Czy suchy nos u psa świadczy o chorobie?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos psa świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.

Suchość nosa może być na przykład skutkiem wygrzewania się na słońcu, przebywania w pomieszczeniu z kiepską cyrkulacją powietrza, albo wylegiwania się przy kaloryferze lub ogniu. Tak naprawdę, nos twojego psa może stawać się na zmianę suchy i mokry wielokrotnie w ciągu dnia.

Close of up the nose of a sleeping brown corgi puppy.

Take care

Jest jednak kilka rzeczy, które o zdrowiu psa może powiedzieć Ci jego nos. Psy z bladym lub różowym nosem są podatne na oparzenia słoneczne. Jeżeli pies ma suchy, czerwony nos lub popękaną skórę na nosie, może to świadczyć o poparzeniu słonecznym.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat kremów chroniących przed słońcem dla Twojego psa. Odpowiednia ochrona jest bardzo ważna, ponieważ powtarzające się oparzenia mogą doprowadzić do powstania nowotworów skóry.

Black lab dog nose up close

Jeśli nos psa jest popękany i pokryty strupami lub otwartymi ranami, może to świadczyć o chorobie skóry. W takiej sytuacji zabierz zwierzę do lekarza weterynarii, by to sprawdził.

Sprawdzając psi nos, należy przyjrzeć się wydzielinie. Jeśli śluz jest obecny, powinien być przezroczysty. Jeżeli wydzielina zawiera pęcherzyki powietrza, jest gęsta, żółta, zielona lub nawet czarna, kota powinien zbadać lekarz weterynarii.

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane