Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Udowodniono, że zachowanie szczupłej sylwetki przedłuża życie zarówno ludzi, jak i zwierząt, a także przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wielu opiekunów zastanawia się więc: „Ile powinien ważyć mój kot? Jaka powinna być prawidłowa waga mojego kota?”. Cóż, zależy to od wielu czynników, takich jak wiek i rasa. Nie chodzi o to, ile dokładnie waży kot, ale o monitorowanie jego wagi i o to, co nazywamy wskaźnikiem kondycji ciała (BCS).
Wskaźnik kondycji ciała (BCS)
Koty nie różnią się wielkością tak bardzo jak psy, ale możemy dostrzec pewne różnice. Często słyszy się, że „przeciętny” kot waży cztery kilogramy, ale w dzisiejszych czasach jest to bardzo zróżnicowane. Dla niektórych kotów cztery kilogramy oznaczałyby otyłość, podczas gdy dla innych, np. dorosłych kotów rasy Main Coon, oznaczałoby to niedowagę.
Aby ocenić, czy waga kota jest prawidłowa, najlepiej kierować się jego wskaźnikiem kondycji ciała. Ocena kondycji ciała opiera się na 5- lub 9-punktowej skali. My korzystamy ze skali 1-5, gdzie:
5 oznacza otyłość. Gruba warstwa tłuszczu sprawia, że bardzo trudno jest wyczuć żebra kota. Bardziej kościste obszary, takie jak kolana, są pokryte umiarkowaną lub cienką warstwą tłuszczu.
4 oznacza nadwagę. Żebra i bardziej kościste obszary są trudne do wyczucia przez grubą warstwę tłuszczu.
3 to wynik idealny. Żebra kota są łatwo wyczuwalne, ale pokrywa je niewielka warstwa tłuszczu. Wypukłości kostne również pokryte są niewielką warstwą tłuszczu.
2 oznacza niedowagę. Żebra są pokryte niewielką ilością tłuszczu i są one widoczne bez konieczności dotykania zwierzęcia.
1 oznacza wychudzenie. Wokół żeber kota nie ma tłuszczu i są one widoczne dla oka. Widoczne są również wypukłości kostne bez śladów tłuszczu.
Zapytaj lekarza weterynarii, czy wskaźnik kondycji ciała Twojego kota jest prawidłowy, a dowiesz się, czy jego waga również taka jest. Gdy już przyzwyczaisz się do oceniania wskaźnika kondycji ciała, zauważysz, że robisz to podświadomie, podczas głaskania swojego kota. Być może nie istnieje jedna, idealna waga dla kotów, ale monitorowanie wagi jest niezwykle ważne.
Dlaczego prawidłowa waga jest dla kota tak ważna
Monitorowanie masy ciała oraz wskaźnika kondycji ciała jest ważne przez całe życie. Zarówno przyrost, jak i utrata masy ciała są możliwymi oznakami choroby i czasem są one pierwszym zauważalnym sygnałem ostrzegającym o potencjalnych problemach zdrowotnych.
Jeśli masz kocię, ważenie go co kilka tygodni pozwoli Tobie i lekarzowi weterynarii stwierdzić, czy rośnie ono prawidłowo i w zdrowym tempie. Comiesięczna kontrola wagi przez całe życie kota pomoże zauważyć tendencję do wzrostu lub utraty masy ciała, zanim wymknie się ona spod kontroli.
Po kastracji lub w miarę starzenia się koty łatwo przybierają na wadze, a z uwagi na to, że zwykle dzieje się to stopniowo, może być trudne to do zauważenia, jeśli kot nie jest regularnie ważony. Dużo łatwiej jest zapobiegać przypieraniu na wadze niż chudnąć w przypadku nadwagi, więc najlepszym rozwiązaniem jest kontrolowanie masy ciała i - w razie konieczności - zmiana podawanych porcji lub karmy.
Z drugiej strony, jak już wspominaliśmy, utrata masy ciała może być istotnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o problemach zdrowotnych, takich jak choroby nerek i serca, nowotwór lub cukrzyca. Niektóre choroby mogą być już w dość zaawansowanym stadium, zanim kot zacznie wykazywać objawy kliniczne, więc wczesne wykrycie utraty wagi i uzyskanie pomocy mogą mu dosłownie uratować życie.
Najważniejsze jest to, że nie ma jednej prawidłowej wagi dla wszystkich kotów. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat prawidłowej wagi i wskaźnika kondycji ciała kota, a następnie zrób wszystko, co w Twojej mocy, by utrzymać je na prawidłowym poziomie. Dbanie o szczupłą sylwetkę kota zwiększy jego szanse na zdrowe i szczęśliwe życie i pozwoli Ci spędzić ze swoim pięknym, futrzastym przyjacielem jak najwięcej czasu.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA