Dlaczego Twój kot może tracić na wadze

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Kot leży na miękkim krześle. Jedna łapa i oboje oczu są skierowane bezpośrednio w górę, na coś poza zasięgiem wzroku

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W dzisiejszych czasach, przy ogólnej tendencji do otyłości wśród ludzi i zwierząt, łatwo jest koncentrować się na tym, by kot nie przybierał na wadze. Jednak utrata masy ciała z niewyjaśnionych przyczyn ma również duże znaczenie i może być jednym z pierwszych objawów choroby. Jeśli myślisz, że Twój kot traci na wadze - i nie jest to spowodowane zaleconą przez lekarza weterynarii dietą odchudzającą - najlepiej jest jak najszybciej podjąć działanie.

Znaczenie monitorowania wagi

Jest to nie do przecenienia. Zarówno przyrost, jak i utrata masy ciała mogą być oznakami złego stanu zdrowia i - jak zawsze w przypadku zdrowia - im szybciej zauważysz, że coś jest nie tak, tym szybciej będziesz mógł uzyskać pomoc. Kotom łatwo przychodzi ukrywanie objawów chorób, przez co czasem zanimim zauważysz objawy, choroba może może być już w dosyć zaawansowanym stadium. Wczesne zauważenie zmiany wagi może mieć ogromne znaczenie.

Nawet jeśli kot jest zdrowy i chudnie tylko dlatego, że nie lubi nowego smaku karmy (lub tyje z przeciwnego powodu!), niedowaga lub nadwaga może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

Warto przyzwyczajać kota do ważenia od najmłodszych lat. Lekarz weterynarii będzie to robił przy każdej wizycie w gabinecie, ale jako że dla wielu kotów podróż i wizyta u lekarza weterynarii są nieco stresujące, wyrobienie nawyku ważenia sprawi, że oboje się do tego przyzwyczaicie.

Jeśli Twój kot jest dość spokojny, możesz po prostu umieścić go na wadze łazienkowej, jeśli będzie stał nieruchomo odpowiednio długo. Możesz go też zważyć w jego koszu, a następnie odjąć wagę pustego kosza. Pamiętaj, by w obliczeniach uwzględnić też wagę pościeli. Można również zważyć samego siebie, a następnie stanąć na wadze, trzymając kota na rękach, jeśli jest on na tyle zrelaksowany, że można go podnieść. Również w tym przypadku, im bardziej regularnie będziemy powtarzać tę czynność, tym szczęśliwszy będzie kot. U kociąt warto sprawdzać wagę co dwa tygodnie, a u dorosłych kotów co miesiąc.

Przyczyny utraty wagi u kotów

Istnieją dziesiątki schorzeń i okoliczności, które mogą powodować utratę wagi u kotów. Oto najczęstsze z nich:

  • Choroby nerek. To również jest powszechna przypadłość u kotów w średnim wieku i starszych. Jednym z najwcześniejszym objawów może być utrata wagi. Możesz też zauważyć, że kot pije więcej niż zwykle i nie chce jeść.

  • Pasożyty. Mimo że w dzisiejszych czasach rzadko dochodzi do poważnych infestacji pasożytniczych, mogą być one potencjalną przyczyną utraty wagi. Lekarz weterynarii doradzi Ci w doborze środków profilaktycznych odpowiednich dla wieku i stylu życia kota. Koty, które regularnie polują, mogą wymagać częstszego leczenia.

     

  • Nadczynność tarczycy. Jest to powszechna choroba u kotów w średnim wieku i starszych. Nadczynność tarczycy przyspiesza metabolizm. Kot może spożywać odpowiednią ilość karmy, a nawet być głodny i wciąż tracić na wadze. Koty z nadczynnością tarczycy są często nadpobudliwe i mogą stać się agresywne.

  • Nowotwór. Wiele rodzajów nowotworów jest bezbolesnych i mogą być one trudne do wykrycia. Utrata masy ciała jest bardzo często pierwszym, a czasem jedynym zauważalnym objawem choroby.

     

  • Problemy z układem pokarmowym. Przewlekłe enteropatie, niepożądane reakcje pokarmowe i inne choroby przewodu pokarmowego mogą powodować utratę masy ciała, ponieważ kot nie przyswaja wszystkich potrzebnych składników odżywczych z pokarmu.

  • Cukrzyca. Mimo że cukrzyca często kojarzy nam się z otyłymi kotami, utrata masy ciała jest jednym z jej najczęstszych objawów.

  • Ból zębów lub jamy ustnej. Choroby zębów są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Ból jamy ustnej lub dziąseł może zniechęcać kota do jedzenia i powodować utratę wagi.

  • Stres. Stresujące czynniki, takie jak konflikt z innymi kotami w domu, mogą sprawić, że kot nie będzie jadł wystarczająco dużo, by utrzymać prawidłową wagę.

Nie wszystkie przyczyny utraty wagi u kotów są poważne, ale niektóre z nich z pewnością takie są. Im lepiej wiesz, jakie zachowania są normalne u Twojego kota, tym szybciej zauważysz ewentualne problemy. Każda niezamierzona utrata wagi powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii. Będzie on mógł od razu wykryć oczywisty problem lub zlecić badania krwi i moczu, by poszukać przyczyny głębiej. W obu przypadkach odkryjesz źródło problemu i będziesz mógł jak najszybciej wprowadzić konieczne leczenie.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA