Czy psy mogą jeść komosę ryżową (i czy jest to bezpieczne?)

Opublikowany przez Jean Marie Bauhaus
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Quinoa to nasiona rośliny, która jest spożywana przez ludzi od tysięcy lat. Jej popularność wzrosła w ostatnich czasach, ponieważ nie zawiera glutenu i dostarcza wielu składników odżywczych. Dla ludzi jest często spożywana jako alternatywa dla ryżu i innych ziaren. Ale czy quinoa jest bezpieczna dla psów? Czytaj dalej, aby poznać potencjalne korzyści płynące z karmienia psów komosą ryżową, a także potencjalne wady.

Czy psy mogą jeść komosę ryżową?

Czarny pies z wyciągniętym językiem oblizuje bok pyska.
Quinoa jest obecnie składnikiem wielu karm dla psów. Często używa się jej jako zamiennika dla takich zbóż jak pszenica, kukurydza czy ryż. Oprócz tego, że quinoa jest źródłem węglowodanów złożonych, błonnika oraz niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych, dostarcza wielu witamin i minerałów. Należą do nich:

  • Żelazo
  • Wapń
  • Miedź
  • Cynk
  • Fosfor
  • Potas
  • Magnez
  • Mangan
  • Witamina E
  • Witaminy B

Niezbędne składniki odżywcze zawarte w komosie ryżowej wspomagają zdrową i lśniącą sierść, zdrowe zęby i paznokcie oraz mocne kości. Składniki odżywcze zawarte w quinoa (oraz w innych ziarnach i nasionach) wspomagają metabolizm, poziom cukru we krwi, funkcjonowanie mózgu i mogą być dobrym źródłem energii do wykonywania codziennych czynności.

Czy quinoa jest bezpieczna dla psów?

Quinoa jest pokryta naturalnie występującą substancją chemiczną zwaną saponiną, która chroni ją przed owadami podczas wzrostu. Według Merck Veterinary Manual, ta substancja chemiczna może powodować uszkodzenia tkanek zarówno u ludzi, jak i u psów. Ponadto, kiedy podajesz psu zbilansowaną karmę, nie zaleca się dodawania jakichkolwiek dodatkowych składników, w tym quinoa, ponieważ doda to dodatkowych kalorii i zaburzy równowagę składników odżywczych w posiłku. Może to z czasem prowadzić do problemów zdrowotnych.

Niektóre psy mają problemy z trawieniem, kiedy spożywają rośliny, które nie zostały odpowiednio ugotowane. Karmienie ich quinoa może spowodować rozstrój żołądka, wymioty, biegunkę lub zaparcia. Szczawiany zawarte w roślinach mogą również zwiększać stan zapalny u psów, co może nasilać ból u psów z zapaleniem stawów. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że quinoa jest często przygotowywana z innymi składnikami, takimi jak sól, cebula, fasola, mięso i przyprawy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa. Z tego powodu nigdy nie jest dobrym pomysłem karmienie psa quinoa, która została przygotowana dla ludzi – nawet niewielką ilością z Twojego talerza.

Karmienie psa komosą ryżową

Przed podaniem czegokolwiek psu zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, ale czy psy mogą jeść komosę ryżową? Tak, jeśli quinoa jest odpowiednio przygotowana w strawnej formie i w odpowiednich ilościach jako część kompletnego i zbilansowanego posiłku, można ją podawać psom. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest unikać wszelkiego ryzyka związanego z podawaniem psu jedzenia stołowego.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt, niezależną pisarką i autorką powieści. Obecnie mieszka w Górach Ozark w USA z mężem i gromadką czworonożnych podopiecznych, gdzie, popijając poranną kawę, lubi obserwować różne dzikie zwierzęta na swoim podwórku.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty