Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Adopcja psa może okazać się przytłaczającym doświadczeniem, jeżeli nie wiesz od czego zacząć, niemniej jednak przyprowadzenie psiaka do domu jest radosne i ekscytujące! Ten kluczowy moment jest dla wielu opiekunów okazją do nawiązania pierwszej więzi z ich nowym kudłatym przyjacielem. Aby złagodzić wiążący się z tym wydarzeniem stres, oto dziesięć rzeczy, dzięki którym możesz zapewnić płynne przejście.

1. Zaopatrz się w to, co niezbędne

Zanim przyprowadzisz psa do swojego domu, zadbaj o wszystko, co potrzebne, by zagwarantować jego komfort i bezpieczeństwo. Oprócz podstawowego wyposażenia - obroży i smyczy, a także misek na karmę i wodę - potrzebne będzie również legowisko, specjalna barierka dla zwierząt, zabawki, smakołyki i przybory do pielęgnacji sierści. Warto też zaopatrzyć się w maty i podkładki treningowe oraz enzymatyczny środek czyszczący w razie wypadków podczas nauki czystości.

2. Przygotuj odpowiednie warunki w domu

Tak jak w przypadku pojawienia się w rodzinie małego dziecka, dobrze jest w sposób inteligentny przygotować swój dom, zanim przyprowadzimy do niego nowego lokatora. Przejdź się po domu i schowaj rzeczy, które mogą być szkodliwe dla małych lub zbyt ciekawskich szczeniąt, i umieść w bezpiecznym miejscu te, które nie chcesz narazić na pogryzienie.

Pamiętaj również o przygotowaniu pozostałych członków rodziny: Ustalcie, kto zajmie się karmieniem, wyprowadzaniem na spacer oraz szkoleniem. Jeżeli masz już w domu inne zwierzęta, sprawdź, czy są na bieżąco ze szczepieniami. aby wszyscy byli bezpieczni. A jeśli masz koty, wyznacz u siebie strefę wolną od psów, gdzie będą mogły się schronić. Pozwoli im to bez pośpiechu i z dala od panującej w domu ekscytacji oswoić się z obecnością nowego domownika. Dla niektórych może się to wydać przesadą, ale takie przygotowanie pomaga zapewnić bezpieczeństwo psom i ułatwia wszystkim proces przejściowy.

3. Zarezerwuj psu bezpieczne miejsce w domu

Tak samo jak Twoje aktualne zwierzęta, nowy członek rodziny również potrzebuje prywatnej przestrzeni. Niektórzy właściciele zwierząt mają awersję do klatek dla psów, ale według amerykańskiej organizacji pozarządowej Best Friends psy traktują je bardziej jako ich własne miejsce na odpoczynek i rodzaj legowiska. Mogą również dać im poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebują w okresie adaptacyjnym. Jeżeli jednaj wolisz nie stosować klatki, możesz wykorzystać bramkę zabezpieczającą, która pozwoli psu mieć pomieszczenie tylko dla siebie. Możesz go tam odwiedzać, aby pomóc w procesie oswajania, ale dzieci i inne zwierzęta domowe powinny być trzymane z dala od niego.

4. Zaplanuj jak (i kiedy) zabrać go do domu

Jeżeli to możliwe, weź kilka dni wolnego, albo zaplanuj odbiór psa na weekend, kiedy masz dla niego więcej czasu. Natomiast nie powinno się przyprowadzać go do domu na samym początku długich wakacji; jeżeli przyzwyczai się do Twojej ciągłej obecności, może pojawić się u niego lęk separacyjny w momencie, gdy powrócisz do pracy. Niech ktoś zawiezie Cię na odbiór psa, albo zapewni mu towarzystwo w samochodzie, gdy będziesz prowadzić. Nie zapomnij o obroży i smyczy i zawieź go prosto do domu, nie zatrzymując się już nigdzie po drodze.

5. Oprowadź psa po domu

Trzymając go na smyczy pozwól mu obejść i obwąchać pomieszczenia. Pokaż mu, gdzie znajduje się jego pożywienie, legowisko oraz zabawki i daj mu do zrozumienia, gdzie znajdują się granice poprzez krótkie polecenia typu "nie" czy "zostaw to."

6. Pokaż psu ogród (trzymając go na smyczy)

Adoptowany pies powinien mieć dużo czasu i przestrzeni, aby swobodnie obwąchać swoje nowe otoczenie. Jeżeli wyznaczyliście w ogrodzie miejsce na psią toaletę, zaprowadź go do niej i nagrodź smakołykiem, gdy z niej skorzysta.

7. Przedstaw pozostałych członków rodziny

Stowarzyszenie Animal Rescue League of Boston zaleca zapoznawanie pozostałych członków rodziny z nowym czworonogiem (zarówno ludzi, jak i innych psów) pojedynczo i na zewnąrz. Trzymaj pozostałe psy na smyczy i obserwuj ich interakcje, pamiętając, że zbyt brutalne wprowadzenie nowego czworonoga może sprawić, że Twoje aktualne psy mogą próbować bronić swojego terytorium. Powstrzymaj psy (oraz innych dorosłych członków rodziny) od całowania czy przytulania psa (niezależnie od tego, jak bardzo może być uroczy). Niech ich znajomość zacznie się od obwąchiwania czy wręczenia psu smakołyka.

8. Wprowadzaj powoli nową karmę

Jeżeli możesz, dodaj do pożywienia karmę, którą pies był karmiony w schronisku lub hodowli, po czym stopniowo przyzwyczajaj go do karmy, którą masz zamiar podawać mu regularnie, co pozwoli uniknąć problemów trawiennych na skutek zbyt szybkiej zmiany.

9. Nie zwlekaj z rozpoczęciem szkolenia

Nawet dorosłe psy, które nauczono już załatwiania swoich potrzeb na dworze, mogą wymagać małego przeszkolenia. Jeżeli planujesz przyzwyczaić psa do klatki, pokaż mu ją od razu i ćwicz zostawianie go w środku — z zabawką — na krótkie okresy, gdy nie ma Cię w domu, aby mógł się z nią oswoić. Interesuje Cię odbycie specjalnego kursu w zakresie posłuszeństwa? Pamiętaj, że niezwykle ważne jest, aby zacząć uczyć psa reguł już od pierwszego dnia w domu.

10. Zabierz go do lekarza weterynarii na kontrolę

W ciągu tygodnia od przyprowadzenia psa do domu należy udać się z nim do lekarza weterynarii, aby sprawdzić jego stan zdrowia i upewnić się, że ma wszystkie wymagane szczepienia.

Adopcja psa to duża zmiana, zarówno dla psa, jak i dla Twojej rodziny. Zapewnienie podstawowych potrzeb pomoże psu poczuć się bezpiecznie w nowym otoczeniu i ułatwi nawiązanie więzi z Twoim nowym kumplem o wilgotnym nosie.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus Contributor Photo

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to powieściopisarka, autorka tekstów i redaktorka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie. Jej artykuły o zwierzętach domowych i ich zdrowiu powstają u niej w domu, pod czujnym okiem otaczającej ją futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty