Rośliny domowe trujące dla kota

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W ostatnich latach wielu właścicieli zdecydowało się trzymać swoje koty w domu. Jest to zrozumiałe, ze względu na duże prawdopodobieństwo wypadków drogowych zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Jednak koty żyjące w domach także narażone są na niebezpieczeństwa. Problemy takie jak przybieranie na wadze spowodowane niską aktywnością fizyczną oraz powstające na skutek braku odpowiedniej stymulacji problemy behawioralne można łatwo rozwiązać, podając odpowiednio dobraną karmę oraz zapewniając zabawki i gry, które utrzymają aktywność i zainteresowanie Twojego kota. Ale co jeszcze powinieneś zrobić, aby mieć pewność, że Twój kot jest bezpieczny w domu?

Bezpieczne otoczenie

Rośliny doniczkowe mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla kotów, które chętnie żują ich liście lub kwiaty. W zależności od tego jaka część rośliny została zjedzona możemy spodziewać się różnego działania, na przykład cebulki narcyzów są częstą przyczyną zatruć u psów, z kolei ich liście i kwiaty (chętniej jedzone przez koty) dużo rzadziej wywołują zatrucia. Rośliny jakich powinieneś unikać to najczęściej powodujące zatrucia wśród zwierząt żonkile i lilie. Powinieneś także pamiętać, że zjedzone mogą zostać bukiety świeżych kwiatów, przykładem są trujące dla kotów konwalie.

Przyczyny problemu

Nawet jeżeli Twój kot nie połknie rośliny, może zostać poszkodowany, ponieważ niektóre rośliny, np. kroton uwalniają toksyczne substancje w momencie żucia i powodują powstawanie pęcherzy w jamie ustnej. Kontakt z taką rośliną może mieć różne skutki. W niektórych przypadkach reakcja może być bardzo łagodna, w innych kot może potrzebować pomocy w powrocie do zdrowia. Istnieje długa lista roślin doniczkowych, które mogą być przyczyną zatruć u kotów. Jednak w rzeczywistości większość z nich jest dla kotów nieatrakcyjna i mało interesująca. Przykładem jest znajdujący się na liście cyklamen, którego korzeń jest trujący. Jednak mało prawdopodobne jest, aby kot zadał sobie trud wykopania go, a następnie zjedzenia ilości wystarczającej do wywołania reakcji.

Przydatne wskazówki

  • Nie kupuj nie tylko roślin, które znane są jako trujące dla kotów, ale także dla dzieci - istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli roślina jest niebezpieczna dla dzieci, może być toksyczna także dla kotów.
  • Jeżeli zauważysz, że Twój kot zjadł dowolną roślinę domową w dużej ilości, niewielki fragment rośliny uznanej za trującą lub wykazuje objawy takie jak ślinienie się, ból po żuciu dowolnej rośliny powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • Rozłóż folię aluminiową lub folię spożywczą u podstawy rośliny. Spowoduje to, że kopanie w ziemi w celu dostania się do korzeni stanie się mało atrakcyjne dla Twojego kota.
  • Upewnij się, że Twój kot ma stały dostęp do świeżej wody (dzięki temu nie będzie chciał żuć wilgotnych liści)
  • Kiedy jesteś poza domem zapewnij swojemu kotu dostęp do zabawek, posiłków podawanych o określonych porach za pomocą automatycznych podajników lub powieś za oknem dzwonki wietrzne, ponieważ nuda jest główną przyczyną żucia roślin przez koty

Najczęściej powodujące zatrucia rośliny

Azalia

Lillie, w tym lilia wielkanocna, lilia dzienna (Hemerocallis), lilia tygrysia

Kroton (Joseph's Coat)

Żonkile (gatunek Narciccus)

Kaladium

Difenbachia

Fikus

Filodendron

Monstera

Oleander

Poinsetta

Christmas Cherry

Ostrokrzew jagody

Artykuły powiązane

Produkty powiązane