Podróżowanie z kotem

Opublikowany przez
Czas czytania

Większość kotów nie przepada za podróżami. Jako zwierzęta silnie przywiązane do własnego terytorium, poza nim czują się zagrożone. Możliwość przebywania z rodziną , czy szansa zwiedzania i odkrywania nowych miejsc u celu podróży,  nie są dla większości kotów tak bardzo podniecające, jak dla psów.

Zabierając kota w podróż pociągiem, samochodem lub samolotem, musisz mu zapewnić odpowiedni, bezpieczny i wygodny transporter. U celu podróży, zwierzę powinno pozostać zamknięte, przynajmniej dopóki nie oswoi się z nowym miejscem. Oczywiście zdarzają się koty, które często podróżują z właścicielami i w nieznanym otoczeniu nie panikują ani nie próbują uciec, ale można je policzyć na palcach jednej ręki.

Podróż samochodem

Przewożenie samochodem kota bez klatki może być bardzo niebezpieczne. Nie tylko dlatego, że przeszkadzając kierowcy zwierzę może spowodować wypadek, ale ponieważ przy otwartym oknie lub drzwiach, albo w razie wypadku, może uciec i zgubić się.

Powinieneś posiadać mocny transporter, który łatwo będzie wyczyścić, jeśli w drodze kot go zabrudzi. Weź pod uwagę pogodę, jaka będzie Wam towarzyszyć w podróży – zarówno sytuację w miejscu, z którego wyruszacie, jak i prawdopodobną temperaturę u celu. Jeśli spodziewasz się tam upałów, użyj przewiewnego koszyka. Jeśli ma być zimno, potrzebujesz transportera zapewniającego ciepło- bez przeciągów, przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. Na wypadek nagłego hamowania, postaw klatkę w bezpiecznym, ale przewiewnym miejscu. Nie umieszczaj jej pod stertą bagażu na tylnym siedzeniu. Nie przewoź kota w bagażniku i uważaj na przestrzeń pod tylną szybą w hatchbackach – jest tam słaba wentylacja i kot może się przegrzać. Możesz zabezpieczyć transporter umieszczając go za jednym z przednich siedzeń, lub przypinając do fotela pasem bezpieczeństwa

O co ten hałas?

Kot może miauczeć na początku podróży lub nawet przez cały czas jej trwania. Mów do niego łagodnie i uspokajająco, ale nie wypuszczaj z transportera. Hałas może Cię niepokoić, ale nie jest on oznaką cierpienia, tylko wyrazem niezadowolenia z sytuacji. W końcu monotonny ruch i odgłos silnika prawdopodobnie uśpią, lub chociaż uspokoją zwierzę. Regularnie zaglądaj do pupila, zwłaszcza przy upalnej pogodzie. Nie lekceważ tego, jak gwałtownie może wzrosnąć temperatura wewnątrz pojazdu. Pamiętaj o tym, zostawiając kota w samochodzie podczas postoju na posiłek. Zaparkuj w cieniu i zostaw otwarte okna. Jeśli jest bardzo gorąco, zjedz w pobliżu samochodu wystawiając kota w transporterze na zewnątrz, lub zostawiając wszystkie drzwi otwarte. Udar cieplny może zabić.

Podróż pociągiem

Oczywiście, podczas podróży pociągiem potrzebny Ci będzie bezpieczny transporter, z którego kot nie będzie miał szansy uciec, jednak musi on być również na tyle lekki, żeby dało się go nosić. Powinien mieć szczelną podłogę, na wypadek gdyby kot oddał mocz, dzięki czemu, nie zanieczyści wagonu. Wyłóż ją podkładem higienicznym. Weź też ze sobą podkład na zmianę. Prawdopodobnie będziesz mieć możliwość trzymania klatki z kotem na kolanach, choć zależy to od typu pociągu i ilości miejsca.

Podróż lotnicza

Chcąc zabrać kota w podróż samolotem, musisz ją dużo wcześniej zaplanować. Mając okazję wyboru linii lotniczych, możesz kierować się ich ofertą dotyczącą transportu zwierząt. Większość przewoźników nie pozwala kotom podróżować razem z właścicielami. Przewozi się je w wydzielonej, ogrzewanej i hermetycznej, części luku bagażowego.

Większość kotów dobrze znosi podróże samolotem, ale nie zaleca się ich w przypadku ciężarnych kotek i kociąt poniżej 3 miesiąca życia. Pamiętaj, że nie wszystkie loty objęte są zezwoleniem na przewóz zwierząt, dlatego Twój pupil może podróżować innym samolotem niż Ty.

Jeśli to możliwe, zarezerwuj kotu bezpośrednie połączenie. Dzięki temu uniknie stresu związanego z przesiadką i problemów związanych z dłuższym oczekiwaniem w bardzo gorących lub zimnych krajach. Wpłynie to też na czas trwania wybranego lotu. Według standardów Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), koci transporter musi być dość duży, by zwierzę mogło w nim bez trudu wstać i obrócić się. Sprawdź jakie wymagania w tej kwestii mają poszczególne linie. Informacje na temat paszportów dla zwierząt znajdziesz pod adresem i linkiem do strony internetowej, umieszczonymi poniżej. DEFRA (dawniej Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Gospodarki Żywnościowej), Animal Health (Disease Control) Division, 1A Page Street, London, SW1P 4PQ.
Tel: 020-7904-6204 (Quarantine section)
Web: www.defra.gov.uk/animalh/quarantine

Po przybyciu na miejsce

Po przybyciu na miejsce, umieść kota w jednym pokoju i zadbaj żeby czuł się bezpiecznie i wygodnie oraz nie mógł uciec. Daj mu wody i trochę karmy, mimo że może nie chcieć jeść dopóki nie zacznie się przyzwyczajać do nowego otoczenia. Nie pozwól mu wychodzić przez co najmniej tydzień i upewnij się, że gdyby się zgubił, można go zidentyfikować. Przez około 12 godzin nie karm pupila, żeby zgłodniał i przychodził do Ciebie po jedzenie, kiedy go zawołasz. Stopniowo pozwalaj mu odkrywać dalsze otoczenie, ale przy pomocy jedzenia skłaniaj go, żeby nie odchodził zbyt daleko i regularnie wracał na posiłki.

Używanie transportera

Transporter często kojarzy się kotom z wizytami u lekarza weterynarii, więc na ogół niechętnie do niego wchodzą. Daj kotu czas na oswojenie się z transporterem, czy klatką samochodową, przed podróżą.

Spraw, żeby pojemnik kojarzył się pupilowi z czymś przyjemnym – dawaj mu przysmaki kiedy siedzi w środku i zrób mu wygodne posłanie ze znajomo pachnących podkładów, których możesz potem użyć w trakcie podróży. Zostawiaj drzwi transportera otwarte i zachęcaj kota, żeby do niego wchodził i spał tam. Dzięki temu, podczas samej podróży, zwierzę będzie co najmniej oswojone z najbliższym otoczeniem.

Jeśli masz więcej kotów, najlepiej zapewnij im osobne transportery, które pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza, dadzą im więcej przestrzeni i ograniczą ryzyko przegrzania. Nawet najlepsi przyjaciele mogą zestresować się w trakcie podróży i zachowywać w nietypowy, nerwowy sposób. Oddzielne klatki pozwolą uniknąć obrażeń. Jednak zwierzęta mogą być spokojniejsze, jeśli nawzajem widzą się i słyszą.

Jeśli kot ma chorobę lokomocyjną, nie karm go przez 4 do 5 godzin przed podróżą. Daj mu wody na czas do wyjazdu, a następnie, o ile to możliwe, w drodze. Możesz kupić miski, które mocuje się w transporterze, dzięki czemu kot ich nie wywróci w trakcie podróży, i które w razie opóźnień, łatwo napełnić bez otwierania klatki.

Dodatkowe informacje: Feline Advisory Board - www.fabcats.org

Artykuły powiązane

 • Co robić, a czego nie, podczas uczenia kota prawidłowego zachowania

  Masz problem ze złym zachowaniem swojego kota? Dowiedz się, jak skutecznie zdyscyplinować kota dzięki tej pomocnej liście nakazów i zakazów.
 • Jak wybrać kotu lekarza weterynarii?

  Zaraz po Tobie i Twojej rodzinie, lekarz weterynarii jest dla kota najważniejszą osobą. W końcu odpowiada za zdrowie zwierzęcia przez całe jego życie. Jak więc wybrać weterynarza, który zapewni mu najlepszą możliwą opiekę?
 • Przeprowadzka z kotem

  Jeśli może być coś bardziej stresującego od przeprowadzki, to jest to przeprowadzka z kotem.
 • Pielęgnacja kota

  154502253 Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji.

Produkty powiązane