Olejki eteryczne dla kotów: Czy są one bezpieczne?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Olejki eteryczne przeżywają obecnie swój rozkwit, pojawiając się we wszystkim – od produktów czyszczących i osobistych po zabiegi medyczne i nie tylko. Ale co z produktami dla kotów? Czy istnieją olejki eteryczne dla kotów? Czy olejki eteryczne są odpowiednie dla kotów? Oto, co opiekunowie kotów powinni wiedzieć.

Olejki eteryczne: Co to takiego?

Olejki eteryczne to wyciągi z roślin, takich jak róża i kadzidło, znane ze swoich właściwości aromatycznych i/lub leczniczych i stosowane w produktach osobistych i domowych. Zauważ, że różnią się one od niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są ważnymi składnikami odżywczymi znajdującymi się w karmie Twojego kota.

Olejki eteryczne są powszechnie stosowane w aromaterapii, praktyce wdychania rozproszonego olejku lub stosowania go miejscowo na skórę, na przykład podczas masażu. Liverpool University Hospitals NHS Trust wyjaśnia, że zapachy i substancje chemiczne zawarte w olejkach mogą „wywoływać różne reakcje emocjonalne i fizjologiczne”, które mogą być pomocne w zmniejszaniu bólu, łagodzeniu napięcia i poprawie nastroju.

Użytek osobisty i domowy

Wraz ze wzrostem liczby sprzedawców internetowych i ponownym zainteresowaniem naturalną opieką zdrowotną, olejki eteryczne są obecnie szeroko dostępne. Ludzie włączają je do codziennego użytku na wiele różnych sposobów: spraye do czyszczenia, środki do dezynfekcji rąk, zapachy, detergenty do prania i środki nawilżające skórę – to tylko kilka przykładów.

Czarno-biały kot siedzący w kwietniku
Co to wszystko ma wspólnego z kotami? Jeśli masz kocich współlokatorów, z pewnością chcesz stworzyć dla nich bezpieczny dom, co oznacza trzymanie szkodliwych substancji, takich jak olejki eteryczne, poza ich zasięgiem.

Olejki eteryczne toksyczne dla kotów

Podobnie jak niektóre rośliny domowe, które są toksyczne dla kotów, Cats Protection ostrzega, że większość olejków eterycznych jest szkodliwa dla Twojego kota. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy są one bardzo skoncentrowane, ale nawet niewielkie ilości mogą być toksyczne. Według PDSA, szczególnie niebezpieczne mogą być następujące sytuacje:

  • Cynamon
  • Olejki cytrusowe
  • Goździk 
  • Eukaliptus 
  • Lawenda 
  • Pennyroyal 
  • Mięta pieprzowa
  • Sosna
  • Słodka brzoza
  • Drzewo herbaciane
  • Wintergreen
  • Ylang ylang

Olejki eteryczne można kupić pojedynczo, ale często pojawiają się również w innych produktach gospodarstwa domowego, takich jak środki odstraszające owady i rozcieńczalnik do farb / benzyna lakowa / „terpentyna” (terpentyna jest olejkiem eterycznym). Produkty takie jak te mogą być niezwykle toksyczne dla kotów, zauważa International Cat Care.

Olejek z drzewa herbacianego: Specjalne ostrzeżenie

Szczególnie olejek z drzewa herbacianego jest bardzo niebezpieczny dla kotów. Olejek z drzewa herbacianego w sprayu jest często promowany jako „naturalny” środek na pchły dla zwierząt domowych, ale The Veterinary Nurse ostrzega, że olejek z drzewa herbacianego może powodować problemy skórne, poważne neurologiczne skutki uboczne, a nawet śmierć zarówno u kotów, jak i psów. Ryzyko jest szczególnie wysokie, gdy olejek stosowany jest w postaci nierozcieńczonej; zaledwie kilka kropli powodowało skutki uboczne. Aby zachować bezpieczeństwo, nigdy nie należy stosować olejku z drzewa herbacianego u kota (lub psa!).

Czy olejki eteryczne są bezpieczne dla kotów?

Krótko mówiąc, nie ma bezpiecznych olejków eterycznych dla kotów. Cats Protection wyjaśnia, że narażenie na działanie olejków eterycznych może powodować uszkodzenie narządów, niewydolność wątroby, drgawki i śmierć u kotów. Może się to zdarzyć poprzez:

  • Narażenie skóry, np. wcieranie lub rozpylanie oleju na futro/skórę kota. 
  • Połknięcie, np. zlizanie przez kota oleju z futra/skóry/łap lub zjedzenie/lizanie czegoś zawierającego olej. 
  • Wdychanie, np. kot wdycha oleje ze sprayu lub środka czyszczącego.

Istnieją jednak środki ostrożności, które możesz podjąć, jeśli chcesz używać olejków eterycznych w domu. PDSA i Cats Protection ostrzegają, że produkty, które rozprowadzają olejki eteryczne w powietrzu, takie jak dyfuzory trzcinowe, wtyczki, nebulizatory i dyfuzory ultradźwiękowe, mogą być ryzykowne, ponieważ Twój kot może wdychać olejki. Krople rozproszonych olejków mogą również wylądować na futrze Twojego kota, więc może on połknąć olejek podczas pielęgnacji. Jeśli korzystasz z dyfuzorów, PDSA zaleca używanie ich tylko w pomieszczeniach, w których kot nie może przebywać, i upewnienie się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane przed wpuszczeniem go z powrotem.

Jeśli to możliwe, staraj się używać środków czyszczących i higieny osobistej bez olejków eterycznych. Jeśli używasz olejków eterycznych, pamiętaj, aby je rozcieńczyć, aby zminimalizować ryzyko, a następnie dokładnie umyj ręce przed dotknięciem kota. Koty świetnie radzą sobie z dostaniem się na wysokie powierzchnie i do małych przestrzeni, dlatego ważne jest, aby przechowywać olejki eteryczne (i wszelkie produkty, które je zawierają) poza zasięgiem kota. 

Wreszcie, nigdy nie należy stosować olejków eterycznych jako środka odstraszającego pchły lub środka leczniczego dla kota; zamiast tego należy poprosić lekarza weterynarii o zalecenie lub produkt na receptę. W razie wątpliwości co do bezpiecznego stosowania olejków eterycznych, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kiedy zadzwonić do lekarza weterynarii

Według PDSA objawy zatrucia olejkami eterycznymi obejmują:

  • Nadmierne kapanie lub ślinienie. 
  • Wymioty.
  • Drżenie lub dreszcze.
  • Niepewny chód. 
  • Ospałość.
  • Trudności z oddychaniem lub świszczący oddech.
  • Upadki.
  • Napady padaczkowe.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot połknął olejek eteryczny, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub kliniką ratunkową i zaprzestań stosowania jakiegokolwiek produktu zawierającego olejek eteryczny, który Twoim zdaniem może powodować objawy.

Powiązane artykuły

  • Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii z kotem

    Chcesz wszystkiego co najlepsze dla Twojego nowego kotka? Zaplanuj pierwszą wizytę u weterynarza i zadbaj o zdrowie swojego pupila.
  • Kot i dziecko

    Jak Twój kot zareaguje na niemowlę? Jak dopilnować aby kot i dziecko żyły w zgodzie? Przeczytaj artykuł o wychowaniu w jednym domu kota z małym dzieckiem.
  • Jak przyzwyczaić kota do nowego domu? - czyli przeprowadzka z kotem

    Przeprowadzasz się z kotem do nowego domu? Jest to nie lada wyzwanie. Przeczytaj, jak przyzwyczaić pupila do nowego mieszkania, podwórka i na czym polega adaptacja.
  • Kocie kule włosowe: Przyczyny i leczenie

    Dowiedz się więcej o przyczynach powstawania kul włosowych u kotów i odkryj skuteczne metody leczenia, aby utrzymać swojego kota w zdrowiu. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać porady ekspertów w zakresie zdrowia kotów.

Powiązane produkty