Okres buntu u psa - kiedy mój pies w końcu będzie dorosły i nie będzie broić?!

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dorastający pies może być równie kłopotliwy jak nastolatekDog image

Jeżeli myślałeś, że określenie „trudny nastolatek” może dotyczyć tylko ludzi, byłeś w błędzie! Szczenięta wchodzą w okres dojrzewania w wieku około sześciu miesięcy i wówczas często z premedytacją sprawdzają, na ile mogą sobie pozwolić, a także podkreślają swoją niezależność. Szczeniak prawdopodobnie wystawi na próbę Twoją dominującą pozycję. Możesz też zaobserwować u niego gwałtowne zmniejszenie chęci przypodobania się. Sytuację zaostrza burza hormonów związana z dojrzewaniem płciowym. Jeżeli do tego czasu nie zdecydowałeś się na sterylizację szczeniaka, jest to odpowiedni moment żeby to zrobić.

 

Jak radzić sobie z “nastolatkiem”?

W okresie dorastania szczeniaka powinieneś zwiększyć wysiłki wkładane w jego socjalizację. Nadal pokazuj mu różne miejsca, ludzi i inne psy.

W dalszym ciągu dużo się z nim baw, chwal go za dobre zachowanie i karć za niewłaściwe.

Przygotuj się na wyraziste akty buntu! Szczeniak, który dotychczas wszędzie za Tobą chodził, może na przykład nagle odmówić przyjścia na zawołanie. Musisz być stanowczy, ale sprawiedliwy i nauczyć go odróżniania tego co mu wolno, a czego nie.

 

Gryzienie u dorastających psów

Kolejnym problemem i wyzwaniem okresu dojrzewania szczeniaków jest często występująca u nich niekontrolowana potrzeba gryzienia. Różni się ona od gryzienia w okresie wyrastania zębów mlecznych, tym, że występuje wówczas kiedy szczeniakowi wypadną już wszystkie igiełkowate ząbki.

Potrzeba gryzienia w okresie dojrzewania może być skutkiem dyskomfortu powodowanego przez zęby stałe rozmieszczające się w kości żuchwy. Może też ona stanowić element odkrywania i badania otoczenia.

Niezależnie od przyczyn, możesz zrobić dwie rzeczy, dzięki którym Ty i należące do Ciebie przedmioty przetrwacie ten etap. Po pierwsze, daj psu coś, co wolno mu będzie gryźć i chwal go, gdy to robi. Na rynku jest wiele przeznaczonych do tego celu zabawek. Po drugie, nie zostawiaj szczeniaka bez nadzoru w miejscach, gdzie mógłby pogryźć coś cennego lub niebezpiecznego.

 

Bójki z innymi psami

Na tym etapie Twój szczeniak może się wdawać w bójki z innymi psami.

Dorosłe psy często dręczą dorastające szczenięta (przy czym jedne i drugie to na ogół samce), by pokazać im gdzie „ich miejsce”. Takie sytuacje przeważnie są skutkiem „złych manier” naładowanych testosteronem szczeniaków. Dzięki kastracji można zapobiec tego rodzaju zachowaniom.

Zawsze chwal szczeniaka gdy zachowuje się przyjaźnie wobec innych psów. Jeżeli podczas spaceru spotkacie obcego psa i szczeniak będzie się wobec niego zachowywał dobrze, odpowiednio go za to pochwal, albo nawet daj mu jakiś przysmak.

 

Wzrost i rozwój w okresie dojrzewania

Tempo wzrostu jest różne u poszczególnych ras. W zasadzie im większa rasa, tym dłużej trwa pełny rozwój kości. Psy dużych ras wymagają innych ilości składników odżywczych potrzebnych rosnącym kościom niż te mniejsze. Dlatego też niektóre duże rasy osiągają pełną dojrzałość szkieletu dopiero w 18 miesiącu życia, podczas gdy małe mogą zakończyć wzrost już w wieku 6-8 miesięcy.

Lekarz weterynarii powinien kontrolować wzrost i rozwój Twojego psa oraz wykonać wszystkie niezbędne w okresie dojrzewania badania.

 

Dorosłość

Początek dorosłości Twojego psa wypada mniej więcej pomiędzy 8 a 18 miesiącem jego życia. Na ogół jest to świetny czas, ponieważ z jednej strony Twój pupil jest nadal młody i pełen energii, z drugiej zaś pozbył się już wielu wad typowych dla okresu dojrzewania.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane