Czy mój kot jest agresywny? Kiedy agresja w zabawie przekracza granicę?

Opublikowany przez Amy Shojai, CABC
Czas czytania:

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jako miłośnik kotów doskonale wiesz, że potrafią okazać agresję w zabawie i... masz na to dowody w postaci zadrapań. Jednak czasem możesz się zastanawiać: Czy mój kot jest zbyt agresywny?

Kocia zabawa wygląda agresywnie. W końcu koty używają swoich zębów i pazurów, aby ujarzmić zabawki i towarzyszy zabawy – a także Twoje kostki. Czasami niewinna zabawa przekracza granicę agresji, a zabawa może stać się niebezpieczna, nawet jeśli kot nie chce zrobić nic złego. Dowiedz się, jak rozpoznać różne rodzaje agresji u kotów i sprawić, aby ich ostre pazury nie powodowały obrażeń.

Jak bawią się koty

Kocięta poprzez zabawę uczą się wielu rzeczy o tym, jak współdziałać ze swoim światem, innymi kotami i ludźmi. Bawią się także, aby ćwiczyć umiejętności potrzebne w dorosłym życiu, takie jak polowanie. Aktywność sprawia, że koty utrzymują dobrą kondycję w każdym wieku, a zabawa pozwala łagodzić stres i spalać energię.

Kocięta zaczynają bawić się z przedmiotami, ludźmi i innymi kotami od około czwartego tygodnia życia. Oto kilka popularnych sposobów zabawy kotów:

 • Stalkowanie. Koty czają się w kryjówkach i przykuwają blisko ziemi, gotowe, aby wyskoczyć z zasadzki. Często stąpają tylnymi łapami, aby "pobudzić się" do ataku.
 • Skakanie. Koty skaczą do przodu, aby złapać przedmiot (lub Twoje palce) przednimi łapami. Mogą przewrócić się na bok, chwytając przednimi łapami, a tylnymi "kopiąc", aby podporządkować sobie zabawkę.
 • Uderzanie i czerpanie. Otwór zachęca łapki do eksploracji, aby wyłowić ukryty skarb. Koty oddają się również eksperymentom z grawitacją z użyciem łapek, aby strącać przedmioty ze stołów.
 • Szuranie łapami. Ich futerko jest puszyste, a ogon zawinięty do dołu, co podkreśla lękliwe lub agresywne zachowanie. Odchylają uszy do tyłu, wyginają grzbiet i podchodzą z boku do ludzi, zwierząt i zabawek.
 • Zabawa w bójkę. Koty gonią, walczą i gryzą przy użyciu pazurów i zębów.

Interakcja społeczna osiąga swój szczyt w wieku około trzech miesięcy, a następnie koncentruje się na zabawie przedmiotami. Koty w wieku od czterech do dziewięciu miesięcy preferują wszelkie zabawy symulujące polowanie. Dorosłe koty nadal bawią się, ale często z mniejszą intensywnością.

Czy mój kot jest agresywny?Pręgowany kot skubiący rękę właściciela siedząc na jego kolanach

Podczas gdy psy wokalizują w trakcie zabawy, koty milczą, więc wszelkiego rodzaju wokalizacje mogą wskazywać, że zabawa przekracza granice. Nawet intensywna zabawa nie stanowi problemu, jeśli oba koty zachowują się cicho.

Jeśli zabawa Twojego kota staje się agresywna, możesz zaobserwować jedno lub więcej z poniższych zachowań:

 • Wymachiwanie lub uderzanie nieschowanymi pazurami.
 • Mocno spłaszczone uszy.
 • Wygięte plecy i sztywna postawa.
 • Puszysta sierść i ogon.

Możesz też zauważyć agresywne wokalizacje, takie jak:

 • Plucie – koci skowyt zaskoczenia.
 • Syczenie – często jest wyrazem strachu, obrony.
 • Warczenie lub chrapanie – ofensywne ostrzeżenie o zbliżającym się ataku.

Zwróć uwagę na sygnały głosowe, aby określić, kiedy zabawa przekroczyła granicę. Przygotuj się do wkroczenia do akcji i usunięcia lub odwrócenia uwagi jednego lub obu kotów.

