Pielęgnacja psa o wrażliwej skórze
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Każdy opiekun zwierzęcia wie, że jedną z prostych przyjemności w życiu jest głaskanie ukochanego psa. Przejechanie dłonią po miękkiej sierści o gęstym, lśniącym kolorze jest przyjemne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Niestety, jeśli skóra Twojego psa jest w słabej kondycji, ta prosta przyjemność może przestać być przyjemnością.
Oznaki problemu z psią skórą
Brytyjski Kennel Club zaleca wypatrywanie następujących oznak, że Twój pies ma wrażliwą skórę:
Sucha, łuszcząca się skóra.
Nadmierne drapanie, lizanie lub pocieranie.
Wypadanie sierści i/lub łysienie plackowate.
Możliwe przyczyny to:
Wrażliwość lub nietolerancja na pewne składniki, takie jak kukurydza.
Wrażliwość na czynniki środowiskowe, np. kurz, pyłki, trawę lub roztocza.
Suche powietrze spowodowane zimną pogodą, ogrzewaniem pomieszczeń lub klimatyzacją.
Zmiany pogody.
Pasożyty, np. pchły, roztocza lub kleszcze.
Co możesz zrobić?
Sprawdź, czy Twój pies nie ma pasożytów. Dokładnie zbadaj sierść i skórę psa pod kątem obecności kleszczy, pcheł, wszy lub innych pasożytów. Jeśli coś zauważysz, poproś swojego lekarza weterynarii o radę i zastosuj odpowiednie leczenie.
Uwzględnij wrażliwość. Jeśli Twój pies nie ma pasożytów i jest zdrowy, zastanów się, czy czynniki środowiskowe, takie jak pyłki czy kurz, nie są przyczyną jego dolegliwości. Atopowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który powoduje lizanie, drapanie, utratę sierści i suchą, łuszczącą się skórę. Dowiedz się więcej o atopowym zapaleniu skóry.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. Choroby skóry mogą mieć wiele przyczyn, w tym pasożyty, infekcje bakteryjne, wrażliwość, zaburzenia hormonalne, stres i inne. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie indywidualnego stanu zdrowia psa i możliwości leczenia.
- Dobrze karm swojego psa. Wiele psów może korzystać z wysokiej jakości karmy opracowanej specjalnie z myślą o zdrowiu i wrażliwości skóry. Szukaj takiej, która zawiera wysokiej jakości białko, niezbędne kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze (ważne składniki odżywcze, które mogą pomóc w ochronie skóry Twojego psa). Twój lekarz weterynarii może również zalecić dietetyczną karmę, jeśli zdiagnozuje u Twojego zwierzęcia określone schorzenia.