Jak możesz pomóc psu przybrać na wadze

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W świecie, w którym zarówno my, jak i nasze zwierzęta często walczymy z nadwagą, problem z niedowagą może wydawać się miłą odmianą. Jednak dla niektórych opiekunów pomoc psu w przybraniu na wadze i utrzymaniu prawidłowej wagi może być prawdziwym problemem. Jeśli obawiasz się, że Twój pies jest zbyt szczupły i trudno mu utrzymać wagę, ten artykuł jest dla Ciebie. Przyjrzyjmy się temu, czym jest prawidłowa waga, dlaczego pies może mieć trudności z utrzymaniem wagi i jak można temu zaradzić.

Jaka jest prawidłowa waga psa?

Zanim przejdziemy do tego tematu, naprawdę ważne jest, by wspomnieć o niepokojącym trendzie ostatnich lat polegającym na tym, że ludzie uważają, że ich psy są zbyt szczupłe. Jako że w ostatnich latach zwierzęta i ludzie stali się ogólnie ciężsi, mamy obecnie do czynienia z tendencją do mylnego postrzegania zwierząt z nadwagą jako tych o prawidłowej wadze. Oznacza to, że nie którzy ludzie uważają to, co dla nas - lekarzy weterynarii - jest prawidłową, szczupłą sylwetką, za zbyt chudą a nawet wychudzoną sylwetkę.



Zapytaj lekarza weterynarii o Wskaźnik kondycji ciała (BCS). W ten sposób oceniamy, czy masa ciała zwierzęcia jest prawidłowa. W skrócie, żebra i łopatki psa powinny być wyczuwalne, a pies powinien mieć wyraźnie zarysowaną talię, gdy patrzy się na niego z góry. Lekarz weterynarii wytłumaczy Ci to i określi, czy Twój pies ma faktycznie niedowagę. Jeśli nie, będziesz mógł się odprężyć!

Dlaczego mój pies ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi i jak mogę temu zaradzić?

Istnieje wiele powodów, dla których pies może mieć problemy z utrzymaniem wagi. Przyjrzyjmy się najczęstszym powodom i temu, co możesz zrobić.

  • Trening a spożywany pokarm. Poziom energii i potrzeba ruchu różnią się w zależności od typu i rasy psa. Wytyczne żywieniowe zamieszczone na opakowaniu karmy dla psa są dostosowane do potrzeb „przeciętnego psa” o danej wadze. Zwykle mogą się one różnić o około 15%. Być może wystarczy po prostu zwiększyć dawkę podawanej karmy. Może się okazać, że Twojemu psu służy spożywanie posiłków 3-4 razy dziennie zamiast jednego lub dwóch.

     

  • Etap życia. Ogólnie rzecz biorąc, młodsze, niewykastrowane psy mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne na kilogram masy ciała niż starsze, wykastrowane psy. W takim wypadku zwiększenie ilości podawanej karmy może okazać się wystarczające. Zawsze jednak sprawdzaj, czy karma, którą podajesz psu, jest odpowiednia dla jego wieku.

  • Stres i lęk. Są one dość powszechne u psów i mogą wpływać na trawienie oraz przyjmowanie pokarmu. Istnieją lekkostrawne karmy z naturalnymi składnikami zmniejszającymi uczucie lęku, które może zalecić lekarz weterynarii. Pomocna może okazać się również rozmowa ze specjalistą behawioralnym. W takich przypadkach ważne jest rozpoznanie przyczyny lęku.

     

  • Gęstość energetyczna karmy. Wybór karm dla psów jest ogromny, co może być przytłaczające. Obecnie wiele karm jest opracowanych tak, by ich kaloryczność była ograniczona ze względu na nadwagę psów. Może się okazać, że karma, którą podajesz psu, jest zbyt niskokaloryczna, żeby pies mógł utrzymać wagę. W takim przypadku lekarz weterynarii może zalecić karmę o niższej zawartości błonnika i wyższej kaloryczności. Oznacza to, że pies otrzyma więcej energii i składników odżywczych i będzie mógł utrzymać wagę nawet przy spożyciu mniejszych porcji.

  • Pasożyty. W dzisiejszych czasach rzadko dochodzi do poważnych infekcji pasożytniczych, ale mogą być one przyczyną trudności psa z przybraniem na wadze. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by upewnić się, że stosowana profilaktyka zdrowotna jest dopasowana do stylu życia Twojego psa.

  • Choroby i schorzenia. Utrata masy ciała oraz niemożność jej utrzymania są bardzo powszechnymi, wczesnymi objawami chorób, takich jak np. problemy trawienne, problemy z wątrobą lub z sercem, cukrzyca czy nowotwór. Jeśli lekarz weterynarii jest przekonany, że pies spożywa odpowiednią karmę we właściwej ilości, może wykonać badania krwi i moczu, by wykluczyć potencjalne przyczyny.

Niezdolność do przybrania na wadze nie zawsze jest oznaką poważnego problemu, ale w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by zbadał Twojego wiernego towarzysza. Im szybciej odkryjesz źródło problemu, tym szybciej Twój czworonożny przyjaciel wróci do zdrowej kondycji.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA