Co chce Ci powiedzieć - mowa ciała Twojego psa
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Podczas gdy ludzie porozumiewają się za pomocą słów, psy przekazują emocje przy użyciu mowy ciała i dźwięków. Choć Twój pies zdaje się rozumieć to, co do niego mówisz, zwłaszcza jeśli poświęciłeś czas na nauczenie go prostych komend, takich jak „siad”, „do nogi” czy „zostań”, Ty także musisz popracować nad tym, aby opanować psią mowę ciała.
Dźwięki
Jeśli pewnego dnia Twój pies zacznie do Ciebie mówić, wyjmij telefon, nakręć filmik i spokojnie czekaj, aż zostaniesz gwiazdą internetu. Zanim to jednak nastąpi, w waszej wzajemnej komunikacji musisz posiłkować się subtelnymi sygnałami i mową ciała Twojego pupila. Psy komunikują się całym sobą, istnieją jednak pewne sygnały dźwiękowe pozwalające interpretować ich myśli czy odczucia.
Dyszenie
Jeśli pies jest spokojny, dyszenie może być ciche. Czasami bywa wręcz niezauważalne, tak że może uchodzić za lekki oddech. Psy delikatnie dyszą, kiedy są szczęśliwe lub pełne energii. Jeśli zapytasz swojego czworonoga, czy ma ochotę na spacer, dyszenie stanie się głośniejsze. Psy dyszą także, gdy są zdenerwowane.
Ciężkie dyszenie to coś, czego nie wolno bagatelizować, ponieważ może oznaczać, że z psem dzieje się coś naprawdę niedobrego. Psy dyszą, jeśli są przegrzane, doznają urazu lub cierpią na przewlekłą chorobę. Kiedy Twój pupil głośno dyszy, zadbaj o jego odpoczynek i zapewnij mu ochłodę. Jeśli dyszenie nie ustępuje przez dłuższy czas, umów wizytę kontrolną u lekarza weterynarii, aby wykluczyć problemy ze zdrowiem.
Skomlenie
Skomlenie ciężko rozszyfrować. Portal Vetstreet wyjaśnia, że może to być psi sposób na „proszenie” o coś, np. o uwagę albo smakowitą kolację. Niektóre psy skomlą, kiedy są podekscytowane lub pełne energii, u innych jest to reakcja na stres. Ranny lub chory pies może skomleć, aby wyrazić odczuwany dyskomfort. Podobnie jak w przypadku innych sygnałów w ramach psiej mowy ciała, należy szukać dodatkowych wskazówek w celu określenia przyczyny skomlenia.
Po pewnym czasie zaczniesz powoli rozpoznawać różne rodzaje skomlenia u swojego pupila. Niektóre psy wykorzystują skomlenie połączone z innymi sygnałami mowy ciała do tego, by zwrócić na siebie uwagę, gdy ich właściciele nie są na nich skoncentrowani. Inne czworonogi mogą skomleć, siedząc pod drzwiami wyjściowymi, aby zasygnalizować potrzebę fizjologiczną (tylko pogratulować dobrego treningu czystości, jeśli Twój pupil właśnie tak postępuje). Skomlenie budzi raczej negatywne skojarzenia, jednak w tym przypadku jest czymś pozytywnym, a nawet uroczym. Ale uwaga – jeśli Twój pies skomle, nie wysyłając jednocześnie sygnałów, że jest po prostu szczęśliwy lub potrzebuje wyjść za potrzebą, może to oznaczać, że coś mu dolega. Ponieważ psy nie potrafią nam powiedzieć, gdzie leży problem, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii i sprawdzić stan zdrowia pupila. W końcu ostrożności nigdy nie za wiele.
Szczekanie
Szczekanie można porównać z krzyczeniem u ludzi. Twój pies stara się wyrazić swoje uczucia, a szczekanie to jedyny dostępny dla niego sposób. Psy szczekają w różnych tonacjach. W niektórych przypadkach szczekanie brzmi bardziej złowieszczo niż w innych, jednak nigdy nie należy go ignorować. Ciągłe, szybkie szczekanie często oznacza alarm. Twój pies mógł zauważyć kogoś na swoim terytorium – np. listonosza – i chce o tym ostrzec domowników (oraz inne psy w sąsiedztwie). Głośne, mocne ujadanie jest nierzadko ostrzeżeniem dla obcych: „Ani kroku dalej, nie ufam Ci”. Zastosuj się do tego komunikatu i zachowaj ostrożność. Z kolei skowyczące szczekanie spotyka się najczęściej u psów, które są ranne. Jeśli napotkasz skowyczącego psa, wezwij pomoc. Taki nieszczęśnik może wymagać pilnej opieki, ale pamiętaj, że ranny pies może być także wyjątkowo podejrzliwy i Twoja troska może zostać odczytana jako zagrożenie, a nie próba udzielenia pomocy.
Wycie przypomina szczekanie, a zwyczaj ten psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach. Jest to wysokotonowy dźwięk wydawany przez Twojego pupila w celu zaznaczenia swojej obecności oraz komunikowania się z innymi psami w okolicy. Owszem, bywa głośny i irytujący, ale to po prostu jeszcze jeden sposób Twojego psa na „dogadanie się” z otoczeniem.
Śpiewanie
Tak, Twój pies raczej nie jest światową gwiazdą popu, ale jedno trzeba mu przyznać – czasami jego szczekanie brzmi prawie jak śpiew. Zazwyczaj oznacza to, że Twój pupil jest szczęśliwy. Zdarzają się psy, które lubią śpiewać, gdy ktoś gra na pianinie. Inne wyrażają w ten sposób radość z powrotu właściciela do domu lub zadowolenie ze wspólnej zabawy. Ta forma wokalizacji to dla nich sposób, by poinformować Cię, że są w dobrym nastroju.
Ciało
Postawa psa oraz inne sygnały wysyłane przez jego ciało to sposoby, których używa, aby poinformować Cię o swoim stanie emocjonalnym. Jaką przybiera pozycję? Czy stara się wyglądać na większego, niż jest w rzeczywistości? A może wręcz przeciwnie, kuli się, gdy podchodzisz?
Sierść
Jeśli obawiasz się, że pies może być agresywny, obserwuj ułożenie jego sierści. Nastroszona sierść z tyłu głowy, na karku lub ciele oznacza (podobnie jak u kota), że masz zachować dystans. Pies może być nerwowy lub zły i w ten sposób informuje Ciebie lub inny obiekt, że nie należy podchodzić bliżej. Powodem wysłania takiego sygnału niekoniecznie jesteś Ty. Może to również znaczyć, że w pobliżu czai się jakieś niebezpieczeństwo. Psy mają znacznie czulsze zmysły węchu i słuchu niż ludzie. Twój pupil może w ten sposób ostrzegać Cię przed czymś, czego Ty nie jesteś w stanie zauważyć. Może warto to sprawdzić?
Ogon
Psi ogon to prawdziwa skarbnica sygnałów – warto zadać sobie trud, aby je odszyfrować. Twój pies merda ogonem? To znaczy, że najpewniej jest szczęśliwy lub pełen energii. Chowa ogon między nogami? Takie zachowanie oznacza strach lub nerwowość. Czujny, uniesiony ogon oznacza, że pies jest czymś mocno zainteresowany. Taka postawa u psów myśliwskich jest często sygnałem, że ofiara jest w pobliżu, więc należy być cicho i ostrożnie ją podejść. Może to również oznaczać, że pies stara się zająć więcej przestrzeni, aby okazać swoją dominację.
Postawa
Ogólna postawa ciała informuje o uczuciach lub zamiarach psa. Kiedy pies obchodzi Cię szerokim łukiem, trzymając nisko ciało, oznacza to jego uległość lub strach. Jeśli zauważysz, że czworonóg napręża mięśnie, aby wydać się większym niż w rzeczywistości, możesz z dużą dozą pewności założyć, że stara się być „psem alfa”. W takiej sytuacji poczekaj, aż zwierzę się nieco rozluźni, zanim do niego podejdziesz.
Jeśli Twój pies jest spokojny, będzie miał bardzo swobodną postawę ciała. Wszystkie cztery łapy stoją na ziemi, a mięśnie nie są napięte. Gdy Twój pies czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie i nie odczuwa żadnego stresu, może położyć się na grzbiecie, odsłonić brzuch i czekać na pieszczoty.
Innym sposobem Twojego pupila na okazanie bliskości jest trącanie Cię nosem. Jeśli zwierzak chce, aby okazać mu więcej uwagi, będzie wpychać nos pod Twoją rękę, komunikując swoją ochotę na odrobinę czułości.
Głowa
Sygnały wysyłane przez psa z użyciem głowy mogą różnić się w zależności od rasy, a co za tym idzie – kształtu i rozmiaru tej części ciała. Niektóre psy mają długie i zwisające uszy, inne z kolei krótkie i stojące. Jednak bez względu na to, jak wyglądają uszy, oczy czy usta psa, obserwując jego głowę pod kątem wysyłanych sygnałów, możesz nauczyć się naprawdę sporo na temat psiej mowy ciała.
Pozycja głowy może także oznaczać, że Twój pupil stara się Cię zrozumieć. Zauważyłeś, że Twój pies delikatnie przechyla głowę, kiedy do niego mówisz? Zdaniem portalu Vetstreet pomaga to zwierzęciu lepiej Cię słyszeć. Psy świetnie naśladują swoich opiekunów. Pochylenie głowy przez zwierzę można odczytać jako chęć okazania empatii lub lepszego zrozumienia tego, co mówi człowiek. Istnieje także możliwość, że w ten sposób Twój pupil próbuje uzyskać korzyść dla siebie, np. przysmak lub porcję pieszczot. Nierzadko pochylenie głowy to po prostu sygnał, że pies stara się Ciebie zrozumieć.
Pysk
Spokojny pies ma lekko otwarty, rozluźniony pysk. Zdarza się, że spokojne, szczęśliwe psy próbują polizać swojego opiekuna. Zamknięte pysk lub zaciśnięte szczęki świadczą o tym, że zwierzę jest zdenerwowane. Niektóre uległe psy oblizują pysk i ziewają. W ten sposób próbują się uspokoić, ale dla nas to sygnał świadczący o tym, że pies czuje się pod presją.
Obnażanie zębów przez psy to ostrzeżenie o niebezpieczeństwie. W ten sposób chcą ochronić siebie lub Ciebie. Jeśli pies warczy i szczerzy kły, należy zachować ostrożność lub nawet się wycofać.
Oczy
U psów, podobnie jak u ludzi, wyraz twarzy w dużej mierze zależy od oczu. Jeśli dobrze znasz psa, będzie Ci łatwiej stwierdzić, o jakich emocjach informuje jego spojrzenie. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz posiłkować się sygnałami wysyłanymi przez ciało zwierzęcia, aby lepiej odczytać wyraz jego oczu. Kiedy pies jest zrelaksowany i spokojny, jego oczy mają normalny kształt. Z kolei oczy, które wydają się nienaturalnie duże, świadczą o tym, że pies czuje się przestraszony lub zagrożony. Jednak oczy mogą także wydawać się większe u agresywnych psów, więc każdorazowo oceń pozostałe sygnały wysyłane przez ciało zwierzęcia. Jeśli pies mruży oczy lub ma opadające powieki, może to oznaczać, że coś mu dolega.
Pozycja uszu
Opuszczone i cofnięte uszy są oznaką uległości psa lub sygnałem gotowości do pieszczot. Jednak położenie uszu w połączeniu z innymi sygnałami mowy ciała, takimi jak obnażone zęby, może świadczyć o tym, że Twój pupil wyczuwa niebezpieczeństwo i jest gotowy przejść w tryb obrony. Postawione uszy psa można zinterpretować na wiele sposobów. Uszy w tym położeniu mogą po prostu oznaczać, że Twój pupil się czymś mocno zainteresował. Jeśli na przykład pies śpi, ale w pomieszczeniu wystąpi jakaś aktywność, jego uszy mogą się wyprostować, podczas gdy całe ciało pozostanie w dotychczasowej pozycji. W takim przypadku zwierzę po prostu nasłuchuje dźwięków z otoczenia, aby stwierdzić, czy warto się nimi przejmować. Jeśli pies nie śpi, ale jego uszy są uniesione, a na pysku nagle pojawia się wyraz skupienia, to również oznaka tego, że Twój pupil „wyłapuje” odgłosy z otoczenia. Postawione i pochylone do przodu uszy świadczą o tym, że Twój pies jest pobudzony i prawdopodobnie agresywny.
Jeśli Twój pupil jest przedstawicielem rasy mającej uszy stojące, w pewnych sytuacjach jedno ucho może być skierowane ku górze, a drugie opuszczone. Taka pozycja uszu oznacza, że pies nasłuchuje, jednak nie jest zainteresowany żadnym konkretnym odgłosem. Jeśli zauważysz dużą zmianę w mowie ciała swojego psa, np. głośne dyszenie lub opadające powieki, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Być może Twój pupil doznał jakiegoś urazu lub zachorował – wówczas warto mu jak najszybciej zapewnić odpowiednią pomoc.
Notatka dotycząca autora
Erin Ollila
Erin Ollila to miłośniczka zwierząt, która wierzy w to, że słowa mają moc, a złożone z nich przekazy mogą informować – lub nawet transformować – swoich odbiorców. Jej twórczość można znaleźć w całym internecie i w wielu drukowanych źródłach. Można ją znaleźć na Twitterze – @ReinventingErin – lub dowiedzieć się więcej na stronie http://erinollila.com.