Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Niezależnie od okoliczności, widok krwi zawsze wywołuje niepokój. Krew w stolcu Twojego psa nie jest wyjątkiem. Czasami możesz zobaczyć jasnoczerwoną, świeżą krew, ale krew, która pojawia się na wyższych odcinkach jelita może mieć ciemniejszy, czarniejszy kolor, przez co łatwo jest ją przeoczyć. Istnieje wiele różnych powodów, dla których możesz zobaczyć krwawy stolec – od dość łagodnych, po potencjalnie zagrażające życiu. Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji. Przyjrzyjmy się możliwym najczęstszym przyczynom i sprawdźmy, kiedy należy podjąć działanie.
Najczęstsze przyczyny występowania krwi w psiej kupie
- Zapalenie jelita grubego. Jest to stan zapalny jelita grubego i jest dość powszechny u psów. Ze względu na stan zapalny i fakt, że Twój pies często się wypróżnia, pojawia się świeża krew i śluz. Zapalenie jelita grubego często jest spowodowane niedbalstwem dietetycznym, takim jak wyjadanie z kosza na śmieci, ale może mieć również poważniejsze przyczyny.
- Biegunka krwotoczna oraz zapalenie żołądka i jelit. Stan ten może szybko przerodzić się w bardzo poważny. Biegunka krwotoczna jest wywoływana przez choroby wirusowe, np. parwowirozę, dlatego ważne jest, aby szczepienia psa były aktualne.
- Uraz jelita grubego. Połknięcie ostrych przedmiotów, takich jak kości lub żwir, może uszkodzić wyściółkę jelit i spowodować krwawienie.
- Przewlekłe enteropatie, takie jak enteropatia reagująca na pokarm lub antybiotyki.
- Pasożyty. Staraj się na bieżąco zwalczać pasożyty u swojego psa, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
- Nowotwory i polipy jelit.
- Alergie i nietolerancje pokarmowe.
- Trucizny. Niektóre środki trujące, takie jak trutki na gryzonie, powodują krwawienie w całym organizmie, w tym w jelitach.
Są to jedne z najczęstszych przyczyn występowania krwi w kupie Twojego psa. Jak rozpoznać, że nie jest to nic poważnego, a kiedy trzeba udać się do lekarza weterynarii?
Kiedy należy się martwić
O ile widok krwi w kale może budzić niepokój, niekoniecznie musi stanowić powód do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Na przykład, większość przypadków zapalenia jelita grubego ustępuje samoistnie w ciągu dnia lub dwóch. Istnieją jednak sytuacje, których nie można bagatelizować i należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc.
- Ostra biegunka. Z krwią lub bez, silna, wodnista biegunka może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty ważnych minerałów, zwłaszcza jeśli występują również wymioty. W przypadku utraty krwi Twój pies również może bardzo szybko popaść w anemię. Poinformuj lekarza weterynarii, jeśli Twój pies nie jest zaszczepiony, ponieważ choroby zakaźne stanowią duże zagrożenie dla innych pacjentów w szpitalu.
- Czy Twój pies źle się czuje? Znasz swojego psa lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli Twój pies wydaje się pogodny, szczęśliwy i czujny, a także normalnie je i bawi się, prawdopodobnie możesz poczekać dzień lub dwa i zobaczyć, czy sytuacja sama się poprawi. Jeśli jednak Twój pies jest ospały, wyje z bólu lub przestaje jeść, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.
- Jak długo to już trwa? Jeśli krew utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, nawet jeśli Twój pies pozostaje pogodny i zdrowy, najlepiej jest go zbadać.
- Czy wydarzyło się coś, co to zapoczątkowało? Postaraj się przypomnieć sobie, co działo się w przeciągu kilku ostatnich dni, zanim pojawiła się krew. Czy Twój pies zjadł kość jako przysmak, a może wykradł trochę jedzenia z kosza na śmieci? Czy w ogrodzie były trucizny, do których pies mógł mieć dostęp? Zapytaj o to również swoich sąsiadów. Czy Twój pies ma nową karmę?
Jeśli zdecydujesz udać się do lekarza weterynarii, przydatne może okazać się zabranie ze sobą próbki kału. Lekarz weterynarii będzie chciał zbadać psa pod kątem pasożytów, krwi, infekcji itd. Jeśli sytuacja Cię zaskoczy i nie zdążysz przygotować próbki, możesz też zrobić zdjęcia.
Może okazać się, że wystarczy kilka dni leczenia i zastosowanie lekkostrawnej karmy regeneracyjnej. Lekarz weterynarii może jednak zlecić wykonanie badań krwi, a nawet badań obrazowych, takich jak prześwietlenie lub USG, jeśli istnieje ryzyko wystąpienia ciał obcych lub urazów. W przypadku chorób, takich jak choroba zapalna jelit czy nowotwory, konieczne może być wykonanie biopsji lub zabiegu chirurgicznego.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy, nie wahaj się zapytać swojego lekarza weterynarii. Uważamy, że zawsze jest lepiej dmuchać na zimne.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA