Szczeniak w domu - jak się przygotować?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Twój nowy szczeniak w domu

Wybrałeś nowego szczeniaka. Pożegnaliście się z hodowcą, matką i rodzeństwem pieska. Teraz zmierzasz do domu…

Oby zamieszanie związane z oczekiwaniem na nowego domownika nie pozwoliło Ci zapomnieć o niezbędnych przygotowaniach. A to dlatego, że Twój szczeniak prawdopodobnie po raz pierwszy znalazł się daleko od znanych mu widoków, zapachów i otoczenia, przez co jest to dla niego wyjątkowo stresujący okres. Tak więc w ciągu kilku dni poprzedzających sprowadznie go do domu, musisz upewnić się że wszystko jest gotowe, tak jakbyś spodziewał się narodzin dziecka.

Legowisko szczeniaka: Przede wszystkim należy zastanowić się, gdzie szczeniak będzie spał. Większość szczeniąt lubi zamknięte przestrzenie, dokąd mogą uciec jeśli otoczenie za bardzo je stresuje. Pomyśl więc o zakupie budki, w której możnaby umieścić psie posłanie lub koszyk. Upewnij się, że jest ona ciepła, sucha, wygodna i szczelna, a następnie włóż do środka miękki kocyk lub materac, tak by szczeniakowi było przytulnie. Musisz teraz zastanowić się gdzie umieścić legowisko, zanim Twój szczeniak postanowi sypiać na kanapie (w końcu łatwiej uczyć dobrych nawyków niż oduczać złych). Jeśli używasz budki, jest ona dla Twojego psa doskonałym azylem, do którego może uciec, gdy życie staje się zbyt męczące. Uprzedź członków rodziny, aby nie przeszkadzali mu, kiedy szuka odosobnienia. Umieść jego posłanie jak najdalej od Twojego łóżka, najlepiej poza sypialnią. Nie ulegaj pokusie spania ze szczeniakiem kiedy jest mały – później ciężko będzie go od tego odzwyczaić. Poza tym pies, tak samo jak Ty potrzebuje przestrzeni.

Twój szczeniak w nocy: Wiele szczeniąt płacze w nocy, zwłaszcza przez pierwszy tydzień obecności w nowym domu. Ponieważ im cieplejsze jest posłanie, tym lepiej pies się czuje, spróbuj umieścić w jego legowisku butelkę ciepłej wody albo bezpieczną dla zwierząt przytulankę.

 

Inni domownicy

Nawet jeśli masz w domu inne zwierzęta, musisz najpierw pozwolić szczeniakowi samodzielnie poznać jego nowe otoczenie. A kiedy zapoznajesz go z pozostałymi czworonogami, rób to stopniowo, będąc w pobliżu, tak by móc obserwować postępy. Kiedy przedstawiasz szczeniaka dzieciom, nie pozwól żeby poniosły je emocje. Zwróć uwagę, czy szanują zwierzątko i czy nie traktują go jak przytulanki.

 

Zostawianie szczeniaka samego

Ani szczeniak, ani dorosły pies nie powinny zostawać zbyt długo same. Pozostawianie psów na dłuższy czas bez opieki może u nich wywołać lęk. Zwierzęta nie radzą sobie z rozłąką z właścicielami.

Musisz nauczyć szczeniaka znosić krótkie okresy Twojej nieobecności: zostaw go w pokoju, zamknij drzwi i odejdź. Wróć po kilku minutach, ale nie witaj się z nim. Po kilkakrotnym powtórzeniu tego schematu, wydłuż czas nieobecności do 30 minut. Jeśli jednak szczeniak zacznie rozpaczać, szczekać, gryźć przedmioty lub drapać drzwi powinieneś skrócić okres, w którym Cię nie ma.

Zanim wyjdziesz: Zabierz psa na spacer lub pobaw się z nim przed Twoim wyjściem, tak by mógł się on uspokoić. Bezpośrednio przed opuszczeniem domu nakarm szczeniaka, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że stanie się śpiący. Żeby miał zajęcie zostaw mu coś do gryzienia. Niektóre dorastające szczenięta czują się lepiej słysząc znajome dźwięki, można więc zostawiać im włączone radio, albo nawet nagrać kilka minut rodzinnych rozmów. Ale jeśli obawy szczeniaka związane z zostawaniem bez opieki, nawet na krótko, rosną, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane