Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
W ciągu pierwszego roku życia kociaka wiele się dzieje. Trudno uwierzyć, że malutki, miauczący kociak, który mieści się w dłoni, wyrasta na zdrowego dorosłego kota w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy. Typowy wykres wzrostu kociaka pokazuje, że większość zmian – w tym te najbardziej niesamowite – ma miejsce w pierwszych ośmiu tygodniach jego życia. Spójrz na oś czasu rozwoju kociaka, aby poznać konkretne etapy na drodze do dorosłości Twojego malucha.
1. – 3. tydzień: Kocięta otwierają oczy i zaczynają słyszeć
Kocięta przychodzą na świat z zamkniętymi oczami i uszami i spędzają pierwszy tydzień swojego życia ślepe i głuche. Zaczynają widzieć i słyszeć w drugim tygodniu, mówi organizacja Cats Protection, ale nawet wówczas ich wzrok i słuch nie są jeszcze wyostrzone. W tym okresie dobrze jest trzymać je z dala od źródeł jaskrawego światła i głośnych dźwięków. Niebieskie oczy, z którymi rodzą się kocięta, mogą zacząć zmieniać kolor od około trzeciego tygodnia życia, wtedy też ich uszy zaczynają się unosić i kierować ku górze, pozwalając maluchom wkroczyć w zupełnie nowy świat wypełniony dźwiękami.
Kocięta będą mogą pomiaukiwać już kilka dni po urodzeniu, aby dać znać matce, że są głodne lub zestresowane, według Cats Protection, a mruczeć zwykle zaczynają kilka tygodni później. Kocięta zazwyczaj robią się głośniejsze i bardziej rozmowne, gdy zaczynają chodzić, bawić się i poznawać otoczenie.
3. – 7. tydzień: Chodzenie, nauka samodzielnego jedzenia i korzystanie z kuwety
Około trzeciego tygodnia życia kocięta zwykle zaczynają stawiać swoje pierwsze chwiejne kroki. Maluchy z początku są niepewne, ale w czwartym tygodniu, kiedy ich równowaga zaczyna się poprawiać, stają się śmielsze i chętne do poznawania otoczenia. W piątym lub szóstym tygodniu, kiedy kocięta są już wystarczająco pewne swojej nowo odkrytej sprawności, zobaczysz, że zacznie się ujawniać ich żywiołowa, zabawna i ciekawska natura! Możesz wówczas pozwolić kociakowi na odkrywanie otoczenia i poznawanie nowych widoków, dźwięków i zapachów pod Twoim czujnym okiem. To dobry moment, aby rozpocząć zabezpieczanie domu przed potencjalnymi kocimi zniszczeniami, jeśli jeszcze o tym nie pomyślałeś(-aś).
W czwartym i piątym tygodniu życia kociaka jego równowaga powinna się poprawiać. Jest to dobry czas na zapoznanie go z kuwetą, mówi Cats Protection. Kocięta zazwyczaj uczą się przez obserwację swojej mamy, więc wszystko, co tak naprawdę musisz zrobić, to pokazać maluchowi kuwetę. Pamiętaj tylko, że wciąż się uczy i wypadki będą się zdarzać.
Od trzeciego tygodnia życia można wprowadzać stały pokarm do diety kociąt, ale odstawienie od matki jest procesem stopniowym, który może trwać kilka tygodni. Stowarzyszenie Producentów Żywności dla Zwierząt Pet Food Manufacturers’ Association (PFMA) zaleca podawanie karmiącej matce i jej kociętom tej samej karmy dla kociąt w początkowej fazie odstawiania, aby ułatwić ten proces. Choć mogą jeść ten sam pokarm, kociętom należy podawać mokrą wersję karmy lub namoczoną suchą karmę przy rozpoczęciu procesu odstawiania.
W wieku 6-8 tygodni maluchy całkowicie przejdą już na stały pokarm i powinny wówczas być karmione wyłącznie wysokiej jakości karmą dla kociąt. Odnośnie wskazań dotyczących ilości karmy, PFMA zaleca przestrzeganie wytycznych producenta wydrukowanych na opakowaniu oraz ważenie karmy przy użyciu precyzyjnej wagi kuchennej, aby zapewnić kotu odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Większość kociąt chce być karmiona "mało i często", więc możesz dzielić dzienną dawkę pokarmu na mniejsze porcje do podawania w ciągu dnia. Jednak każdy kociak jest wyjątkowy, dlatego monitoruj rozwój i stan ciała swojego malucha, dostosuj odpowiednio jego tryb żywienia i porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
8. – 12. tydzień: Socjalizacja i pierwsze szczepienia
Czy wiesz, że kocięta z wiekiem zdobędą dwa zestawy zębów, tak jak ludzie? Kocie mleczaki zaczynają pojawiać się w drugim tygodniu życia, a Twój kociak powinien mieć już wszystkie zęby mleczne około ósmego tygodnia życia. Około czwartego miesiąca życia pojawią się u niego pierwsze stałe zęby, a do szóstego miesiąca życia koci maluch powinien cieszyć się kompletnym i zdrowym stałym uzębieniem.
W tym okresie kociak powinien udać się na swoją pierwszą wizytę weterynaryjną. Pierwsze szczepienia malucha będą konieczne w wieku około 8 tygodni, a następne – przypominające – w wieku około 12 tygodni. Brytyjska organizacja RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) podaje, że kocięta powszechnie szczepi się przeciwko wirusowi opryszczki kotów, kaliciwirozie, zakaźnemu zapaleniu jelit kotów oraz wirusowi białaczki kotów. Twój lekarz weterynarii może doradzić Ci odnośnie innych chorób, przeciwko którym Twój kociak może wymagać szczepienia.
Jest to idealny moment na rozpoczęcie socjalizacji kociaka. Pielęgnowanie, przytulanie i zabawa z kocim maluchem nie tylko wspomaga jego rozwój i buduje waszą więź, ale także przyzwyczaja go do bycia branym na ręce i trzymanym. Według RSPCA jest to również właściwy czas, aby zacząć zapoznawać kociaka z innymi ludźmi i dziećmi, a także z innymi zdrowymi, w pełni zaszczepionymi kotami i psami. To nie tylko przygotowuje kocięta do pójścia do ich ewentualnych nowych stałych domów, ale także pomaga im wyrosnąć na zdrowe emocjonalnie, dobrze przystosowane dorosłe koty.
3. – 6. miesiąc: Gotowość do adopcji i kastracji
Kocięta nie powinny być oddzielane od matki i miotu, dopóki nie zostaną w pełni odstawione od mleka matki i nauczone odpowiednich zachowań. Maluchy uczą się kocich zachowań od matki aż do dziesiątego tygodnia życia, więc aby dać każdemu z nich jak największą szansę na stanie się dobrze przystosowanym kotem, najlepiej jest poczekać co najmniej właśnie do dziesiątego tygodnia przed oddaniem ich do nowego domu. Można również odczekać dwanaście tygodni, aby w tym czasie ukończyć kolejną ważną rundę szczepień kociaka.
Większość kociąt jest gotowa do sterylizacji lub kastracji od około 4 miesiąca życia, chociaż lekarz weterynarii może wykonać zabieg wcześniej, jeśli oceni, że malucha może bezpiecznie poddać znieczuleniu ogólnemu.
Rok: Już nie kociak
W momencie ukończenia pierwszego roku życia koci maluch nie jest już uważany za kociaka, ale za w pełni dorosłego kota. Mimo że nadal może przejawiać typowe dla kociąt zachowania i musi jeszcze trochę podrosnąć, Twój młody dorosły kot jest gotowy do przejścia na wysokiej jakości karmę dla dorosłych kotów. Postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi podawania nowej karmy, aby określić, ile i jak często powinien być karmiony.
Chociaż kot jest uważany za dorosłego po ukończeniu pierwszego roku życia, z punktu widzenia rozwoju, koci okres dojrzewania trwa zazwyczaj do ukończenia przez kota około osiemnastu miesięcy. W tym okresie kot może nadal wykazywać energiczną figlarność kociaka, a także typowe dla "nastolatka" zachowanie – testowanie granic i akty buntu, np. drapanie mebli lub znaczenie terytorium. Ale nie należy się martwić. Zazwyczaj koty osiągają dorosłość po upływie osiemnastu miesięcy, a przed swoimi drugimi urodzinami Twój kot będzie już w pełni dojrzały.
Obserwowanie, jak kociak staje się z maleńkiego oseska w pełni dojrzałym kotem, jest czymś niesamowitym. Wiedza o tym, czego można się spodziewać w okresie dorastania kociaka, pozwoli Ci pomóc mu wyrosnąć na zdrowego i szczęśliwego towarzysza.
Informacja o autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsie w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)