Kiedy koty osiągają dojrzałość? Przewodnik po dojrzewaniu kociąt

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pojawienie się w domu kotka to zawsze ekscytujący czas, a obserwowanie, jak się rozwija i zmienia z gibkiej, uroczej, puchowej kuleczki w pięknego, eleganckiego kota, jest jedną z prawdziwych przyjemności życiowych. Jako że wiele kotów zachowuje swoje młodzieńcze zachowanie do okresu pełnej dorosłości, możesz się zastanawiać kiedy kot przestaje dojrzewać i staje się w pełni dorosły.

Kiedy koty w pełni dorastają?

Jednego dnia po Twoim domu biega malutki kotek, a zanim się obejrzysz, staje się już dużym kotem. Może się wydawać, że koty dorastają z dnia na dzień, ale w rzeczywistości, jak wyjaśnia International Cat Care w swoim programie CatCare for Life, przechodzą przez sześć etapów życia. Jednym ze sposobów określenia, czy kot jest w pełni dorosły, jest sprawdzenie, do której kategorii wiekowej należy:

  • Kocię (0 - 6 miesięcy)
  • Junior (7 miesięcy - 2 lat)
  • Dorosły (3 - 6 lat)
  • Dojrzały (7 - 10 lat)
  • Senior (11 - 14 lat)
  • Super senior (+15 lat)

Podobnie jak w przypadku ludzi etapy rozwoju kociąt liczone są w tygodniach i miesiącach aż do ukończenia drugiego roku życia.

W jakim wieku koty przestają rosnąć?

Twój kot będzie w pełni dojrzały w wieku 1 roku. Koty osiągają dorosłość, przechodząc z okresu juniorskiego do okresu dorosłości. Można sobie wyobrazić, że okres ten odpowiada wiekowi nastoletniemu i wczesnej dorosłości (dwudziestolatkom), są więc one wtedy młodymi, pełnymi werwy i energii dorosłymi.

Duży kot rasy maine coon leżący na szarej kanapie.Lekarz weterynarii może pomóc Ci w określeniu prawidłowej wagi kota w okresie dorastania i zalecić zoptymalizowany plan żywienia, który pomoże mu zachować zdrowie. Możecie wspólnie modyfikować ten plan w miarę jak kot będzie wchodził w kolejne etapy życia. Ważne jest, aby zaplanować tę wizytę tak, aby określić podstawowe zasady, które pozwolą Ci kontrolować stan zdrowia kota w miarę upływu czasu. Regularne badania kontrolne również pozwalają na monitorowanie wagi i kondycji ciała kota. Utrzymanie szczupłej sylwetki przez całe życie sprawi, że będzie on żył dłużej i obniży ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca.

Koty rasowe i mieszane

Zdecydowana większość kotów to tak zwane koty domowe krótkowłose lub koty domowe długowłose, czy też po prostu rasy mieszane. Są to piękne, wyjątkowe koty, które nie należą do żadnej określonej rasy. Chociaż na świecie istnieją dziesiątki ras kotów, nie różnią się one wielkością tak bardzo jak poszczególne rasy psów. Przeciętny kot waży około 4 kg. Maine Coony to największa rasa kotów, a samce mogą ważyć do 10 kg i osiągać do 40 cm wzrostu! Z kolei najmniejsza rasa kotów – kot singapurski – waży maksymalnie 3,5 kg. Koty singapurskie są nie tylko mniejsze, ale także później osiągają dorosłość – w wieku około dwóch lat.

Koty rasowe są bardziej podatne na problemy zdrowotne niż koty mieszane, ponieważ pochodzą z chowu wsobnego. Jeśli więc zdecydujesz się na rasowe zwierzę, poszukaj najpierw informacji o możliwych problemach zdrowotnych i wybierz hodowcę, który zapewnia wszystkie wymagane testy zdrowotne. Unikaj kotów o skrajnych kształtach ciała, takich jak bardzo płaskie pyski, krótkie łapy lub koty bezwłose. Jakość życia tych kotów jest często bardzo niska ze względu na ich cechy fizyczne.

Jeśli wychowywałeś swojego kota od okresu kocięcego lub juniorskiego, z pewnością dobrze znasz jego temperament oraz jego potrzeby społeczne i emocjonalne. Wiesz też, gdzie jest jego ulubione miejsce drzemki i jaka jest jego ulubiona zabawka. W miarę jak Twój futrzasty przyjaciel dorasta, chcesz mu zapewnić także dobrze zbilansowany, pożywny plan żywienia dostosowany do jego wieku, aby dostarczyć mu niezbędnych witamin i składników odżywczych. Lekarz weterynarii pomoże Ci wybrać karmę najlepiej dostosowaną do wszystkich fascynujących etapów życia Twojego kota.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, redaktorką i opiekunką zwierząt domowych z wieloletnim stażem. Jest profesjonalną członkinią Cat Writers' Association (CWA) i pisała dla wiodących w branży firm i organizacji, w tym What to Expect When You're Expecting i NIU STEM Read. Znajdź Christine i śledź jej profil na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

  

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS