Podróżowanie z kotem - jak przewieźć pupila różnymi środkami transportu?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Większość kotów nie przepada za podróżowaniem – są one zazwyczaj mocno przywiązane do swojego terytorium i czują się bardzo zagrożone w nowym środowisku. Przyjemność przebywania z rodziną i chęć przeżycia przygody nie ekscytują kota w ten sam sposób, co jego psich kuzynów.

Jeśli chcesz zabrać kota w podróż pociągiem/samochodem lub samolotem, musisz zadbać o to, aby kot miał zapewnione bezpieczeństwo i komfort w odpowiednim transporterze, a po zakończeniu podróży był trzymany w zamknięciu przynajmniej do czasu, aż poczuje się komfortowo w nowym otoczeniu. Oczywiście zdarzają się koty, które często podróżują ze swoim właścicielem i nie wpadają w panikę ani nie uciekają w nowym miejscu, jednak takich osobników jest niewiele.

Podróż samochodem

Przewożenie kota luzem w samochodzie może być bardzo niebezpieczne – nie tylko może on spowodować wypadek, plącząc się kierowcy pod nogami, ale także, jeśli okno lub drzwi zostaną otwarte lub dojdzie do wypadku, kot może uciec i się zgubić.

Musisz zainwestować w transporter, który jest mocny i łatwy do czyszczenia, na wypadek gdyby w czasie podróży kot zrobił siusiu, kupę lub zwymiotował. Weź również pod uwagę pogodę podczas podróży – zarówno w obecnej lokalizacji, jak i prawdopodobną temperaturę w miejscu docelowym. Jeśli ma być bardzo gorąco, użyj transportera, który gwarantuje dobrą wentylację – jeśli ma być zimno, przyda się taki, który zapewni ciepło bez przeciągów, a jednocześnie umożliwi dobry przepływ powietrza. Umieść transporter tak, aby był bezpieczny w razie nagłego hamowania, ale jednocześnie miał dobrą wentylację – tzn. nie pod dużą ilością innego bagażu z tyłu samochodu. Nie wkładaj kota do bagażnika i sprawdź tylną część kabiny w samochodzie typu hatchback – wentylacja może być słaba i kot może się przegrzać. Możesz zamocować transporter za jednym z przednich siedzeń lub za pomocą pasów bezpieczeństwa bezpiecznie przymocować go na siedzeniu.

Regularnie sprawdzaj stan kota, zwłaszcza w czasie upałów – pamiętaj, że temperatura wewnątrz samochodu może gwałtownie wzrosnąć. Weź to pod uwagę, jeśli robisz sobie przerwę na posiłek i zostawiasz kota w samochodzie. Zaparkuj samochód w cieniu i zostaw otwarte okna – jeśli jest bardzo gorąco, weź kanapki i zjedz je w pobliżu, z kotem zabezpieczonym w transporterze, na zewnątrz samochodu lub przy otwartych drzwiach. Udar cieplny może być zabójczy.

Podróż pociągiem

Podróżując pociągiem, musisz oczywiście mieć bardzo bezpieczny transporter, z którego kot nie da rady uciec, ale który będzie również wystarczająco lekki do przenoszenia. Na wypadek, gdyby kot miał się załatwić, możesz wybrać taki z pełną podstawą, aby nie nabrudzić w wagonie. Wyłóż go chłonnym papierem i materiałem, weź też zapasowe posłanie. Prawdopodobnie będzie Ci wolno trzymać kota w transporterze na kolanach, w zależności od rodzaju pociągu i dostępnej przestrzeni.

Podróż samolotem

Jeśli zamierzasz przewozić kota samolotem, musisz to zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Każda linia lotnicza ma swoje własne wymagania i ograniczenia odnośnie do podróżowania ze zwierzętami. Wiele linii lotniczych zezwala obecnie na przewożenie kotów w kabinie samolotu pod siedzeniem przed Tobą, dlatego przed lotem sprawdź wymiary tej przestrzeni. W tym miejscu dobrze sprawdzają się transportery z miękkimi bokami. Przed lotem może być również konieczna wizyta u weterynarza, jeżeli wymagane są zaświadczenia o szczepieniach lub świadectwo zdrowia. Większość kotów dobrze znosi takie podróże, ale nie zaleca się przewożenia ciężarnych kotek lub kociąt poniżej trzeciego miesiąca życia.

Przybycie do celu podróży

Po przyjeździe umieść kota w jednym pomieszczeniu i dopilnuj, aby było mu bezpiecznie, wygodnie i aby nie mógł uciec. Podaj wodę i odrobinę karmy, chociaż kot może nie być zainteresowany jedzeniem, dopóki się trochę nie oswoi z nową sytuacją. Podając posiłki dwa razy dziennie, zachęcisz kota, aby wracał do Ciebie po jedzenie na Twoje zawołanie. Stopniowo pozwalaj mu na dalszą eksplorację i wykorzystuj karmę, aby nie oddalał się zbytnio i wracał na regularne posiłki.

Korzystanie z transportera

Dla kota widok transportera oznacza zazwyczaj wizytę u weterynarza, więc zwykle niechętnie do niego wchodzi! Daj kotu czas na oswojenie się z transporterem lub klatką podróżną na długo przed wyjazdem.

Spraw, aby było to przyjemne miejsce – podawaj kotu w środku smakołyki i przygotuj mu ze znajomo pachnącej pościeli przytulne posłanie, które można wykorzystać podczas podróży. Zostaw otwarte drzwiczki i zachęcaj kota do wchodzenia i wychodzenia oraz spania w środku. W ten sposób, gdy przyjdzie pora na prawdziwą podróż, kot będzie przynajmniej oswojony z bezpośrednim otoczeniem.

Jeśli masz kilka kotów, lepiej zapewnić im osobne transportery, które gwarantują lepszą wentylację, więcej miejsca i mniejsze ryzyko przegrzania. Nawet najlepsi przyjaciele mogą się stresować podróżą i zachowywać się wobec siebie w nietypowy, niespokojny sposób; oddzielne transportery zapobiegną ewentualnym urazom. Jeśli będą się przynajmniej widzieć i słyszeć, może je to uspokoić.

Na około cztery do pięciu godzin przed wyjazdem nie podawaj kotu jedzenia, aby nie chorował podczas podróży. Podawaj wodę do chwili wyjazdu i w miarę możliwości także w czasie podróży. Możesz kupić miski, które mocuje się do klatek, aby w czasie podróży kot nie wylał z nich wody i aby łatwo je było napełnić bez otwierania klatki w razie opóźnienia w podróży.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane