Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Nerki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia kota. Nerki pomagają między innymi kontrolować ciśnienie krwi, wytwarzają ważne hormony, enzymy i czerwone krwinki oraz usuwają produkty przemiany materii z krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może prowadzić do poważnych problemów zagrażających życiu kota, dlatego też znajomość objawów chorób nerek jest niezwykle ważna.
Najczęstsze przyczyny chorób nerek u kotów
Choroby nerek są jedną z najczęstszych przyczyn poważnych chorób u kotów, zwłaszcza starszych. Istnieją dwa rodzaje chorób nerek u kotów: ostra choroba nerek i przewlekła choroba nerek. Objawy ostrej choroby nerek zwykle występują przez kilka tygodni, podczas gdy przewlekła choroba nerek rozwija się przez dłuższy czas. U niektórych ras, takich jak koty perskie i angory, ryzyko wystąpienia chorób nerek jest wyższe ze względu na wady dziedziczne, ale zwykle choroby nerek są chorobami nabytymi.
Potencjalne przyczyny chorób nerek u kotów obejmują:
Zmniejszony przepływ krwi do nerek
Wysokie ciśnienie krwi
Nowotwór
Niedrożności, takie jak kamienie nerkowe lub niedrożność cewki moczowej, które powodują wzrost ciśnienia moczu i jego cofanie się do nerek
Spożycie substancji toksycznych, takich jak płyny przeciw zamarzaniu, pestycydy, leki i chemikalia czyszczące
Zaawansowana choroba zębów
„Zużycie się” spowodowane podeszłym wiekiem
Objawy chorób nerek u kotów
Przewlekła choroba nerek u kotów jest chorobą postępującą, której objawy mogą pozostać niezauważalne przez długi czas. We wczesnych stadiach choroby koty często nie wykazują żadnych objawów. Zwykle zaczynają być one widoczne dopiero po utracie około 75% funkcji nerek. Typowe objawy chorób nerek u kotów mogą być trudne do wykrycia ze względu na ich podobieństwo do innych zaburzeń, takich jak cukrzyca i nadczynność tarczycy.
Jeśli zauważysz u swojego kota któryś z wymienionych objawów, skontaktuj się z lekarzem weterynarii:
Wzmożone pragnienie
Częste oddawanie moczu lub jego brak
Zły stan sierści
Senność i depresja
Nieświeży oddech
Ból lub owrzodzenie jamy ustnej
Zwiększona ilość snu
Leczenie chorób nerek u kotów
Wczesna diagnoza pozwala na wykrycie i leczenie ostrej choroby nerek. Jednak przewlekła choroba nerek jest chorobą nieuleczalną, która występuje głównie u starszych kotów i jest leczona paliatywnie. W zależności od stanu zdrowia kota lekarz weterynarii może zalecić zmianę diety, płynoterapię lub stosowanie leków na ciśnienie krwi.
Jako że objawy mogą nie być widoczne do momentu utraty funkcji nerek, ważne jest, aby kot był regularnie poddawany badaniom kontrolnym u lekarza weterynarii. Może to odegrać ważną rolę we wczesnym wykryciu choroby, zanim będzie za późno. Zaleca się, aby od siódmego roku życia wykonywać u kotów „badania przesiewowe dla seniorów” podczas corocznej wizyty kontrolnej, aby sprawdzić, czy kot nie ma problemów z nerkami. Warto również od samego początku odnotowywać nietypowe tendencje u kota, takie jak te wymienione powyżej. Może to pomóc lekarzowi weterynarii w ustaleniu, czy nerki kota wymagają dalszych badań.
Jeśli u Twojego kota zdiagnozowano chorobę nerek, zmiana karmy pozwoli spowolnić postęp choroby i wydłużyć jego życie. Te specjalnie opracowane karmy zawierają odpowiednią ilość białka i minerałów, pozwalającą zmniejszyć obciążenie nerek, oraz dodatkowe składniki, takie jak kwasy tłuszczowe Omega-3 i przeciwutleniacze, aby zmniejszyć stan zapalny i uszkodzenia komórek.
Zrównoważona dieta jest istotną częścią zdrowego stylu życia. Jeśli Twój kot ma problemy z nerkami, odpowiednia dieta może pozytywnie wpłynąć na jego życie. Należy zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody.
Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może cierpieć na chorobę nerek, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nawet jeśli nie będziemy mogli wyleczyć choroby nerek u kota, możemy wspólnie dołożyć wszelkich starań, aby jak najwcześniej ją wykryć i opracować plan leczenia, by zapewnić kotu możliwie jak najdłuższe i szczęśliwe życie.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.