Etapy rozwoju od szczenięcia do dorosłego psa

Opublikowany przez
min: czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Rozwój szczeniąt obejmuje wiele etapów i kluczowych momentów, podczas których szczenięta osiągają dorosłość. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, kiedy Twój szczeniak się uspokoi i przestanie gryźć wszystko, czy po prostu ciekawi cię, przez co przechodzą szczenięta, aby stać się dorosłymi psami, ta oś czasu szczenięcia zawiera odpowiedzi, których szukasz.

1. Kiedy szczenięta otwierają oczy i zaczynają słyszeć

Szczenięta rodzą się z zamkniętymi oczami i kanałami słuchowymi, więc przez pierwsze dwa tygodnie doświadczają świata całkowicie poprzez dotyk i węch. Według organizacji charytatywnej PDSA oczy szczeniąt otwierają się około 10-12 dni po urodzeniu, a kanały uszne w wieku 14-16 dni, dając maleńkim szczeniętom zupełnie nowy sposób doświadczania życia.

2. Kiedy szczenięta uczą się szczekać

Gdy szczenięta są w stanie słyszeć, zaczynają naśladować dźwięki matki. Po otwarciu kanałów usznych szczenięta szybko przechodzą od wydawania cichych pomruków do pełnoprawnego skomlenia i szczekania..Radosny szczeniaczek golden retrievera biega na zewnątrz.

3. Kiedy szczenięta uczą się chodzić

Szczenięta zaczynają stawać w tym samym czasie, kiedy rozwijają się ich zmysły. W trzecim tygodniu zaczynają stawiać pierwsze niezdarne kroki, które dają im nowe poczucie niezależności.

4. Kiedy szczenięta uczą się bawić

Kiedy szczenięta już chodzą, nie trzeba długo czekać, aby zaczęły harcować i bawić się z kolegami z miotu. Trzy tygodnie życia to początek kluczowego etapu socjalizacji, w którym szczenięta uczą się od mamy i rodzeństwa, co to znaczy być psem.

5. Kiedy wyrzynają się zęby u szczenięcia

Trzeci tydzień to niezwykle ważny tydzień w rozwoju szczeniąt. Poza ważnymi etapami rozwoju szczeniąt wymienionymi powyżej, u psiaków zaczynają również wyrastać małe, ostre zęby. Do ósmego tygodnia życia mają już zazwyczaj cały komplet zębów mlecznych.

6. Kiedy szczenięta zaczynają jeść pokarmy stałe

Szczenięta mogą próbować podbierać karmę mamy, jak tylko pojawią się im zęby, ale dopiero w czwartym tygodniu produkcja mleka matki zaczyna zwalniać i szczenięta zaczynają przechodzić na stały pokarm. Proces odsadzania trwa zazwyczaj jeszcze około czterech tygodni, a szczenięta są całkowicie odsadzone do ósmego tygodnia życia.

7. Kiedy szczenięta zaczynają lubić ludzi

Czwarty tydzień w rozwoju szczeniąt to również czas, kiedy psiaki zaczynają tworzyć emocjonalne przywiązanie i więzi z ludźmi wokół nich. To jeszcze za wcześnie, aby oddzielić szczenię od matki i miotu, ale jest to świetny moment, aby zacząć poznawać szczenię, które zamierzasz adoptować.

8. Kiedy należy socjalizować szczeniaka

Chociaż szczenięta zaczynają poznawać świat i życie w miocie już w trzecim tygodniu życia, tygodnie od czwartego do dwunastego stanowią kluczowe okno socjalizacji. Od umiejętności zdobytych w tym okresie zależy, czy szczeniak wyrośnie na dobrze ułożonego psa, czy na takiego, który będzie miał problemy emocjonalne i behawioralne.

Na tym etapie rozwoju szczenięta jak najwcześniej powinny zacząć poznawać nowych ludzi, wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami, poznawać świat i zdobywać nowe, pozytywne doświadczenia. (Upewnij się, że wszystkie szczeniaki są zaszczepione i przeszły badania weterynaryjne, aby nie narażać szczeniaka na kontakt z chorobami).

9. Kiedy należy zaszczepić szczenię

Według organizacji RSPCA szczenięta są szczepione w wieku od ośmiu do dziesięciu tygodni. Zanim szczenię będzie gotowe do adopcji, powinno być już zaszczepione na kaszel kenelowy, nosówkę, parwowirusa, leptospirozę i grypę rzekomą. Szczenię będzie gotowe do następnej serii szczepień po upływie od dwóch do czterech tygodni od immunizacji, a niektóre szczepionki przypominające będą wymagane w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy. Lekarz weterynarii może doradzić, jaki harmonogram szczepień jest najlepszy dla Twojego szczenięcia.

10. Kiedy można nauczyć szczenię czystości

W trzecim lub czwartym tygodniu życia szczenięta zaczynają kontrolować swój pęcherz i jelita i uczą się opuszczać miejsce snu przed załatwieniem się. Według portalu Dogtime w siódmym tygodniu szczeniak ma rozwiniętą koordynację fizyczną i kontrolę mięśni niezbędną do rozpoczęcia nauki czystości.

Wypadki są nadal mogą się zdarzać, ale w miarę rozwoju mięśni i powstawania nowych szlaków neuronalnych, psiaki będą lepiej rozumiały, jak i gdzie prawidłowo mogą się załatwić.

11. Kiedy szczeniaki są gotowe do adopcji

Gdy szczenięta zostaną całkowicie odstawione od mleka matki w ósmym tygodniu, są gotowe opuścić swoją psią rodzinę i udać się do swoich nowych domów. To może być ciężki czas. Szczenię w tym wieku wciąż jest gotowe chętnie zaakceptować nowych członków rodziny i nowe doświadczenia, ale przechodzi również w fazę strachu, która może trwać do około dwunastego tygodnia. Szczenięta w tym wieku potrzebują dużo wsparcia i pozytywnej energii, aby nie stać się niespokojnymi psami.

Uroczy brązowo-biały szczeniak na smyczy patrzy w górę.12. Kiedy szczenięta są gotowe na szkolenia z posłuszeństwa

W dziewiątym tygodniu, po zadomowieniu się w nowym domu i nawiązaniu więzi z nową rodziną, szczenię jest gotowe do rozpoczęcia podstawowej tresury z posłuszeństwa. Niektórzy właściciele zwierząt niechętnie zapisują szczenięta na zajęcia przed ich pełnym zaszczepieniem, ale nie można przegapić tego kluczowego okresu socjalizacji. Blue Cross zaleca minimalizowanie ryzyka dla szczenięcia poprzez wybór zajęć szkoleniowych w małej grupie, gdzie interakcja między szczeniętami jest ściśle kontrolowana. Pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby poznać jego opinię.

13. Kiedy szczenięta uczą się swojego miejsca w domu

W dwunastym tygodniu, instynkt dominacji i uległości szczenięcia zaczyna wysuwać się na pierwszy plan i psiak zaczyna się zastanawiać, gdzie jest jego miejsce w porządku społecznym w domu. W dwunastym tygodniu etap strachu ustępuje miejsca ciekawości, ponieważ psiak staje się bardziej niezależny i asertywny. Teraz potrzebuje dużo otuchy od swoich bliskich. Zazwyczaj szczenięta są pewne swojego miejsca w rodzinie w wieku około sześciu miesięcy.

14. Kiedy zaczyna się ząbkowanie i gryzienie

Dorosłe zęby zaczynają pojawiać się między trzecim a szóstym miesiącem życia, wtedy też zaczyna się wzbudzające grozę gryzienie. Ważne jest, aby na tym etapie zabezpieczyć dom przed szczeniętami, ukrywając lub umieszczając poza zasięgiem wszystko, co nie może być pogryzione, a także wszystko, co może stanowić zagrożenie zadławieniem lub w inny sposób zaszkodzić szczenięciu, np. przewody elektryczne lub toksyczne rośliny. Zapewnienie w tym czasie gryzaków może zapobiec zaspokajaniu przez szczeniaka potrzeby gryzienia dywanu w salonie lub Twoich ulubionych butów.

15. Kiedy szczenięta są gotowe do kastracji lub sterylizacji

Szczenięta mogą być poddane kastracji lub sterylizacji w wieku od czterech do sześciu miesięcy.  Temat ten należy przedyskutować z lekarzem weterynarii aby zrozumieć korzyści dla szczenięcia i najlepszy czas na przeprowadzenie zabiegu.

16. Kiedy szczenięta zaczynają testować granice

W miarę jak dorastające szczenięta stają się bardziej niezależne, mogą próbować zaznaczyć swoją obecność, ustanowić dominację i wyznaczyć swoje terytorium. To jest powszechne u szczeniąt w wieku od sześciu do osiemnastu miesięcy, które starają się nadwyrężyć granice i autorytet swojego człowieka, jak również innych zwierząt domowych, które tworzą ich "stado."

17. Kiedy szczenięta dojrzewają i uspokajają się

Szczenięta zazwyczaj osiągają dojrzałość emocjonalną i temperament dorosłego psa między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia, chociaż mogą nadal sporadycznie wykazywać zachowania szczenięce, takie jak żucie i podgryzanie, aż do około drugiego roku życia.

Ogólnie rzecz biorąc, zanim szczenię osiągnie osiemnaście miesięcy, powinien mieć stabilną dorosłą osobowość i w pełni zaaklimatyzować się na swoim miejscu w rodzinie. Nie oznacza to jednak, że nie będzie nadal tryskać energią! W zależności od psa może to trwać nawet kilka lat, dlatego tak ważne są regularne ćwiczenia i treningi, które pozwolą im nauczyć się odpowiednich zachowań.

Typowy rozwój szczeniąt wiąże się z pewnymi wyzwaniami, które najczęściej wystawiają na próbę cierpliwość świeżo upieczonych właścicieli futrzaków. Ale obserwowanie rozwoju szczeniaka od urodzenia do dorosłości również daje wiele satysfakcji i radości.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsa w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty