rozpocząć poszukiwania.

Chudy pręgowany kot z dużymi żółtymi oczami.

Jak znaleźć kotu nowy dom

W najlepszym wypadku opiekun kota prowadził dokumentację zawierającą historię choroby kota, w tym nazwisko lekarza weterynarii, preferencje żywieniowe, a nawet firmę produkującą mikrochipy (to znacznie ułatwi zmianę danych kontaktowych). Nawet bez skrupulatnego prowadzenia dokumentacji łatwo jest odpowiednio przygotować kota do adopcji.

Aktualizacje medyczne

Nawet jeśli posiadasz dokumentację medyczną, zabierz kota do gabinetu weterynaryjnego na kontrolę stanu zdrowia, w tym aktualizację szczepionek i w razie potrzeby uzupełnienie recept. Najlepiej przyprowadź go do dotychczasowego gabinetu weterynaryjnego, ale równie dobrze możesz zabrać go do własnego lekarza weterynarii. Poproś o wydrukowanie dokumentacji kota i zabierz ją ze sobą na spotkanie z zainteresowanymi adopcją.

W tym czasie zastanów się, czy nie poddać kota sterylizacji lub kastracji, jeśli nie zrobił tego poprzedni opiekun. Sterylizacja lub kastracja zwiększają szanse kota na adopcję, ponieważ —jak podkreśla fundacja Cats Protection— zabiegi te eliminują płodność i znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a także mają inne korzyści. Kastracja w szczególności ogranicza niepożądane zachowania kocurów, takie jak opryskiwanie i agresja.

Zacznij rozpowszechniać informacje

Kiedy kot jest już gotowy do adopcji, możesz wykorzystać magię mediów społecznościowych na swoją korzyść. Zrób ładne zdjęcia i napisz zabawny post, który podkreśli osobowość kota i jego sytuację, ale postaw na szczerość. Możesz również utworzyć specjalne konto w mediach społecznościowych tylko dla kota, aby pomóc w jego adopcji! Następnie skontaktuj się z zaufanymi organizacjami, takimi jak lokalne grupy ratunkowe dla zwierząt, schroniska czy gabinety weterynaryjne, aby poprosić o udostępnienie Twojego postu.

Nie zapomnij o tradycyjnych sposobach. Przekaz ustny i roznoszenie ulotek to bardzo skuteczne sposoby na znalezienie dobrego domu dla kota. Podziel się tą wiadomością ze swoją siecią przyjaciół, rodziną i współpracownikami. Im więcej osób będzie o tym wiedzieć, tym większe szanse na lepsze życie dla kota.

Zanim zdecydujesz się na nowy dom dla swojego kota, dokładnie sprawdź potencjalnych adoptujących. Jak podkreśla organizacja Cats Protection, adopcja lub odnalezienie kota to poważna decyzja, dlatego ważne jest, aby dokładnie upewnić się, że nowy dom będzie dla niego odpowiedni. Jesteś adwokatem kota: Powierz go tylko bezpiecznym i kochającym domownikom.

Wybór schroniska dla zwierząt

Jeśli musisz oddać kota do schroniska, wybierz takie, które dobrze się nim zaopiekuje i dołoży wszelkich starań, aby znaleźć mu dom. Program Hill's Food, Shelter & Love to świetne źródło informacji o tym, jak znaleźć renomowane schronisko.

Znalezienie kotu nowego domu jest emocjonalnym przeżyciem, ale z pewności odczujesz satysfakcję, kiedy uda Ci się znaleźć idealnych opiekunów dla kota potrzebującego domu.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA), edukatorką STEAM i oddanym kocim rodzicem. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

Powiązane artykuły

 • Dbanie o zęby kociaka  

  Szczotkowanie zębów Twojego kociaka nie jest aż tak trudne, jak się może wydawać; jeżeli wcześnie zaczniesz i będziesz stosował specjalną pastę dla kotów, którą on polubi, kot powinien z radością czekać na kolejne szczotkowanie.
 • Czy Twój kot jest w dobrej formie?

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twoje zwierzę ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Jednym ze sposobów lekarzy weterynarii na określenie kondycji zwierzęcia jest określenie z jaką łatwością można wyczuć jego żebra.
 • Wskazówki dotyczące przechowywania karmy dla zwierząt

  Miejsce przechowywania karmy dla kotów i psów może mieć duży wpływ na jej jakość i świeżość po otwarciu. Oto kilka częstych pytań oraz zaleceń dotyczących optymalnego przechowywania karmy suchej oraz w puszkach dla kotów i psów marki Hill’s.
 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.

Powiązane produkty