Powody, dla których Twój kot wymiotuje

Opublikowany przez Chrissie Klinger
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Żaden opiekun zwierzęcia nie lubi tego dźwięku: odgłosu wymiotowania z drugiego pokoju, który sygnalizuje, że będziesz mieć bałagan do posprzątania... Kiedy Twój kot zaczyna się krztusić, pierwszą myślą, która przychodzi Ci do głowy jest: " O nie, w co się znowu wpakował?!" Istnieje wiele powodów, dla których Twój kot może wymiotować i niektóre z nich są poważniejsze niż inne. Na przykład, sporadyczne wymioty mogą być po prostu wynikiem naturalnych zmian zachodzących w miarę upływu lat, ale regularne wymioty mogą wskazywać na problem lub nieprawidłowości. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym, czy doświadczonym opiekunem kota, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są przyczyny wymiotów u kota i kiedy trzeba udać się do lekarza weterynarii.

Kot długowłosy z otwartym pyszczkiem skubiący trawę

Kule włosowe: Częsta przyczyna wymiotów u kota

Wymioty kota mogą być spowodowane zjedzeniem czegoś, czego nie powinien, na przykład, części rośliny domowej lub zabawki, ale kot może też dostać rozstroju żołądka z powodu połknięcia włosów podczas pielęgnacji. Najczęściej pojawia się to w postaci kuli włosowej.

Mimo że kot od czasu do czasu wymiotuje kulą włosową, co jest normalne, są sytuacje, w których można być zaniepokojonym. Kule włosowe nie powinny być dla kota bolesne, zdarzać się często ani być trudne do usunięcia. Nieleczone kule włosowe mogą też pójść w drugą stronę i , jak podaje PDSA, spowodować bolesne zatory jelitowe.

Śledź normalną rutynę swojego kota i zwracaj uwagę na oznaki zaparcia, senności i utraty apetytu, jeśli od jakiegoś czasu nie wydalił kuli włosowej. Jeśli Twój kot ma stały problem z kulami włosowymi, możesz rozważyć zakup karmy dla kotów, która została opracowana z myślą o tym problemie.

Hacki diagnostyczne na kocie wymioty

Pojawiająca się od czasu do czasu kula włosowa (często z pienistym lub żółtym płynem) nie musi być powodem do wezwania lekarza weterynarii. Jeśli jednak Twój kot zaczyna często wymiotować lub kule włosowe są duże i wydają się powodować dyskomfort, możesz zabrać swojego kociego przyjaciela na badania kontrolne.

Lekarz weterynarii najpierw spróbuje ustalić, czy wymioty są spowodowane kulami włosowymi, czy też kot połknął jakieś szkodliwe przedmioty lub substancje znajdujące się w domu. Jeśli wymioty są długotrwałe lub silne, według MSD Veterinary Manual, lekarz może przeprowadzić badania, takie jak badanie krwi, kału lub moczu, USG lub RTG jamy brzusznej albo ocenę endoskopową (kamerą wewnętrzną).

Warto wiedzieć, że większość lekarzy weterynarii podchodzi do wymiotów kota w ten sposób, aby móc zebrać przydatne informacje przed wizytą. Podczas wizyty u lekarza przygotuj się do opisania ostatniego otoczenia kota, jego aktywności oraz częstotliwości i wyglądu jego wymiotów.

Inne przyczyny kocich wymiotów

Jeśli kot wymiotuje, ale wraca do normalnej aktywności, nadal je i wydaje się zdrowy, nie musisz mieć powodów do obaw. Na przykład, czasami koty wymiotują niestrawionym pokarmem krótko po jedzeniu. Może się to zdarzyć, gdy zwierzę zje pokarm zbyt szybko. W takich przypadkach możesz po prostu podawać kotu mniejsze, częstsze posiłki.  

Jednak w niektórych przypadkach częste lub nadmierne wymioty mogą sugerować coś poważnego. Za wymiotami może stać wiele różnych chorób, takich jak choroby nerek czy wątroby. Alergie pokarmowe, pasożyty jelitowe i infekcje również mogą powodować wymioty. Aby ustalić przyczynę i znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu kotu, konieczne jest przeprowadzenie badań.

Wrażliwość na pokarmy

Niektóre koty mogą mieć problemy z trawieniem spowodowane wrażliwością pokarmową. Zwróć uwagę na wszelkie zachowania kota przed i po jedzeniu. Czy oprócz wymiotów pojawia się biegunka, łysienie lub swędzenie skóry? Podziel się tymi obserwacjami z lekarzem weterynarii i skorzystaj z jego rad dotyczących zmiany karmy i leków, których może potrzebować Twoje zwierzę.  

Nie próbuj diagnozować wrażliwości pokarmowej swojego kota w domu, ponieważ zmiana karmy na własną rękę może jeszcze bardziej rozstroić jego żołądek, jeśli nie zostanie przeprowadzona prawidłowo.

Zawsze zachowuj ostrożność, a jeśli coś wydaje się nie w porządku, natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii. Każdy kot jest inny, a lekarz weterynarii jest osobą najlepiej wykwalifikowaną do zdiagnozowania problemu, który powoduje wymioty u kota.

Sposoby zapobiegania wymiotom u kota

Czy nie wszyscy opiekunowie zwierząt chcieliby poznać sekret eliminowania wymiotów? Albo jak wytresować kota, żeby nie robił tego na Twoim łóżku lub dywanie? Niestety, nie ma magicznej sztuczki, ale jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować, aby ułatwić sobie sprzątanie i zmniejszyć dyskomfort kota.

Jeśli Twój kot wymiotuje kulami włosowymi, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu kota, zapewnieniu mu aktywności fizycznej i podawaniu odpowiednio zbilansowanej karmy przeznaczonej dla kotów z problemem kul włosowych. 

Aby utrzymać żołądek kota w dobrej kondycji, podawaj mu rodzaj i ilość pokarmu zalecane przez lekarza weterynarii oraz zapewnij stały dostęp do czystej, świeżej wody. Jeśli Twój kot je zbyt szybko, możesz wypróbować karmę w formie puzzli lub suchą karmę z dużymi, chrupiącymi kawałkami, aby to spowolnić. Jeśli lekarz weterynarii zaleci stosowanie leków lub karmy leczniczej, ważne jest, aby przestrzegać jego zaleceń w celu zachowania zdrowia kota. Upewnij się, że Twój kot regularnie odwiedza lekarza weterynarii i omów swoje obawy.

Chociaż sprzątanie bałaganu i płynów ustrojowych to coś, czego w pewnym momencie doświadczą wszyscy rodzice zwierząt domowych, stosowanie się do tych wskazówek i wiedza, kiedy szukać pomocy profesjonalisty, mogą sprawić, że takich doświadczeń będzie coraz mniej.

Informacja o autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie uczy, pisze lub bloguje. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty