Wycieczka z kotem u lekarza weterynarii

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wskazówki dotyczące lepszej wizyty weterynarza u kotówW pewnych momentach swojego życia, kot będzie musiał odwiedzić lekarza weterynarii. Mimo że jest to zwykle stresujące wydarzenie, możesz zrobić kilka rzeczy, aby uczynić je łatwiejszym dla was obojga.

Jeżeli wychodzisz gdziekolwiek z kotem, używaj transportera, nawet jeśli lubi on być noszony na rękach. Zwierzę może łatwo przestraszyć się w nieznanym miejscu lub w otoczeniu obcych osób. Nawet przyjaźnie nastawiony kot może wówczas ugryźć, zadrapać lub próbować uciec.

Gdy kot się przestraszy, może również oddać mocz i kał. Dzięki transporterowi, oboje będziecie bezpieczniejsi.. Włóż do niego wygodne i znane kotu posłanie – użyj czegoś, na czym zwykle sypia lub kawałka starego ubrania z Twoim zapachem.Możesz także włożuć na spód podkład chłonny. Nakrycie transportera ręcznikiem lub kocem pomoże kotu się odprężyć. Koty lubią się chować, gdy są przestraszone, a zaciemniony i przykryty kontener zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Zaznajamianie z transporterem

Koty raczej nie lubią wycieczek do lekarza weterynarii, gdzie są poddawane badaniu i otoczone dziwnymi widokami, zapachami, ludźmi i innymi zwierzętami. Jeżeli kot widuje transporter jedynie przed wizytą u lekarza, zrozumiałym jest, że pała do tego przedmiotu silną niechęcią.

Kot będzie wówczas chował się za każdym razem, gdy widzi klatkę, albo bronił się zębami i pazurami przed włożeniem do niej. Możesz temu zapobiec, jeżeli transporter będzie stał w domu przez cały czas. Spraw, by stał się częścią znanego kotu otoczenia. Możesz też dawać mu smakołyki w transporterze, żeby myślał, że jest to „dobre miejsce”.

Jeżeli Twój kot nabył silnej awersji do transportera, trudno będzie go skłonić, aby do niego wszedł. Spróbuj przekonać go przy pomocy smakołyków, albo poproś kogoś o przytrzymanie klatki w momencie gdy wkładasz do niej kota. Jeżeli kot bardzo nie chce wejść, nie zmuszaj go, po prostu odstaw transporter. Pozwól mu przez moment się odprężyć, a następnie zawiń w koc lub ręcznik i włóż do klatki.

W klinice weterynaryjnej nie odkrywaj transportera. Dzięki temu kot nadal będzie się czuł bezpiecznie. Jeżeli nie da się uniknąć siedzenia w pobliżu innych zwierząt, postaraj się przynajmniej, aby kot nie przebywał w otoczeniu hałaśliwych i niesfornych osobników.

Proś o pomoc

Gdy nadejdzie Twoja kolej na wizytę, poproś lekarza o pomoc w przytrzymaniu kota. Pamiętaj, że lekarze weterynarii i personel lecznicy mają duże doświadczenie w trzymaniu przestraszonych lub źle czujących się zwierząt i wiedzą jak uniknąć obrażeń oraz jak nie skrzywdzić kota.

Nie martw się więc, Twój kot jest w dobrych rękach. Weterynarz może zasłonić głowę kota ręcznikiem – robi to również dlatego, aby kot miał wrażenie, że jest w ukryciu.

Lecznice weterynaryjne bywają bardzo zatłoczone. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na rozmowę z lekarzem, postaraj się to zaplanować. Jeśli to możliwe, zarezerwuj dłuższą wizytę, albo nie przychodź w godzinach szczytu. Największy ruch panuje w klinikach wczesnym rankiem i wieczorami, gdy ludzie nie są w pracy.

Zabieraj kota do lekarza weterynarii regularnie. Pomoże mu to przyzwyczaić się do wizyt, ale również lekarz będzie miał szansę przyzwyczaić się do Twojego kota! Im częściej będzie go widywał, tym lepiej będzie znał jego potrzeby.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane