Szkolenie szczeniaka - trening czystości psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jak uczy się Twój szczeniakPuppy

EKażdy chciałby mieć szczeniaka, który dobrze się zachowuje, jest szczęśliwy i spokojny, ale prawda jest taka, że będzie się zachowywał tak, jak zostanie nauczony. Dlatego tak ważne jest, aby szkolenie zacząć możliwie wcześnie. W praktyce bowiem szkolenie szczeniaka zaczęło się prawdopodobnie zanim jeszcze zabrałeś go do siebie do domu – możliwe, że szczenię nauczyło się bowiem już niektórych podstawowych zachowań, takich jak sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych. Ale teraz wszystko będzie na Twojej głowie.

Twój szczeniak będzie się uczył bardzo szybko, dlatego bardzo ważne jest, aby od samego początku uczył się tylko rzeczy pożądanych.Może to jest oczywista oczywistość, ale Twój szczeniak nie nauczy się niczego, czego nie będzie uczony, dlatego od pierwszego dnia musisz uczyć go właściwych zachowań.

Na temat szkolenia psów napisano setki książek, są one dostępne właściwie bez żadnych ograniczeń. Także Twój lekarz weterynarii może udzielić Ci cennych wskazówek, niektórzy lekarze nawet prowadzą specjalistyczne kursy szkoleniowe. Metod szkolenie i tresowania psów jest wiele, ale istnieje kilka ogólnych zasad, do których wszyscy powinni się zastosowań:

 

Dobry piesek: Pies uczy się poprzez skojarzenia, dlatego jeżeli zrobi coś dobrego, nagrodź go za to. A wtedy istnieje dużo większa szansa na to, że szczenię te zachowania będzie powtarzało.Ale nagroda musi być bezpośrednio powiązana z działaniem, więc musisz nagradzać szybko, w ciągu jednej lub dwóch sekund.Nagroda może być przekąska czy zabawka, ale może być to także zabawa.

 

Sesje szkoleniowe powinny być krótkie – powiedzmy minuta lub dwie, ale prowadzone pięć lub sześć razy dziennie.Szkolenie powinno się także odbywać w różnym środowisku – w domu, poza domem, na spacerze. Ważne jest tylko, aby zwierzę się nie rozpraszało, dzięki temu będzie miało większe szanse na dokładne zrozumienie poleceń.

 

Zły piesek: Szczenię musi się także nauczyć, co może, a czego nie może. Gryzienie jest bowiem przykładem zachowania poznawczego i dlatego szczenię nie wie, co może, a czego nie powinno gryźć.Musisz zignorować takie niechciane zachowania, ale nie oznacza to, że powinieneś krzyczeć lub przeganiać zwierzę ze złością.Musisz po prostu udawać, że szczeniaka tu nie ma.

Niestety, niektóre rodzaje zachowań mogą być zbyt niebezpieczne aby je ignorować, szczególnie w przypadku gryzienia kabli elektrycznych. I znowu – krzyczenie i przeganianie psa nie jest rozwiązaniem – musisz wyraźnie powiedzieć NIE, odwrócić jego uwagę, a następnie nagrodzić, kiedy przestanie gryźć kabel i zwróci na Ciebie uwagę.

 

Mów po prostu NIE

Jeżeli istnieje jedno słowo, którego chciałbyś nauczyć swoje szczenię, to powinno być NIE.Jeżeli Twoje szczenię robi coś potencjalnie niebezpiecznego lub niezwykle szkodliwego, powinieneś mu przerwać z jednoznacznym NIE. Nie ma potrzeby krzyczeć, ważne, aby głos był jednoznaczny i dobitny. Kiedy przestanie to robić, powinieneś go nagrodzić.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane