Dziwne rzeczy, które robią koty i dlaczego je kochamy

Published by
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Większość opiekunów kotów przyzna, że kocha swoich pupili właśnie za ich dziwne, kocie nawyki. Nieprzewidywalne, zabawne zachowanie kota ożywia dom, ale to, co uważasz za głupiutkie i zabawne często oznacza podążanie za kocim instynktem. Koty tolerują ludzi i włączają ich do swojej codziennej rutyny, oczarowując coraz to nowym, zabawnym wybrykiem.

Oto pięć wyłącznie kocich, tajemniczych zachowań, które sprawią, że zakochasz się w nich po uszy.

1. Ugniatanie

Jednym z najczęściej spotykanych i charakterystycznych kocich oznak czułości jest ugniatanie. Jak tylko udasz się do łóżka czy rozłożysz w ulubionym fotelu, kot pojawi się nie wiadomo skąd, aby wymasować Ciebie i/lub koc!

Kocięta karmione przez matkę ugniatają jej skórę, aby stymulować przepływ mleka, a dorosłe koty wydają się przenosić to zachowanie na otoczenie. Blue Cross uważa, że ugniatanie jest dużym komplementem dla właściciela, gdyż oznacza, że Twój kot spostrzega Cię jako postać budzącą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Inna teoria mówi, że ugniatanie jest kocim sposobem na oznaczanie swojego terytorium za pomocą gruczołów potowych znajdujących się w ich łapach. Niezależnie od powodu, jest to jedno z najbardziej uroczych zachowań kota. W kocim świecie, ugniatanie to miłość i czułość.

2. Zwinność

Jednym z zabawnych nawyków, które sprawiają, że filmiki z kotami w rolach głównych są tak popularne, jest ich umiejętność bezproblemowego wskakiwania i zeskakiwania z dużych wysokości, z niewiarygodnym poczuciem równowagi. Organizowane są nawet profesjonalne zawody kociej zwinności, aby móc podziwiać ich umiejętność skakania przez obręcze czy czołgania się przez tunele.

Nie należy jednak prowokować ich do wykonywania sztuczek, które mogłyby zakończyć się poważnym urazem, ponieważ wbrew przyjętej opinii, koty nie zawsze spadają na cztery łapy! Przyjrzyj się ukradkiem ich zwinnym ruchom - będziesz oczarowany/-a!. Obserwowanie jak kot ugania się po schodach za zabawką lub rzuca się na koci smakołyk, jest jak prawdziwy spektakl teatralny!

3. Chowanie się w zakamarkach

Czy jest coś bardziej uroczego, niż widok słodkich paciorkowatych oczu wystających z papierowej torby lub spoglądających na Ciebie z malutkiego kartonowego pudełeczka (które jest trzy razy mniejsze od kota!)? Koty słyną z chowania się w zakamarkach. To urocze zachowanie daje kotom poczucie bezpieczeństwa. Szukają wygody, bezpieczeństwa i ciepła w miejscach, które wydają nam się zaskakujące: w pudełku po butach czy w umywalce.

Ta cecha wiąże się również z ich zdolnością do spania w dowolnym miejscu i czasie, dlatego nie dziw się, gdy zobaczysz swojego kota zwiniętego w kłębek w koszu na pranie lub na regale z książkami. Zachowaj jednak ostrożność – nie zawsze zobaczysz, gdzie ukrył się kot, więc uważaj, aby przypadkowo nie zrobić mu krzywdy lub nie zamknąć go w szafce.

4. Bieganie z kąta w kąt

Jest to prawdopodobnie najdziwniejsza z dziwnych rzeczy, które robią koty, a robią to bardzo często. Jeśli mieszkasz z kotem, z pewnością wiesz, o co chodzi. Kot siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany i beztroski, gdy nagle rusza sprintem przez pokój, jakby chciał coś złapać, ale nic nie łapie. Chyba, że tylko Ty tak myślisz.

Koty są niezmiernie uważne; widzą i czują w otoczeniu rzeczy, które nam umykają, jak na przykład kłębek kurzu unoszący się w powietrzu na drugim końcu pokoju. Przeraża Cię widok kociaka siedzącego w kącie i gapiącego się na coś niewidzialnego? Nie martw się, ten kot widzi coś ważnego.

5. Szpiegowanie

Szpiegowanie to wyjątkowe i czasami denerwujące zachowanie, w którym koty doszły do perfekcji. Budzisz się w nocy i czujesz, że ktoś Cię obserwuje lub myślisz, że nikogo nie ma w pokoju i nagle zdajesz sobie sprawę, że Twój kot "dreszczowiec" stoi za Tobą. Musisz pamiętać, że koty są mistrzami w tej wyjątkowej i czasami denerwującej dyscyplinie.

Koty lubią mieć nas na oku! Niczym mały, jednoosobowy monitoring, będą godzinami gapić się przez okno, pilnując, kto przychodzi i wychodzi z domu. Wiedzą nawet jak zerkać przez żaluzje czy zasłonki, aby mieć lepszy widok. No cóż, najwyżej sąsiedzi pomyślą, że to Ty ich śledzisz.

To tylko kilka kocich zachowań, które wzbogacają naszą codzienność swoim urokiem i wywołują na naszych twarzach niezliczone uśmiechy!

Powiązane artykuły

Powiązane produkty