Mały kotek w nowym domu - jego pierwszy dzień

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nowy kociak wymaga szczególnego zaangażowania z Twojej stronyKitten image

Nawet najtwardsze serce mięknie na widok małego kotka. Jednak przyniesiony przez Ciebie do domu uroczy kłębek futra przez resztę swojego życia będzie wymagał opieki. A ponieważ, jak wszyscy wiedzą, koty mają dziewięć żyć, będzie to długi czas. Zapewniając kociakowi wszystko co najlepsze od samego początku, zyskasz pewność, że zarówno Ty jak i on będziecie się cieszyć wieloma latami wspólnej zabawy. Aby pomóc zwierzakowi bez przeszkód przyzwyczaić się do życia z Twoją rodziną, musisz okazać mu wiele troski i uwagi w trakcie pierwszych newralgicznych miesięcy.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?

Jesteś oczywiście przyzwyczajony do swojego domowego otoczenia, ale nowemu kociakowi może się ono wydać nieco przerażające. Dla wielu zwierzaków pierwsze kroki w nowym domu stanowią stresujące doświadczenie. Musisz więc zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby nowy kot poczuł się jak u siebie.

Po pierwsze, nie spiesz się z zapoznawaniem nowego pupila z pozostałymi domownikami, zarówno ludźmi, jak i zwierzętami (przeczytaj więcej na temat Socjalizacji ). Daj kociakowi czas na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Ze względów bezpieczeństwa zadbaj o to, by drzwi i okna były zamknięte, a jeżeli masz kominek, postaw przed nim osłonę. Pamiętaj, by pokazać kociakowi, gdzie znajdują się jego miski, kuweta i posłanie.

Przytulne, bezpieczne schronienie.

Przez pierwsze dni, kociakowi wszystko będzie wydawało się dziwne i niekiedy przytłaczające. Jeśli okoliczności go przerosną, nic nie wyda mu się bardziej zachęcające i nie doda mu więcej pewności siebie niż bezpieczne, przytulne legowisko. Możesz je kupić w sklepie z artykułami dla zwierząt lub nawet wykonać z mocnego kartonowego pudła. Legowisko musi być przede wszystkim ciepłe i wygodne, suche oraz wolne od przeciągów. Należy w nim umieścić miękkie i dobre do przytulania posłanie. Pierwszych kilka nocy u Ciebie będzie dla kociaka zarazem pierwszą chwilą spędzoną z dala od matki i rodzeństwa. Kocięta szybko przyzwyczajają się do spania samemu, ale na początek warto umieścić pod posłaniem butelkę z niezbyt gorącą wodą, aby przypominała mu ciepło miotu.

Na pewno słyszałeś o "zabezpieczeniach przed dziećmi" w domu. Teraz zastanówmy się nad "zabezpieczeniami przed kociętami".

Powinieneś zrobić wszystko, aby uczynić Twój dom tak bezpiecznym dla Twojego nowego kotka jak to tylko możliwe. Oto kilka cennych wskazówek:

  • Powinieneś zamykać okna, aby uchronić kociaka przed upadkiem lub ucieczką.
  • Jeżeli posiadasz kominek, przez który Twój kociak mógłby się dostać do komina, powinieneś go zabezpieczyć.
  • Ukryj wszystkie kable elektryczne, ponieważ Twój kociak mógłby próbować je przegryźć.
  • Upewnij się, że nie posiadasz żadnych roślin domowych, które mogłyby się okazać niebezpieczne dla Twojego kociaka. Lilie, gwiazdy betlejemskie oraz fiołki alpejskie są trujące.

Przemyśl kwestię jedzenia.

Wybór karmy dla kociaka to duża odpowiedzialność. Ma ona w końcu podstawowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Jednak ze względu na poczucie bezpieczeństwa zwierzaka, nie należy od razu zmieniać jego diety. Nie zapomnij dowiedzieć się, czym karmiono kociaka zanim znalazł się u Ciebie i podawaj mu to samo jedzenie. Następnie, jeśli zdecydujesz się na stosowanie nowej karmy, mieszaj ją z dotychczasową do chwili, gdy w pełni ją zastąpisz. Kociakowi należy dać 5 do 7 dni na przyzwyczajenie się do nowego pożywienia. Niezależnie od tego, czym go karmisz, pamiętaj, że na początku należy stosować zasadę "mało i często". Kocięta w wieku od ośmiu do dwunastu tygodni potrzebują czterech posiłków dziennie, do szóstego miesiąca życia – trzech i dwóch, gdy ukończą pół roku.

Jak dotąd najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem, by zyskać pewność, że dorastający kociak otrzymuje zdrową i zbilansowaną dietę jest podawanie mu kompletnej i wysokiej jakości karmy dla kociąt. Występuje ona w dwóch formach – suchej i puszkowanej. Dzięki zastosowaniu suchej karmy zwierzak może jeść tyle razy dziennie, ile ma ochotę. Z kolei wilgotne pożywienie dostępne w puszkach i saszetkach, po wyłożeniu do miski dosyć szybko traci świeżość, należy je więc podawać w formie oddzielnych posiłków kilka razy dziennie.

Niestety, podobnie jak w przypadku ludzkiego jedzenia, nie wszystkie karmy dla kociąt gwarantują taką samą jakość i wartość proporcjonalną do ceny. Dlatego sprawdź skład pokarmu, lub jeszcze lepiej – zasięgnij rady lekarza weterynarii. Dobra karma powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych, by kociak wyrósł na zdrowego dorosłego kota.

Możesz wierzyć lub nie, ale raczej nie zalecalibyśmy podawania kocięciu mleka, ponieważ w dużych ilościach może ono powodować biegunkę. Zamiast tego zwierzak cały czas powinien mieć dostęp do czystej, świeżej wody. Jeśli jednak koniecznie chcesz podawać mu coś innego, możesz kupić specjalne mleko dla kociąt.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane