Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Nie jest niczym niezwykłym, że psy wymiotują. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może wymiotować, a niektóre z nich są bardziej niepokojące niż inne. Jak więc rozpoznać, że wymioty psa na trawie są oznaką poważnych kłopotów? Czy istnieją różne rodzaje wymiotów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Wymioty a regurgitacja
Co powoduje, że pies wymiotuje? Po pierwsze, trzeba zrozumieć różnicę między wymiotami a regurgitacją. Kiedy pies ma nasilony refluks, wykrztuszony materiał składa się zazwyczaj z niestrawionego pokarmu, wody i śliny. Często jest wydalany w kształcie cylindra, ponieważ zwracany materiał to zwykle pokarm lub materia znajdująca się w przełyku. Wychodzi pozornie bez wysiłku, bez skurczu mięśni. Jest mało prawdopodobne, aby wystąpiło jakiekolwiek ostrzeżenie—zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa—że coś się zbliża.
Z kolei wymioty są znacznie bardziej aktywne. Spowoduje to skurcz mięśni i napięcie całego ciała. Kiedy pies wymiotuje, jedzenie lub przedmiot pochodzą zazwyczaj z żołądka lub górnej części jelita cienkiego. Prawdopodobnie usłyszysz rechot psa i zobaczysz jedzenie, które jest niestrawione lub częściowo strawione, wraz z przezroczystym płynem, jeśli pochodzi z żołądka, lub żółtym lub zielonym płynem (żółcią), jeśli pochodzi z jelita cienkiego. Możesz też mieć nieco więcej sygnałów ostrzegawczych o zbliżających się wymiotach, takich jak ślinienie się, stymulacja, skomlenie lub głośne bulgotanie z żołądka psa.
Częste przyczyny wymiotów
Brytyjski Kennel Club podaje, że do częstych przyczyn wymiotów u psów należą:
- Jedzenie śmieci, resztek ze stołu lub innych rzeczy, których nie powinny jeść.
- Połknięcie czegoś twardego, np. kamienia, kości lub zabawki, albo czegoś trującego, np. środków czyszczących, płynu przeciw zamarzaniu lub pestycydów.
- Wirusy, infekcje bakteryjne lub pasożyty.
- Zmiany w diecie, np. nowa karma dla psa.
- Wrażliwość na pewne pokarmy lub składniki.
- Wzdęcia lub inne problemy żołądkowo-jelitowe.
- Zła reakcja na podawane im leki.
- Udar cieplny.
- Warunki zdrowotne, które wpływają na jelita, nerki, wątrobę lub trzustkę.
Najczęstsze przyczyny regurgitacji to:
- Refluks żołądkowy i zapalenie przełyku.
- Niedrożność lub zwężenie przełyku.
- Wrodzona choroba przełyku (megaesophagus), która występuje częściej u ras takich jak shar-pei, owczarek niemiecki, dog niemiecki, seter irlandzki, labrador retriever, sznaucer miniaturowy, nowofundland i foksterier szorstkowłosy.
Kiedy należy się martwić
Ponieważ wymioty nie są tak niezwykłe u psów, rodzice zwierząt domowych zwykle nie są zaniepokojeni, jeśli pies wymiotuje od czasu do czasu. Ale kiedy należy się martwić?
Kennel Club zauważa, że istnieje kilka scenariuszy psich wymiotów, które powinny być powodem do niepokoju:
- Myślisz, że Twój pies połknął ciało obce lub coś trującego.
- Twój pies nie tylko zwymiotował, ale również zachowuje się inaczej niż zwykle —np. śpi więcej niż zwykle, odmawia jedzenia lub ma biegunkę— należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
- Twój pies ma gorączkę, wydaje się być odwodniony lub sprawia wrażenie, że cierpi.
- Jeśli zauważysz krew w wymiocinach lub odchodach, albo jeśli Twój pies wymiotuje czymś, co wygląda jak fusy z kawy—przetrawiona krew—wezwij lekarza weterynarii. Krew może być oznaką poważnych problemów, takich jak wrzody żołądka, lub znakiem, że pies zjadł ostre ciało obce, np. kość lub zabawkę.
- Twój pies nie przestaje wymiotować. O ile sporadyczne wymioty nie są niczym niezwykłym, o tyle jeśli Twój pies wymiotuje nagminnie lub nadmiernie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić ich przyczynę. Powodem do niepokoju może być również sytuacja, w której pies wydaje się próbować wymiotować, ale nie może.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do zdrowia swojego psa, nie wahaj się zadzwonić do lekarza weterynarii po poradę.
Co zrobi Twój lekarz
Kiedy lekarz weterynarii zbada psa, prawdopodobnie najpierw będzie chciał poznać historię wszystkiego, co pies mógł zjeść lub z czym mieć kontakt, oraz informacje na temat tego, jak często występują wymioty lub refluks. Może być konieczne wykonanie badań krwi w celu wykrycia przyczyn wymiotów, takich jak choroba nerek lub zapalenie trzustki. Może być również konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i/lub badania ultrasonograficznego, jeśli podejrzewa się, że pies ma niedrożność przewodu pokarmowego lub przełyk nie działa prawidłowo.
Kiedy lekarz weterynarii jest w stanie zidentyfikować problem, może rozpocząć leczenie, aby Twój pies szybko poczuł się lepiej.
Co możesz zrobić
Jeśli lekarz weterynarii ustali, co jest przyczyną wymiotów u Twojego psa i stwierdzi, że opieka domowa jest dla niego wystarczająca, warto dowiedzieć się, jak złagodzić objawy. PDSA podaje następujące wskazówki dotyczące opieki nad wymiotującym psem:
- Wstrzymaj jedzenie na 6-8h, chyba że lekarz weterynarii zaleci dłuższy okres.
- Upewnij się, że pies nadal pije wodę, chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej. Przy uporczywych wymiotach odwodnienie może być prawdziwym powodem do niepokoju, dlatego tak ważne są płyny.
- Po ustaniu wymiotów podawaj psu małe, mdłe, niskotłuszczowe posiłki trzy do sześciu razy dziennie przez kilka dni. Jeśli lekarz weterynarii kazał Ci wstrzymać podawanie wody, wprowadzaj ją powoli, w małych ilościach.
- Stopniowo zwiększaj ilość pokarmu i zmniejszaj częstotliwość karmienia w miarę przechodzenia z powrotem do normalnego pożywienia psa.
Jeśli stwierdzisz, że Twój pies wymiotuje, ponieważ je zbyt szybko, jednym z rozwiązań może być zastosowanie "podajnika," który zmusza psa do wolniejszego jedzenia, gdy ten próbuje zdobyć pożywienie. Możesz też spróbować zmienić karmę na karmę wyższej jakości lub specjalną karmę dietetyczną, która zapewnia psu łatwe trawienie i zrównoważone odżywianie. Przełączaj się na nowy pokarm powoli, a nie od razu, bo możesz pogorszyć problem.
Pies, który wymiotuje, nie musi być chory ani wymagać natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Jeśli jednak widzisz oznaki, które sprawiają, że uważasz, że coś jest nie tak, zadzwoń do lekarza weterynarii, aby ustalić, na czym polega problem i jak go rozwiązać. Wkrótce wrócisz do głaskania swojego pupila, a nie do sprzątania jego wymiocin.
Informacja o autorce
Kara Murphy
Kara Murphy jest niezależną pisarką i rodzicem zwierząt domowych. Mieszka w Erie w Pensylwanii. Ma goldendoodle'a o imieniu Maddie.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)