Jak wprowadzić obrożę i smycz dla szczeniaka

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Obroża i smycz

Chociaż minie kilka tygodni zanim będziesz mógł wyprowadzać szczeniaka na dwór na smyczy (przed szczepieniem powinieneś nosić szczeniaka na rękach, aby uniknąć ryzyka zakażenia) po upływie paru dni potrzebnych mu, by zadomowić sie w nowym miejscu, możesz zacząć przyzwyczajać go do obroży.

 

Jaki typ obroży?

Pierwsza obroża szczeniaka powinna być zapinana na sprzączkę, nie może to być łańcuszek ani obroża zaciskowa. Po założeniu powinieneś być w stanie wetknąć pomiędzy nią a szyję psa dwa palce.

 

Kiedy założyć obrożę?

Wybierz moment, wiążący się dla szczeniaka z czymś przyjemnym, taki jak karmienie, zabawa, albo wyjście z domu. Musisz przygotować się na to, że na początku pies drapiąc będzie próbował pozbyć się obroży. Nie zwracaj na to uwagi, a gdy tylko przestanie, nie szczędź mu pochwał. Po krótkim czasie odwróć jego uwagę inną przyjemną czynnością, zdejmij mu obrożę i załóż ponownie później.

 

Przyzwyczajanie szczeniaka do obroży

Przyzwyczajenie szczeniaka do obroży powinno zająć tylko kilka dni. Kiedy przestanie zwracać na nią uwagę, możesz pozwolić mu ją nosić przez cały czas. Tym razem trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze Twój szczeniak niewątpliwie rośnie w zastraszającym tempie, więc żeby mieć pewność że obroża nie stała się dla niego za ciasna, sprawdzaj ją co kilka dni. Po drugie powinieneś przyczepić do niej tabliczkę identyfikacyjną, ponieważ przez pierwszych kilka tygodni piesek może łatwo się zgubić. Poza tym, zgodnie z prawem, wszystkie psy znajdujące się w miejscach publicznych muszą nosić identyfikatory z danymi właścicieli.

Później, kiedy Twój szczeniak przywyknie już do trzymania na rękach, zacznij go przyzwyczajać do łapania za obrożę. Aby powstrzymać psa od prób wyrwania się, przytrzymaj go jedną ręką, a palcami drugiej chwyć obrożę. Postaraj się nie zwracać uwagi na jego wiercenie się i pochwal go gdy stanie spokojnie. Dzięki takiej metodzie delikatnego powstrzymywania nauczy się i pogodzi z faktem, że nie może uciekać, gdy jest przytrzymywany za obrożę.

 

Czas na smycz

Gdy Twój szczeniak przyzwyczai się już do trzymania za obrożę, możesz do niej przypiąć smycz. Żeby przywykł do bycia na smyczy, kilka razy podczas zabawy pozwól mu ciągnąć ją swobodnie za sobą. Możesz ją podnosić od czasu do czasu, ale nie ruszaj się kiedy to robisz. Dzięki temu szczeniak nauczy się, że będąc na smyczy nie może iść gdziekolwiek zechce, bo jest z Tobą złączony. Gdy zaakceptuje to, że jest przytrzymywany, pochwal go zanim znów pozwolisz mu biegać swobodnie.

 

Identyfikator Twojego zwierzęcia

Jak już wspomieliśmy, w UK istnieje obowiązek prawny, aby Twoje zwierzę nosiło przypiętą do obroży tabliczkę z Twoimi danymi kontaktowymi. Możesz jednak podjąć inne kroki, które pomogą Ci zapewnić, że w razie zaginięcia Twoje szczenię bezpiecznie wróci do Twojego domu.

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.

Produkty powiązane