Zapalenie okrężnicy u kotów: przyczyny, objawy i leczenie

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Szary kot z białą klatką piersiową odpoczywa z zamkniętymi oczami w ramionach opiekuna

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy zauważyłeś, że Twój kot usilnie próbuje skorzystać z toalety? Może odnotowałeś biegunkę albo krew lub śluz w kale? Jeśli tak, kot może cierpieć na zapalenie okrężnicy, czyli zapalenie jelita grubego. Może to być dla niego dosyć nieprzyjemne, a przyczyny mogą wahać się od łagodnych do poważnych. Dlatego też ważne jest, by jak najwcześniej wykryć zmiany i dowiedzieć się, z czego wynikają.

Przyczyny zapalenia okrężnicy u kotów

Zapalenie jelita grubego występuje najczęściej u kotów poniżej piątego roku życia, ale może wystąpić w każdym wieku. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  • Enteropatia reagująca na pokarm (FRE). Enteropatia reagująca na pokarm jest jednym z zaburzeń, które wcześniej nazywano nieswoistym zapaleniem jelit (IBD). Obecnie stosuje się bardziej ogólny termin „przewlekła enteropatia” (CE), który obejmuje również inne schorzenia, takie jak enteropatia reagująca na sterydy. Przewklekła enteroparia obejmuje wszystkie przewlekłe zaburzenia przewodu pokarmowego, trwające zwykle powyżej trzech tygodni.
  • Niepożądane reakcje na pokarm. Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać zapalenie okrężnicy. Prawdopodobnie ustąpi ona po wyeliminowaniu z diety szkodliwego składnika.
  • Pasożyty.
  • Stres. Stresujące wydarzenia, takie jak pojawienie się dziecka, pobyt w hotelu dla kotów lub po prostu życie z innymi kotami, mogą wywołać zapalenie jelita grubego.
  • Guzy i polipy w jelitach.
  • Zakażenia.
  • Połknięcie ciał obcych.

Objawy zapalenia okrężnicy

Jak już wspomnieliśmy, najczęstszymi objawami zapalenia jelita grubego są krew i śluz w kale. Czasami może również wystąpić biegunka, a Ty możesz zauważyć, że Twój kot usilnie próbuje skorzystać z toalety lub spędza w kuwecie więcej czasu niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ odczuwa on potrzebę wypróżnienia się, nawet jeśli tak nie jest. Jeśli zauważysz, że kot się męczy, bardzo ważne jest, abyś niezwłocznie zasięgnął porady lekarza weterynarii. Jest to ważne ponieważ zapalenie jelita grubego wymaga leczenia, ale również dlatego, że wysiłek może być oznaką zapalenia pęcherza moczowego lub zablokowania pęcherza, co stanowi nagły przypadek medyczny.

Problemy z trawieniem lub toaletą mogą być trudne do wykrycia, jeśli kot załatwia swoje potrzeby na zewnątrz. Jeśli zapalenie jelita grubego trwa przez dłuższy czas (przewlekłe zapalenie jelita grubego), możesz zauważyć, że kot traci na wadze, staje się ospały lub przestaje jeść. Jak zwykle w przypadku zwierząt, dobrze jest być spostrzegawczym. Jeśli wiesz, jakie zachowania są normalne, szybko zauważysz, że coś jest nie tak.

Leczenie zapalenia okrężnicy

Leczenie zapalenia okrężnicy będzie oczywiście różniło się w zależności od jego przyczyny. W wielu przypadkach ustępuje ono w ciągu kilku dni - zwłaszcza jeśli wywołało je zjedzenie niecnie skradzionego smakołyku - ale jeśli utrzymuje się ponad 48 godzin lub kot wydaje się odczuwać ból, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Pomocne będzie zabranie ze sobą próbki kału, ponieważ lekarz weterynarii może chcieć zbadać go pod kątem obecności pasożytów lub infekcji.

Leczenie obejmuje:

  • Zmianę diety. Jako że w wielu przypadkach zapalenia jelita grubego reaguje na pokarm, lekarz weterynarii może zalecić podawanie kotu lekkostrawnej karmy, która pomoże jelitom szybciej wrócić do zdrowia. Tego typu karmy często zawierają dobre źródła prebiotyków, które odżywiają bakterie wspomagające zdrowie jelit. Być może zmiana diety będzie konieczna tylko na określony czas, ale możesz kontynuować podawanie kotu karmy, jeśli wspólnie z lekarzem weterynarii uznacie, że to dobry wybór w dłuższej perspektywie.

     

  • Niektóre przypadki zapalenia jelita grubego wymagają stosowania leków przeciwzapalnych. Sterydy są bardzo dobrymi środkami przeciwzapalnymi, które stosuje się tylko przez kilka. Czas stosowania można wydłużyć w przypadku stanów przewlekłych.

  • Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że kot cierpi na alergię lub nietolerancję, może zalecić wypróbowanie nowej diety. Zwykle polega to na podawaniu karmy zawierającej hydrolizowane białka, które nie mogą wywoływać u kota reakcji alergicznej. Czasem może on też zasugerować źródło białka, którego kot wcześniej nie otrzymywał, takie jak kaczka. Być może kot będzie musiał przestrzegać nowej diety do końca życia.

  • Lekarz weterynarii może zalecić podawanie antybiotyków, jeśli podejrzewa enteropatię reagującą na antybiotyki.

  • Jeśli kot ma pasożyty, lekarz weterynarii go wyleczy i udzieli porady w zakresie dalszej profilaktyki.

  • Stres jest dość powszechnym zjawiskiem u kotów, zwłaszcza jeśli mieszkają one z innymi kotami lub w okolicy znajduje się wiele kotów. Lekarz weterynarii może podać leki, które pomogą w walce ze stresem, ale często pomocne może okazać się wprowadzenie zmian w środowisku domowym i korzystanie z produktów takich jak podłączane dyfuzory feromonów.

  • Guzy, polipy i ciała obce w jelitach mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Zapalenie jelita grubego u kotów zwykle nie jest powodem do zmartwień, ale ważne jest wykonanie badań, na wypadek, gdyby było ono spowodowane jedną z poważniejszych przyczyn. Zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii na wczesnym etapie, niż ryzykować pogorszenie się stanu kota, więc nie bój się poprosić o pomoc, jeśli masz jakiekolwiek obawy!

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA