Jak pielęgnować i kąpać kota?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Każdy, kto posiada kota wie, że zwierzęta te bardzo dokładnie się czyszczą. Większość kotów spędza dużą część dnia na pielęgnacji, ale czasem potrzebują trochę pomocy – na przykład gdy są ranne, albo gdy długa sierść ulegnie splątaniu. Dlatego jak najszybciej musisz przyzwyczaić swojego kota do dotykania i pielęgnacji. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci później.

  1. Najlepiej pielęgnować kota gdy jest zmęczony i odpoczywa. Jeżeli kot nie lubi czesania, zaczynaj to robić codziennie po trochu, a jego tolerancja szybko wzrośnie. Okazuj kotu uczucia i chwal go po każdej sesji pielęgnacyjnej – być może zacznie je nawet traktować jak nagrodę.
  2. Jeżeli masz długowłosego kota, do czesania sierści używaj grzebienia. Zaczynaj od jego ulubionych miejsc (zwykle broda i głowa), a potem przejdź na inne partie ciała. Jeżeli natrafisz na splątaną sierść, może zajść konieczność wycięcia jej przy pomocy tępo zakończonych nożyczek.
  3. Kota krótkowłosego można czesać gumową szczotką. Pamiętaj, aby wcześniej zmoczyć lub zwilżyć szczotkę, dzięki czemu będzie ona zbierać sierść, a włosy nie będą fruwały dookoła.
  4. Jeżeli kot potrzebuje kąpieli, sprawdź czy masz szampon odpowiedni dla zwierząt. Następnie zamknij drzwi i okna, i upewnij się że w pomieszczeniu jest ciepło.
  5. Jeżeli kot jest przerażony lub przytłoczony rozmiarami wanny, użyj miski lub zlewozmywaka. Wystarczy letnia woda o głębokości 10 cm lub sięgająca tuż powyżej łapek kota.
  6. Przed włożeniem kota do wody wyczyść mu uszy. Przetrzyj je patyczkiem kosmetycznym zwilżonym ciepłą wodą. Czyść tylko widoczne części uszu, nigdy nie wkładaj patyczka do kanału słuchowego.
  7. Następnie, przed kąpielą, wyczesz kota szczotką lub grzebieniem – dzięki temu usuniesz włosy, które wypadły.
  8. Załóż gumowe rękawiczki, podnieś kota za fałd skóry na karku i delikatnie umieść w ciepłej, płytkiej wodzie.
  9. Zmocz grzbiet, brzuch i nogi kota. Możesz wykorzystać do tego mały plastikowy kubeczek albo dzbanek. Pamiętaj, że wiele kotów panikuje, gdy używa się prysznica albo urządzeń rozpylających wodę.
  10. Nałóż szampon i delikatnie go wmasuj, rozprowadzając po całym ciele kota, zanim go spłuczesz. Nie używaj zbyt dużo szamponu, bo będzie trudno go spłukać. Nie powinien on powodować podrażnienia oczu ani uszu, ale mimo wszystko unikaj tych miejsc.
  11. Po spłukaniu weź przyjemny ciepły ręcznik i osusz nim kota. Jeżeli kot nie boi się hałasu, możesz wysuszyć go podmuchem powietrza. Albo po prostu otul go dokładnie ręcznikiem.
  12. Nie zdziw się, jeżeli zaraz po kąpieli kot zacznie się myć. To jego sposób na przywrócenie sierści takiego stanu jak lubi.

Pamiętaj – nie kąp kota regularnie, ponieważ możesz zniszczyć naturalną ochronną barierę tłuszczową jego skóry i sierści. Kąpanie od czasu do czasu nie zaszkodzi kotu – na przykład wówczas, gdy czymś się pobrudził i nie jest w stanie się wyczyścić.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane