O czym myśli mój pies?

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy kiedykolwiek obserwowałeś(-aś) psy bawiące się w parku dla psów, pozornie uśmiechnięte, skaczące i łapiące się nawzajem, i zastanawiałeś(-aś) się: "O czym myślą psy?" albo "Jak myślą psy?". Może patrzyłeś(-aś) na swojego psa wpatrującego się z tęsknotą w okno, zastanawiając się, jakie myśli przychodzą mu do głowy, albo rozmawiałeś(-aś) z psem przed pracą, mając absolutną pewność, że rozumie wszystko, co właśnie powiedziałeś(-aś). Ale czy na pewno? Czy po prostu zakładasz, że pies Cię rozumie, bo jego komunikacja niewerbalna, np. kontakt wzrokowy, a nawet komunikacja werbalna, np. szczekanie, sprawiają wrażenie, jakby naprawdę rozumiał, co do niego mówisz?

Zastanawianie się, jak działa mózg psa, nie jest niczym nowym. Ludzie zastanawiali się nad tym pytaniem od wieków. Weźmy pod uwagę cytat z Jeremy'ego Benthama, który pochodzi aż z 1789 r.: "... Pytanie nie brzmi: Czy potrafią rozumować? Ani: Czy potrafią mówić? Ale: Czy mogą cierpieć?" Wszyscy kochający opiekunowie psów lubią myśleć, że ich futrzany przyjaciel może się z nimi komunikować. W rzeczywistości wielu z nich wierzy, że ich psy doświadczają szerokiej gamy emocji i martwi się o szczęście i emocjonalne samopoczucie swoich pupili. Z tego powodu rodzice zwierząt chcą wierzyć, że psy się komunikują, nawet jeśli istnieje bariera językowa.

Chociaż psy mogą nie wypowiadać słów w tym samym języku co Ty, są w stanie zrozumieć otaczający je świat. Kluczem jest zrozumienie, jak działa ich mózg, aby zobaczyć, co myślą i lepiej zrozumieć ich sygnały komunikacyjne.

Czy psy myślą tak jak ludzie?

Suczka beagle odpoczywająca na czarnej skórzanej sofie.

Istnieje wiele badań na temat tego, jak ludzki mózg przetwarza język, ale jak myślą psy? Neurolodzy z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie przeprowadzili badanie opublikowane w Science, w którym za pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowali mózgi trzynastu psów z rodziny. Podczas pobytu w skanerze psy słuchały głosu trenera wypowiadającego różne zwroty, takie jak "dobra robota", które uznano za zdanie znaczące, oraz "tak jakby", czyli zdanie bez znaczenia, zarówno w tonie pochwalnym, jak i neutralnym emocjonalnie. Wyniki pokazały, że znaczące frazy były przetwarzane w lewej półkuli mózgu, niezależnie od intonacji, co jest podobne do przetwarzania u człowieka, ale frazy bez znaczenia nie były rejestrowane. " To pokazuje, że te słowa mają dla psów znaczenie –" mówi Attila Andics, neurobiolog, który był członkiem zespołu badawczego.

W tym badaniu intonacja rzeczywiście odgrywała rolę w rozumieniu mowy przez psy i była przetwarzana w prawej półkuli mózgu. Na przykład, mowa, która przypominała pochwałę, pobudzała obszar mózgu odpowiedzialny za układ nagrody. Wyniki tego badania wskazują, że znaczenie zdań i ton, w jakim są wypowiadane, są przetwarzane oddzielnie, aby pomóc psom zidentyfikować, co konkretnie zostało do nich powiedziane.

Czy psy mają dobrą pamięć?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś(-aś) szkolić szczeniaka, wiesz, że konsekwentne ćwiczenia uczą psa zapamiętywania komend, nad którymi wspólnie pracowaliście. Twój pies prawdopodobnie wie, jak siadać, stać, leżeć, podawać łapę, przewracać się i wykonywać wiele innych zabawnych sztuczek. Niektóre psy zostały nawet uwarunkowane, aby dawać znać swoim opiekunom, kiedy muszą wyjść na zewnątrz, żeby się załatwić, poprzez uderzanie łapą w dzwonek na drzwiach lub szczekanie i siadanie w pobliżu wyjścia.

Najnowsze badania opublikowane w Current Biology sugerują, że nie tylko można wytrenować pamięć psa, aby wykonywał zadania, ale że pamięta on więcej o Twoich działaniach, niż Ci się wydaje. Zespół badawczy sprawdził, czy psy mają dostęp do pamięci epizodycznej, czyli pamiętania chwil, które się wydarzyły, ale bez uwarunkowań pozwalających oczekiwać, że te chwile mogą się powtórzyć. Wyniki pokazały, że psy były w stanie przypomnieć sobie nieuwarunkowane epizody po upływie pewnego czasu, podobnie jak w przypadku ludzi. Oznacza to, że psy zapamiętują ludzi, miejsca, a zwłaszcza wyrażenia bez konieczności nagradzania ich za zachowanie. Pomaga im to lepiej nauczyć się, jak ludzie się z nimi komunikują i jak oni mogą najskuteczniej komunikować się z nami.

Nie rozpaczaj więc, jeśli wydaje Ci się, że Twój szczeniak ma problemy z realizacją programu treningowego. Nie chodzi o to, że nie da się go wyszkolić. Twoje zwierzę jest przecież bardzo inteligentne. Może to po prostu oznaczać, że jest młody, dobrze się bawi i może być rozproszony wszystkimi niesamowitymi i nowymi doświadczeniami na świecie, takimi jak gonienie motyli czy gryzienie smyczy. Jeśli nadal masz problemy ze szkoleniem psa, skontaktuj się z profesjonalistą w swojej okolicy lub zapytaj swojego weterynarza o zalecenia dotyczące programów szkoleniowych.

A więc o czym myślą psy?

Choć badania nad psim mózgiem są z pewnością pomocne w zrozumieniu, że psy są w stanie rozumieć komunikację, możesz tęsknić za większą ilością szczegółów na temat tego, co dokładnie dzieje się w ich umyśle. Czy zastanawiałeś(-aś) się kiedyś, co naprawdę myślą o tych domowych przysmakach dla psów, które zrobiłeś(-aś)? Tak, Twój pies szybko je zjadł, ale to mogło oznaczać cokolwiek. Może był głodny albo po prostu chciał nie zranić Twoich uczuć. A może smakowały im te smakołyki i cierpliwie czekają, aż zrobisz ich więcej. Prawda jest taka, że nie ma konkretnego sposobu, aby wiedzieć na pewno, co do tych myśli z minuty na minutę. Od Ciebie zależy, czy rozszyfrujesz wskazówki i wyobrazisz sobie te szczegółowe myśli. W końcu Twój pies jest Twoim najlepszym przyjacielem!

Czy zastanawiałeś(-aś) się kiedyś: "O czym myślą psy?" Choć może nie będziesz w stanie dokładnie określić, o czym myśli Twój pies w danym momencie, możesz poznać jego osobowość i zachowania, co pomoże Ci zinterpretować, o czym może myśleć lub co czuć w ciągu dnia. To od Ciebie i Twojej wyobraźni zależy, jakie szczegóły wymyślisz!

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem M.F.A. w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się więcej o niej na http://erinollila.com.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty