Opowieści, które snuje ogon Twojego kota

Opublikowany przez
: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Twój kot używa języka ciała, aby przekazać, jak się czuje. Sygnały języka ciała obejmują postawę, położenie uszu, mimikę pyszczka i oczywiście zawsze wyrazisty ogon. Ogon kota może wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w jego głowie i jest dobrym wskaźnikiem nastroju. Poświęć trochę czasu na obserwację zachowania swojego kota, a zaczniesz rozumieć, jakie historie opowiada ogon.

Oczywiście każdy sygnał mowy ciała musi być interpretowany łącznie z innymi sygnałami i musi uwzględniać kontekst. Z reguły jednak te oznaki mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć Twojego kota. 


Pozycja: wysoko. Kiedy Twój kot trzyma ogon wysoko w powietrzu, poruszając się po swoim terytorium, wyraża w ten sposób pewność siebie i zadowolenie. Ośrodek Battersea Cats Home twierdzi, że ogon sterczący prosto do góry często oznacza, że kot oczekuje czegoś od Ciebie, na przykład ulubionej zabawki lub karmy. Zwróć uwagę na końcówkę wyprostowanego ogona – małe drgnięcie może oznaczać szczególnie szczęśliwy moment.

Pozycja: zakrzywiony jak znak zapytania nad plecami. Możesz rozważyć zrobienie przerwy w codziennych zajęciach, aby pobawić się z kotem, jeśli zauważysz, że jego ogon jest zakrzywiony. Takie ułożenie ogona często sygnalizuje nastrój do zabawy i mówi, że Twój kot jest gotowy na wspólną zabawę.

Pozycja: nisko. Uważaj! Ogon ustawiony prosto w dół sugeruje bardzo poważny nastrój i może sygnalizować agresję. Pamiętaj jednak, że niektóre rasy, takie jak persy, mają tendencję do opuszczania ogonów bez szczególnego powodu.

Pozycja: Owinięty wokół łapek i/lub nóg. Często można to zaobserwować, gdy kot się czegoś obawia. 

Pozycja: schowany. Przyklejenie ogona do ciała sygnalizuje strach. Coś sprawia, że Twój kot się boi.

Pozycja: napuszony. Ogon przypominający wycior oznacza, że kot jest bardzo pobudzony i/lub przestraszony i stara się wyglądać na większego, aby odeprzeć niebezpieczeństwo. Nie próbuj dotykać kota w tym stanie, bo padniesz ofiarą tych ostrych jak brzytwa pazurów i zębów.

Pozycja: podrygujący ogon. Jeśli Twój kot gwałtownie macha ogonem w przód i w tył, PDSA ostrzega, że jest to znak, że jest zdenerwowany lub zły. Twój kot może stać się agresywny, więc potraktuj to jako ostrzeżenie, żeby trzymać się z daleka.

Pozycja: machanie ogonem. Ogon kołyszący się powoli z boku na bok oznacza zazwyczaj, że kot jest skupiony na jakimś obiekcie. Możesz zobaczyć to ułożenie ogona tuż przed tym, jak kot rzuci się na zabawkę lub gdy będzie obserwował ptaka za oknem. 

Pozycja: owinięty wokół innego kota. Ogon owinięty wokół innego kota oznacza przyjaźń i przywiązanie, tak samo jak można okazać przywiązanie, obejmując kogoś ramieniem. 

Powiązane artykuły

 • Psychologia kociąt: Zrozum, co myśli Twój kot

  Aby zapewnić kociętom jak najlepszą opiekę, ważne jest zrozumienie ich zachowania. Dowiedz się więcej o tym, co Twój kociak myśli i robi.
 • Dlaczego koty miauczą?

  Wszyscy znamy odgłos miauczenia kota. Dlaczego kot miauczy? Co oznacza kocia mowa? Przeczytaj wszystko o dźwiękach wydawanych przez Twojego kota.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.
 • Drapanie kota

  Twój kot drapie meble, dywany, drzwi a czasem i Ciebie? Czy drapanie kota jest normą? Jak chronić meble przed ostrymi pazurkami? Sprawdź.

Powiązane produkty