Rodzaje agresji

Według organizacji Battersea Cats Home, koty z natury nie są agresywne. Agresja jest formą komunikacji i sposobem na wyrażenie swoich uczuć. Do częstych powodów należą:

 • Agresja terytorialna. Ten rodzaj jest skierowany do zwierzęcia lub osoby naruszającej przestrzeń kota. Koty osiągają dojrzałość społeczną między drugim a czwartym rokiem życia i mogą zacząć czuć się na tyle pewnie, aby domagać się ważnych zasobów, nawet jeśli wcześniej dobrze dogadywały się z innymi kotami. Koty będą również bronić swojego podstawowego terytorium przed nieznanymi kotami.
 • Przekierowana agresja. Zdarza się to często, gdy kot przebywający w domu dostrzega na zewnątrz intruza i nie jest w stanie go dosięgnąć. Mogą przekierować tę agresję na Ciebie lub inne koty w domu, które zbliżą się do nich w tym stanie emocjonalnym.
 • Agresja lękowa. Niepożądane traktowanie może wywołać strach lub irytację, a w konsekwencji ugryzienia typu "„zostaw mnie w spokoju”". Może się to zdarzyć, gdy kot czuje się zagrożony lub nadmiernie pobudzony, na przykład przez nadmierne głaskanie, krępowanie, podnoszenie lub zmuszanie do przyjmowania niepożądanych pozycji.
 • Ból lub choroba. Kot, który jest chory lub cierpi, może rzucać się do ucieczki, aby bronić się lub dlatego, że jest bardzo obolały. Zarezerwuj wizytę u swojego lekarza weterynarii, aby pomóc kotu ponownie stać się przyjaznym, szczęśliwym i zdrowym kotem.

szary kot bawiący się z niebieskim ptakiem na sznurku

Jak radzić sobie z agresją

Niezależnie od przyczyny, musisz wiedzieć, jak postępować z kotem, gdy przejawia on zachowania agresywne.

Kocięta uczą się ważnych zachowań społecznych, np. jak mocno mogą gryźć i pazurkować, podczas zabawy z kolegami z miotu. Aby zmniejszyć ryzyko, że agresja w zabawie będzie zbyt ostra i zbyt częsta, adoptuj tylko kocięta, które mają osiem tygodni lub więcej. Przyjęcie dwóch kociąt razem może pomóc im w nauczeniu się etykiety gryzienia i pazurów. Dobrze uspołeczniony dorosły kot może również nauczyć młodsze koty właściwych granic.

Podczas zabawy z kotem unikaj używania rąk lub stóp jako zabawek. Rzuć kotu zabawkę lub użyj przynęty w postaci wędki, aby przekierować jego energię poza zasięg gryzienia. Jeśli zabawa stanie się zbyt intensywna, zatrzymaj się na kilka minut, aby pozwolić kotu uspokoić się i spróbuj przekierować jego uwagę, grzechocząc pojemnikiem z jedzeniem.

Battersea Cats Home zaleca unikanie siły fizycznej, ponieważ może ona zwiększyć niepokój i frustrację kota, co może spowodować nasilenie agresji. Zamiast tego spróbuj przyciągnąć ich uwagę, wydając odgłos cmokania. Przerywa to zachowanie, dzięki czemu możesz przekierować ich uwagę na bardziej odpowiednie cele. Oto kilka innych szybkich porad:

 • Unikaj długotrwałego kontaktu wzrokowego, który koty mogą odbierać jako groźbę.
 • Obserwuj język ciała kota i wypatruj sygnałów ostrzegających o zbliżającej się agresji. Przerwij pieszczoty, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki, że kotu nie jest wygodnie. Skup się na swoim oddechu, aby zachować spokój i poczekaj, aż kot się zrelaksuje. Zwabiaj je z mebli, schodów i korytarzy zabawkami lub smakołykami, aby móc przejść.
 • Kiedy koty nie dogadują się ze sobą, użyj sprayów z feromonami i innych produktów uspokajających, aby złagodzić napięcie. Stwórz dom, w którym będzie dużo zabawek, miejsc do jedzenia, kocich drzewek i kocich rzeczy, rozmieszczonych tak, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć liczbę konfliktów.
 • Zaprzestań hałaśliwych zabaw między zwierzętami, ponieważ skowyt kotów zapowiada nadchodzącą agresję. Jeśli koty nadal walczą, rozdziel je na co najmniej 24h przed ponownym połączeniem.

Koty, które drapią, ciągną za sierść, terroryzują inne zwierzęta domowe lub napawają Cię lękiem, wymagają profesjonalnej interwencji. Zwróć się o fachową pomoc do behawiorysty weterynaryjnego. Zrozumienie przyczyny i zajęcie się nią może zapobiec problemom i sprawić, że Ty i Twój kot wrócicie do harmonijnego życia razem.

Informacja o autorce

Amy Shojai

Amy Shojai, CABC

Amy Shojai, CABC jest certyfikowanym konsultantem ds. zachowania zwierząt i znanym w całym kraju autorytetem w dziedzinie opieki nad zwierzętami i ich zachowania. Rozpoczęła swoją karierę jako technik weterynaryjny i jest nagradzaną autorką ponad 35 książek o zwierzętach domowych.

 

Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty