Etapy socjalizacji szczeniaka

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Socjalizuj szczeniaka i od samego początku wpływaj jak najlepiej na jego życie

Socjalizacja. Brzmi poważnie i wydaje się znaczącym słowem. I jest nim, jeśli chodzi o pewność, że Twój szczeniak wyrośnie na przyjaznego dorosłego, żyjącego pełnią życia psa.

Teraz, gdy podjąłeś się opieki nad szczeniakiem, musisz dopilnować, aby wyrósł na dobrze przystosowanego psa, lubiącego towarzystwo ludzi i innych zwierząt.

 

Nigdy za wcześnie na socjalizację

Korzyści z wczesnej socjalizacji nie da się przecenić, jednak dobrą wiadomością jest, że stanowi ona łatwe zadanie, które może być dobrą zabawą dla Ciebie i Twojego szczeniaka. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić mu być sobą, w takim zakresie i tak szybko, jak to tylko możliwe. A ponieważ pierwsze szczepienia wykonuje się kiedy pies ma sześć tygodni, możesz zacząć wyprowadzać go na spacery. Uważaj jednak, aby nie robić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie – pozwól, aby na początku Twój szczeniak zdobywał nowe doświadczenia powoli.

 

Twój szczeniak a inni ludzie

Może się to wydawać oczywiste, ale ludzie różnią się między sobą: wiekiem, wyglądem i rozmiarami. Twój szczeniak powinien się zetknąć z nimi wszystkimi. Przyzwyczajaj go do obcych, ale uważaj, żeby nie przytłoczyli Twojego pupila okazując mu uczucia.

Ważne, aby zapoznawać szczeniaka również z dziećmi. Nawet jeśli w Twoim domu nie ma dzieci, pozwól mu spotykać je na spacerze. Wypróbowanym sposobem jest zabieranie pieska w pobliże szkoły – dzieci nie trzeba będzie zachęcać aby narobiły zamieszania wokół Twojego uroczego nowego podopiecznego. Nie zapominaj jednak, że szczenięta szybko się męczą, więc pilnuj, żeby spotkania z innymi ludźmi nie były zbyt długie i żeby piesek miał czas na odpoczynek.

 

Pozwól szczeniakowi na spotkania z psami

Istotną stroną socjalizacji jest zapoznawanie szczeniaka z innymi psami, w tym, oczywiście, szczeniętami. Jednak ważne jest, żebyś miał pewność, że zwierzęta, z którymi się styka są odpowiednio przystosowane społecznie. Przykre doświadczenia mogą mieć na młodego osobnika wpływ odczuwalny przez całe życie.

Przebywając w towarzystwie dorosłych psów, Twój szczeniak nauczy się szanować starsze osobniki, nawet jeśli oznacza to że zostanie przez któregoś z nich skarcony, gdy okaże trochę za dużo entuzjazmu.

Uważaj jednak, by Twój szczeniak nie został "przytłoczony" przez większego, rozbawionego psa. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, aby się przestraszył. Postaraj się zawsze być w pobliżu, aby w razie czego przykucnąć i zapewnić mu bezpieczeństwo.

Nie ma przeszkód, aby Twój szczeniak poznawał innych czworonożnych przyjaciół, takich jak koty, konie, a nawet zwierzęta gospodarskie. Tego rodzaju spotkania przyniosą zyski w przyszłości, kiedy Twój szczeniak wyrośnie na pewnego siebie, ufnego i przyjaznego psa.

 

Szczeniak i różne miejsca

W ramach socjalizacji, przyzwyczajaj swojego szczeniaka do różnorodności otoczenia, widoków i dźwięków. Powinno to przychodzić naturalnie zwierzęciu, które dobrze przystosowuje się do ludzi. Przyzwyczajanie go do miast, wsi, ruchu ulicznego i podróży samochodem powinno stać się miłym doświadczeniem dla was obojga. Pamiętaj jednak: nigdy za wiele na raz.

 

Gdybyś chciał zdobyć dokładniejsze informacje na temat socjalizacji, Twój lekarz weterynarii z przyjemnością poleci Ci bardziej szczegółową literaturę. Możesz także rozważyć zapisanie się na szkolenie z tego zakresu, jakie prowadzi wielu lekarzy weterynarii. Uczęszcza się na nie gdy szczeniak ma 12 do 18 tygodni.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane