Skąd najlepiej wziąć kotka? Adopcja bez tajemnic

Published by
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Marzysz o kotku? Brytyjska organizacja RSPCA przyjęła w 2019 roku aż 29 432 koty, a podaje, że w okresie pandemii opuszczone koty i kotki znalazły się w szczególnie rozpaczliwej sytuacji. Z tego względu należy być w pełni świadomym spoczywającej na właścicielu odpowiedzialności i dobrze się zastanowić skąd wziąć kotka.

 

Wziąć kotka czy nie?

Zabranie kotka do domu to poważny obowiązek, dlatego zadaj sobie kilka ważnych pytań zanim zdecydujesz się na ten krok.

  • Czy mój dom jest do tego przystosowany? Kotek będzie chciał zajrzeć w każdy kąt w swoim nowym domu. Będzie chciał się wspinać na regały z książkami, wejść do każdego zakamarka, bawić się wszystkim w zasięgu jego łapek. Musisz dostosować swój dom, aby zapewnić bezpieczeństwo kotka i uniknąć zniszczeń. Poniższe porady pomogą Ci uczynić z własnego domu miejsce przyjazne kotom.
  • Czy moja rodzina jest gotowa na przyjęcie kotka? Być może w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Małe dzieci, które nigdy nie przebywały wśród zwierząt domowych mogą nie wiedzieć jak z nimi postępować. Jeśli masz dzieci, które marzą o kotku, nie daj się namówić zanim nie upewnisz się, że zarówno Ty, jak i Twoje dzieci jesteście gotowi na sprostanie nowym obowiązkom. Dzieci zawsze obiecują, że będą karmić, dbać i sprzątać po kocie, ale to z pewnością na Ciebie spadnie obowiązek nauczenia ich jak prawidłowo opiekować się kotkiem.
  • Czy masz już w domu inne zwierzęta, które musisz wziąć pod uwagę? Jeśli masz już w domu zwierzęta, może minąć trochę czasu, zanim przyzwyczają się do nowego domownika. Zapoznawaj je ze sobą powoli i nie zostawiaj bez nadzoru dopóki nie przekonasz się, że są już na to gotowe. Pamiętaj, że Twoje zwierzęta są przyzwyczajone do otrzymywania całej Twojej uwagi i mogą okazać się zaborcze w stosunku do Ciebie i domu, dlatego ważne jest, aby nadal okazywać im tę samą czułość i w ten sposób ułatwić im dostosowanie się do nowej sytuacji.
  • Czy mogę poświęcić kotkowi wystarczająco dużo czasu? Kotki to puchate małe kulki energii, które chętnie będą się z Tobą bawić i zaznajamiać. Kotki, które zbyt często są zostawiane bez opieki mogą w przyszłości wykazywać problemy behawioralne. Potrzebują dużo ruchu, ćwiczeń i czasu, by się do Ciebie przywiązać.
  • Czy mam cierpliwość, by zaopiekować się kotkiem? Musisz również zastanowić się, czy nie zabraknie Ci cierpliwości, aby zaopiekować się kotkiem. Podobnie jak dzieci, kotki wymagają dużo uwagi i należy nauczyć je odpowiedniego zachowania. Zastanów się, czy nie zabraknie Ci cierpliwości, aby nauczyć kotka używania kuwety, niedrapania czy niewskakiwania na meble.
  • Czy stać mnie na opiekę nad kotem? Decyzja o adopcji kotka to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które zaczyna się od sterylizacji/kastracji, szczepienia i zachipowania, i trwa przez wiele lat, gdy będziesz regularnie kupować kocią żywność i żwirek oraz zapewniać mu opiekę weterynaryjną. Musisz również wziąć pod uwagę koszt ewentualnego leczenia kota w przyszłości. Sprawdź podane podsumowanie typowych wydatków na kota opracowane przez schronisko Battersea Dogs & Cats Home, które zaleca również wykupienie ubezpieczenia dla zwierząt, aby stawić czoła nieoczekiwanym wydatkom.
  • Jaki kotek będzie najodpowiedniejszy dla mnie? Zapoznaj się z cechami poszczególnych ras zanim zdecydujesz się na konkretnego kotka. Zastanów się, ile czasu z nim spędzisz, jaką przestrzenią dysponujesz, jakie alergeny Cię uczulają i jaki tryb życia prowadzisz.

Jak wybrać właściwego kota dla swojej rodziny

Schroniska dla zwierząt odnotowują każdego roku powrót znacznej liczby zaadoptowanych zwierząt, ponieważ ich nowi właściciele nie przewidzieli ich potrzeb lub nie byli już w stanie stawić im czoła. Może to być traumatyczne przeżycie zarówno dla właściciela jak i dla kotka, dlatego należy upewnić się, że znajdziesz odpowiedniego towarzysza dla siebie i Twojej rodziny. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, poproś o poradę.

Właściciele , którzy proszą o poradę znajomych, krewnych czy lekarza weterynarii przed adopcją zwierzęcia mają większe szanse na nawiązanie z nim szczególnej więzi i zatrzymanie go.

Skąd wziąć kotka

Schroniska dla zwierząt, organizacje niosące pomoc zwierzętom i stowarzyszenia na rzecz obrony zwierząt mają mnóstwo kochających, zdrowych kotów i kotków szukających ciepłego domu. Skontaktuj się ze schroniskami w Twoim mieście, aby pomogły Ci znaleźć odpowiedniego kotka.

Miejscowy lekarz weterynarii również może pomóc Ci nawiązać kontakt z organizacjami ratującymi zwierzęta. Przygotuj się na prośbę o inspekcję domu, gdyż wiele takich organizacji chce upewnić się, że ich kotek trafi do odpowiedniego miejsca. Strona Hill’s na Facebooku oferuje narzędzie do wyszukiwania schronisk i może powiadomić Cię o wydarzeniach adopcyjnych w Twojej okolicy. Jeśli zależy Ci na rasowym kocie, poproś lekarza weterynarii o polecenie Ci lokalnego hodowcy.

Pamiętaj również, aby zapoznać się z naszą listą artykułów dla kotka, która pomoże Ci przygotować się na przyjęcie nowego przyjaciela. Niezależnie od tego, jakiego kotka przyniesiesz do domu, pamiętaj, aby kochać go i troszczyć się o niego jak o członka rodziny.

 

Powiązane artykuły

  • Nauka kota korzystania z kuwety

    Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Czasami pupil nauczy się korzystania z kuwety od swojej mamy. Przeczytaj, jak nauczyć kota robić do kuwety.
  • Adopcja dorosłego kota

    Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
  • Świadomy wybór młodego kota z miotu

    Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
  • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

    Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty