Co należy wziąć pod uwagę wybierając wielkość psa

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wybierając właściwych rozmiarów psa dla siebie i swojej rodziny należy wziąć po uwagę wiele istotnych rzeczy. Rozmiar psa ma znaczenie i nie powinien być lekceważony, zarówno przez wzgląd na komfort Twojego nowego czworonoga, Twój własny oraz reszty Twojej rodziny. Ponieważ ta decyzja rodzi wiele obaw, rozważ poniższe kwestie zanim przyprowadzisz do domu nowego pupila.

Rozmiar Twojego domu i ogrodu

Ogólna zasada jest taka, że im większy pies, tym więcej miejsca będziesz potrzebować, aby zapewnić mu wygodny dom. Wyobraź sobie, że jesteście ściśnięci w mieszkaniu, w którym ledwo można swobodnie się poruszać. Chociaż niektóre wielkie rasy nie są zbyt ruchliwe i nie potrzebują wielkich połaci ogrodu, to jednak wciąż wymagają wystarczająco dużo przestrzeni w pokoju, aby mogły poruszać się bez potrącania mebli i obijania się o ściany. Dla przykładu, jak podaje portal Vetstreet, mastif jest olbrzymim psem, ale jego zapotrzebowanie na ruch jest niewielkie. Z kolei mały, ale bardzo aktywny pies na pewno ucieszyłby się z zamkniętego ogrodu, nawet jeśli wewnątrz Twojego domu wymaga minimalnej przestrzeni. Mieszkańcy miast żyjący w niewielkich przestrzeniach i rozglądający się za małymi psami powinni sprawdzić okoliczne parki i upewnić się, że ich nowy kumpel będzie mógł w nich rozładować swoją energię.

Dzieci

Wielkość psa, którego postanowisz włączyć do Twojej rodziny zależeć będzie w dużej mierze od Twoich dzieci. Zbyt duży pies może niechcący zranić małe dziecko potrącając je, a nawet przydeptując. Z drugiej strony, małe rasy, które są bardziej delikatne, mogą zostać przez dzieci nieumyślnie zranione. Wiele ras niewielkich rozmiarów zazwyczaj nie stanowi dobrego wyboru do domu z dziećmi ze względu na ich psi temperament. Vetstreet zauważa, że na przykład psy Chihuahua nie zawsze potrafią znieść towarzystwo dzieci. Duże psy są bardziej wytrzymałe i na ogół przyjaźniej nastawione do dzieci. Tak czy inaczej, bezwzględu na wielkość psów, zabawa i interakcje z dziećmi powinny zawsze odbywać się pod nadzorem dorosłej osoby.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę

Wielkość domu czy mieszkania oraz obecność dzieci są najważniejszymi aspektami, jakie należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad rozmiarem psa. Niemniej jednak są jeszcze inne rzeczy, o których nie należy zapominać. Ogólna zasada jest taka, że im większy pies, tym większy budżet trzeba przeznaczyć na psią karmę. Nawet jeśli nie muszą być barierą w podjęciu decyzji, koszty mogą stanowić istotny punkt dla psich rodziców o skromnej sytuacji finansowej. Opieka weterynaryjna jest również często droższa w przypadku dużych psów, gdyż potrzebują one większych dawek leków.

Inną ważną rzeczą, o której należy pomyśleć jest czas na zabawę. Bardzo często mniejsze psy mogą pozostać w stanie wzmożonej aktywności znacznie dłużej niż ich większe odpowiedniki. Chociaż istnieją wyjątkowo aktywne małe rasy, takie jak małe psy pasterskie czy teriery, to raczej duży pies będzie tym, który potowarzyszy Ci w wędrówkach, podczas biegania i na przejażdżkach rowerowych. Zabawki, legowiska oraz klatki będą miały różne rozmiary, ale ich cena pozostaje zbliżona. Natomiast mogą zająć sporo miejsca w Twoim mieszkaniu czy domu, dlatego je również należy wziąć pod uwagę decydując się na taką czy inną wielkość psa.

Możesz wierzyć lub nie, ale rozmiar samochodu również ma znaczenie, kiedy wybierasz wielkość psa do adopcji. Próbując wcisnąć doga niemieckiego do Mini Coopera szybko zdasz sobie sprawę, że jest to raczej niemożliwe. Podczas podróży należy zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo, nawet jeśli jest to przejazd do lekarza weterynarii.

Jeżeli poszukujesz psa, do którego można przytulić się w nocy, zastanów się dobrze z jak dużej części swojego łóżka jesteś w stanie zrezygnować. Podczas gdy psy małych gabarytów zdecydowanie zabierają więcej miejsca, niż rzeczywiście potrzebują, to jest to nic w porównaniu z rasami psów dużych rozmiarów. Może się nawet okazać, że nie będzie potrzebna Ci kołdra, gdyż Twój futrzasty towarzysz dostarczy całego ciepła, jakiego potrzebujesz.

Bez względu na Twoją decyzję odnośnie takiej a nie innej wielkości psa, fakt, że została ona przemyślana pozwoli Ci zadbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze w nowym środowisku i nowej sytuacji. Wiedząc z wyprzedzeniem jakiego rozmiaru pies zamieszka u Ciebie, niezależnie od tego, czy adoptujesz szczenię czy dorosłe zwierzę, możesz przygotować na jego powitanie wszystkie niezbędne akcesoria. Rozmiar jest jednym z wielu aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę adoptując czworonożnego przyjaciela. Przecież ostatecznie tym, na czym najbardziej Ci zależy jest szczęśliwe, zdrowe życie dla Ciebie i Twojego psiaka.

Informacja o autorze

Katie Finlay

Katie Finlay

Mieszkająca w Los Angleles w Kalifornii Katie Finlay jest trenerką psów i pisarką. Od ponad 6 lat pracuje z psami i ich właścicielami oraz pisze o nich artykuły.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty