Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dzieci i psy to tandem idealny. Włochate czworonogi są nie tylko źródłem miłości i doskonałym towarzystwem dla dzieci, ale mogą również nauczyć maluchy odpowiedzialności i empatii. Niemniej jednak niektóre psy lepiej nadają się do życia z dziećmi, niż pozostałe. Jeżeli chcesz przedstawić swoim pociechom nowego, futrzastego członka rodziny, ale nie masz pewności jaki typ psa będzie dla nich najlepszy, poniżej znajdziesz przegląd ras najbardziej odpowiednich dla dzieci.

Co sprawia, że dany pies zgodnie żyje z dziećmi?

Rodzice z dwójką małych dzieci i brązowym psem biegnący po plaży.Rasy psów najlepiej dostosowane do przebywania z dziećmi to zazwyczaj psy spokojne i wystarczająco cierpliwe, aby znieść dziecięcą żywiołowość i hałaśliwość, odporne na gwałtowne uściski i mało delikatne zabawy, o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Oczywiście Twoja rodzina może wziąć pod uwagę dodatkowe wymagania. Decyzja o tym, która rasa psa jest najlepsza dla Twojej rodziny zależy od paru istotnych czynników:

 • Poziom żywiołowości: Tak jak ludzie, psy odznaczają się różnym poziomem energii. Pies, którego wybierasz powinien mieć temperament pasujący do stylu życia Twojej rodziny. Jeżeli prowadzicie raczej osiadły tryb życia albo jesteście zbyt zajęci, żeby mieć czas na długie spacery i zabawę, powinniście rozejrzeć się za rasą, która nie wymaga dużo ruchu i aktywności. Jeśli natomiast jesteście dynamiczni i lubicie aktywny wypoczynek, jak długie spacery czy chodzenie po górach, wybierzcie psa, który będzie w stanie dotrzymać Wam rytmu.

 • Wielkość: Odpowiedni rozmiar psa zależeć będzie w dużej mierze od wieku Twoich dzieci. Na przykład małe dzieci zazwyczaj nie idą w parze z drobnymi psami, takimi jak Chihuahua, które można łatwo zranić, jeśli zbyt brutalnie się je ściska lub upuści. Z kolei dzieci starsze prawdopodobnie będą potrafiły obejść się z małym psem z wystarczającą delikatnością. Duże rasy psów, często hałaśliwe czy nadpobudliwe, to raczej zły pomysł dla małych dzieci, ale niektóre z nich, jak Nowofunlandy, to delikatne, kochające olbrzymy okazujące dzieciakom dużo cierpliwości.

 • Temperament: Poszukaj psa o łagodnym, przyjaznym usposobieniu. Psy spokojne, zadowolone i przyjemne, a nie spięte, uparte czy agresywne, zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi w każdym wieku. Inteligentne, dobrze wyszkolone psy szybciej nauczą się zasad panujących w domu i łatwiej dopasują do reszty rodziny.

 • Wiek: Wiek psa, jakiego przyjmujesz pod swój dach może również mieć wpływ na to, jak dobrze dogada się on z Twoimi maluchami. Szczenięta, choć słodkie i urocze, nadal się wszystkiego uczą i odkrywają świat, tak samo jak Twoje dzieci. Kiedy więc poświęcasz uwagę swoim dzieciom, pomagając im rosnąć i rozwijać się, pamiętaj, że szczenięta również będą wymagać opieki i zainteresowania. Jeżeli bardziej interesuje Cię dobrze wychowany czworonóg, przyzwyczajony do interakcji międzyludzkich i znający reguły posłuszeństwa, sprawdź czy w lokalnym schronisku nie znajdziesz starszego psa, które spełni potrzeby Twojej rodziny.

Jak znaleźć właściwego psa

Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań jest katalog Hill's Pet, w którym przeczytać możesz o charakterystyce i cechach poszczególnych ras. Nie musisz wydawać majątku, aby powitać w domu rasowca z rodowodem. Psy praktycznie każdej rasy znajdziesz w schronisku lub w organizacjach ratujących zwierzęta. Pamiętaj, że to, iż pies został oddany do schroniska wcale nie musi oznaczać, że jest z nim coś nie tak. Wiele szczeniąt znajduje się tam z powodów absolutnie niezwiązanych z ich zachowaniem.

Nawet jeżeli bardzo zależy Ci na konkretnej rasie, nie zapominaj, że istnieją również kundelki. Podczas gdy psy czystorasowe mogą mieć tendencję do posiadania skrajnych osobowości, mieszańce znacznie częściej charakteryzuje temperament umiarkowany, stanowiący połączenie najlepszych cech ich rasowego melanżu. Ponadto psy ras mieszanych są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na specyficzne dla poszczególnych ras problemy zdrowotne. Zawsze dobrze jest pomyśleć o zorganizowaniu spotkania dzieci z wybranym psem, aby upewnić się, że potencjalny nowy przyjaciel spełnia Twoje oczekiwania i pasuje do osobowości Twoich pociech. Warto zadać mnóstwo pytań dotyczących czworonoga, którego chcesz adoptować. Nim przygarniesz zwierzę pod swój dach, zastanów się:

 1. Czy pies dogada się ze wszystkimi mieszkańcami w Twoim domu? Niektóre psy boją się ludzi lub dzieci, podczas gdy inne potrzebują tylko czasu, aby oswoić się ze swoim nowym otoczeniem.

 2. Czy każdy z członków Twojej rodziny dogada się z psem? To pytanie, podobne do poprzedniego, jest równie istotne; należy upewnić się, że zarówno Ty jak i Twoje dzieci będziecie czuć się swobodnie w towarzystwie nowego psa. Na przykład strach dzieci przed psami może być tylko przejściowy i wystarczy trochę czasu, aby się do zwierzęcia przyzwyczaiły. Niemniej jednak jest to coś, co należy wziąć pod uwagę w sytuacji adopcji.

 3. Czy poziom energii psa odpowiada temperamentowi Twojej rodziny?

 4. Jakiej pielęgnacji i jakiego rodzaju opieki będzie wymagał pies? Czy jego sierść musi być często szczotkowana, czy też może jest to starszy pies z problemami zdrowotnymi, którego trzeba będzie regularnie zabierać do lekarza weterynarii?

 5. Jeżeli masz w domu inne zwierzęta, czy pies będzie żył z nimi w zgodzie?

Najlepsze rasy psów dla dzieci

Chłopiec w niebieskiej kurtce i kaloszach prowadzi beagle'a na spacer przez kałuże.W oparciu o wyżej wymienione cechy amerykańska organizacja kynologiczna American Kennel Club wymienia dziewięć ras (poniżej, w przypadkowej kolejności) jako najbardziej odpowiednie dla dzieci:

 • Bulldog

 • Beagle

 • Nowofunland

 • Golden retriever

 • Labrador retriever

 • Irish soft coated wheaten terrier

 • Bulterier
 • Bokser

Pozostałe rasy, które według PetMD również stanowią dobre towarzystwo dla dzieci, to pudel, seter irlandzki, collie i Vizsla, czyli wyżeł węgierski krótkowłosy.

Podczas gdy poziom energii różni się w zależności od rasy, każdy z tych psów ma tendencję do bycia przyjaznym, spokojnym, zrelaksowanym, inteligentnym i stosunkowo łatwym do wyszkolenia. Wszystkie są wytrzymałe, o średnim do dużego rozmiarze, i mogą swobodnie bawić się z dziećmi bez obaw o to, że zostaną zranione.

Między dziećmi i psami może powstać szczególna więź, dzięki której Twój maluch wyrośnie na odpowiedzialnego i zdolnego do empatii dorosłego człowieka. Wszystko zaczyna się od znalezienia właściwego psa dla Twojej rodziny. Zbierając informacje, zadając właściwe pytania, a nie wybierając bez zastanowienia psa najsłodszego lub najłatwiejszego do zdobycia, Twoja rodzina będzie na dobrej drodze do stania się szczęśliwym, bezpiecznym i spokojnym domem dla czworonoga.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to opiekująca się w swoim domu zwierzętami i pisząca o nich blogerka i pisarka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty