Znudzony pies - jak zmienić go w rozbawionego pupila?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Martwisz się, że Twój pies się nudzi? Psy to energiczne stworzenia o ogromnej potrzebie zabawy i socjalizacji. Kiedy są zmuszone do stagnacji zbyt długo, nudzą się, a znudzone psy to nieszczęśliwe psy. Umiejętność zauważenia znudzenia u psa to ważny element opieki, a bawienie się z psem to doskonały sposób na poprawę jego oraz Twojego humoru.

Odpowiednie otoczenie

Zapewnienie stałej stymulacji zwierzęciu jest bardzo ważne, a nikt nie docenia tego faktu bardziej, niż opiekunowie w ogrodach zoologicznych. Zapewnianie stymulującego otoczenia w ogrodach zoologicznych nazywa się „wzbogacaniem”, a psy również potrzebują wzbogacającego środowiska w domu.

Według Smithsonian Conservation Biology Institute wzbogacanie obejmuje projektowanie stymulujących i zbliżonych do naturalnych wybiegów, umieszczanie w ogrodach zoologicznych grup społecznych o właściwym składzie, a także wprowadzanie przedmiotów, dźwięków, zapachów i innych bodźców do otoczenia zwierzęcia. Wzbogacanie środowiska jest równie istotne dla dobrostanu zwierząt w ogrodach zoologicznych, co żywienie i opieka weterynaryjna. W Narodowym ZOO wzbogacanie stanowi integralną część codziennej opieki nad przebywającymi tam gatunkami.

Czy zapewniasz swojemu psu nowe bodźce? A może dobrze byłoby urozmaicić wspólne zabawy? Nawet aktywne psy mogą się znudzić, jeśli ich codzienny porządek dnia zmieni się w rutynę. Poniżej przedstawiam pięć objawów znudzenia u psów, a także listę zabaw, które pomogą podnieść ich poziom energii.

Objawy znudzenia u psów oraz zabawy, które wzbogacą ich otoczenia i zapewnią rozrywkę

Częstsze szczekanie

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies szczeka częściej niż normalnie, istnieje spore ryzyko, że masz do czynienia ze znudzonym psem. Szczekanie nagle i bez powodu to jeden ze sposobów zwracania uwagi opiekuna, nawet jeśli wygląda na to, że pies nie szczeka na Ciebie. Potraktuj to jako łagodny przypadek „robienia sceny” przez psa.

Trenowanie psa to również doskonały sposób na zabawę. Może Ci się wydawać, że pies tego nie polubi, ale to nieprawda. Psy lubią mieć co robić i wykonywać zadania. Dawaj swojemu psu mini misje do wykonania. Najpierw naucz go zostawać. Następnie, gdy jest w pozycji „zostań”, rzuć zabawkę i pozwól jej wylądować. Poczekaj chwilę i pozwól psu opuścić pozycję „zostań”, stosując dowolną komendę (np. „OK”, albo „idź”). Kiedy pies dojdzie do zabawki, każ mu ją sobie przynieść. Powtarzaj to ćwiczenie, a zobaczysz, że znudzony pies nagle zmieni się w sennego psa.

Częstsze gryzienie

Znudzone psy mają często niszczycielskie zapędy. Jeśli Twój pies aniołek nagle zaczyna gryźć kanapę lub Twoje buty, czy też cokolwiek innego, czas zacząć działać, aby zatrzymać takie zachowanie, zanim wejdzie psu w nawyk.

Przeciąganie liny to wspaniała zabawa dla psa, który lubi coś trzymać w pysku. Jednakże, zanim zaczniesz bawić się w gry obejmujące gryzienie lub korzystanie z pyska, koniecznie najpierw naucz psa, co wolno jeść, a czego nie.

Co więcej, zabawy związane z jedzeniem to doskonały sposób zabawy z „gryzoniami”, dopóki pamiętasz, aby nie przekarmić swojego pupila. Jest wiele sposobów wykorzystania jedzenia do zabawy z psem. Po pierwsze, możesz stworzyć karmnik-łamigłówkę, aby pies musiał ciężko zapracować na smakołyk. Spróbuj również pochować małe kawałki brykietów karmy w jednym z pomieszczeń i pozwól psu pobawić się w detektywa. Jeśli znajdzie smakołyk, może go zjeść!

Bieganie w kółko

Jack Russell terrier chases tail from an overhead view.

Czy Twój pies nagle zaczął gonić własny ogon? Czy chodzi po pokoju w kółko? Pies biegający w kółko ma nadmiar energii do spalenia

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób zabawy dla psa o nadmiarze energii. Można na przykład porzucać mu Frisbee® lub piłkę, doskonale się bawiąc. Inne sposoby spalania energii to długie spacery, a nawet żwawe bieganie. Dopóki pies i opiekun pozostają aktywni, to właściwie każda zabawa wymagająca aktywności fizycznej się sprawdzi.

Skomlenie

Tak jak kwilące małe dzieci, skomlące psy potrzebują po prostu trochę więcej Twojej uwagi. Także, jak w przypadku małych dzieci, skomlenie może być przytłaczające lub nawet irytujące dla opiekuna. Zanim zaczniesz zabawę, zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj sytuację. Tak, skomlący pies może być irytujący, ale dlaczego on skomli? To proste: bo potrzebuje Ciebie. Kiedy zmienisz w ten sposób spojrzenie na sytuację, skomlenie nagle stanie się dużo mniej irytujące i zrobisz wszystko, by pomóc ograniczyć znudzenie psa.

Ale to jest super w skomlących psach: cokolwiek zrobisz, by się z nimi pobawić, z pewnością je ucieszy! Z psem można też fajnie pobawić się w chowanego. Jeśli masz dzieci, zachęć je do przyłączenia się do zabawy. Niech jedna osoba się schowa, a potem niech pies jej poszuka.

Chodzenie za Tobą

Od dawna wiesz, że jesteś popularny, ale nie sądziłeś, że aż tak bardzo, by ktoś łaził za Tobą całe popołudnie. Pies chce być Twoim skrzydłowym. Psy to zwierzęta stadne, a Ty jesteś przywódcą stada. Oznacza to, że pies będzie za Tobą chodzić, dopóki nie zapewnisz mu innego zajęcia.

Jeśli pies dosłownie spędza całe godziny u Twoich stóp, spróbuj pobawić się w zabawę „Szymon mówi”. Rozpocznij razem z psem na jednym końcu ogródka w pozycji „zostań”. Następnie przejdź na drugi koniec ogródka i wydaj psu polecenie. Łatwe polecenia to „siad” lub „leżeć”, ale jeśli chcesz podnieść poziom trudności, spróbuj wydać polecenie „do nogi”, aby pies zaczął do Ciebie iść, a następnie wydaj polecenie „stop”, by pies musiał zatrzymać się po drodze. Podobnie do innych zabaw z psami, koniecznie nagrodź psa pochwałami, gdy prawidłowo wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona jakiegoś polecenia, musi wrócić do wyjściowego położenia w ogródku.

Niektóre z zachowań opisanych powyżej mogą również wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Jeśli niepokoisz się odmiennym zachowaniem swojego psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne problemy ze zdrowiem.

Jeśli nie masz czasu na zabawy ze swoim czworonogiem, koniecznie zapewnij mu zestaw zabawek, które udostępnisz mu, gdy jesteś bardzo zajęty. Nie musisz za każdym razem oferować psu nowej zabawki, najlepiej używać ich na zmianę, chowając niektóre z nich, dzięki czemu nawet stare zabawki będą dla niego jak nowe po jakimś czasie.

Pamiętaj również, że najłatwiejszym sposobem unikania znudzenia psa jest zapewnienie mu zajęcia. Regularne spacery i zabawy z psem zapewnią mu szczęście i zadowolenie, przy okazji bawiąc też Ciebie.

Biogram autorki

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila uwielbia zwierzęta oraz wierzy w siłę słów i to, że komunikat może informować - a nawet zmieniać - osoby, do których jest skierowany. Jej artykuły dostępne są we wszelkich publikacjach drukowanych oraz internetowych. Skontaktuj się z autorką przez serwis Twister @ReinventingErin lub dowiedz się więcej na stronie http://erinollila.com.

Artykuły powiązane

 • Zabawy ze szczenięciem

  Zabawa ze szczeniakiem jest zarówno przyjemnością, jak i dużym przeżyciem. Zapewnić swojemu małemu odkrywcy odpowiednie atrakcje i spędzaj z nim cudowny czas.
 • Zabawki dla małych i większych psów

  Psy uwielbiają się bawić, zarówno z właścicielem jak i ze sobą. Dowiedz się jakie zabawki dla Twojego psa będą najlepsze - do gryzienia, piszczące czy inne.
 • Ćwiczenia i zabawy dla psów - jakie i dla jakich ras?

  Psy uwielbiają ruch, ale z wiekiem może się to mocno zmieniać. Dowiedz się jakie ćwiczenia i zabawy dla psów pozwolą zachować zdrowie i radość pupila na długo.
 • Wyprawa na plażę: jak przygotować psa

  Jeśli chcesz wybrać się z psem na plażę, dobrze to zaplanuj. Dowiedz się, jakie niezbędne rzeczy warto ze sobą zabrać i jak zapewnić mu bezpieczeństwo.

Produkty powiązane