Sekrety kocich dźwięków: 5 charakterystycznych odgłosów kota

$authorText
$readingTime

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Właściciele kotów każdego dnia mają do czynienia z wieloma różnymi odgłosami wydawanymi przez futrzastych towarzyszy. I chociaż niektóre dźwięki łatwo rozszyfrować (na przykład krążenie wokół miski z pomiaukiwaniem i wpatrywaniem się w człowieka), czasami ich znaczenie nie jest takie oczywiste. Niektóre koty bywają szczególnie „rozmowne”. Dotyczy to szczególnie starszych pupili, ponieważ koty mają skłonność do większej wokalizacji w miarę upływu lat lub pogarszania się ich słuchu.

Oto, co Twój kot wyraża za pomocą tych charakterystycznych dźwięków:

1. Miauczenie

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że ich pupile miauczą z wielu powodów. Jednak miauki są zarezerwowane dla ludzi – koty nie porozumiewają się ze sobą w ten sposób – a więc co starają się nam powiedzieć? Twój kot może miauczeć, kiedy prosi o karmę lub wodę, wita Cię po powrocie do domu lub ma ochotę na trochę pieszczot, ewentualnie miziania po brzuchu (w tym celu kot kładzie się na grzbiecie). Koty miauczą na różne sposoby, w zależności od sytuacji. Dany styl miauczenia może na przykład oznaczać, że Twój pupil chce, aby odstąpić mu miejsce na kanapie – klasyka gatunku.

Nieustanne miauczenie podczas jedzenia, korzystania z kuwety lub wykonywania dowolnej innej czynności może oznaczać, że kotu coś dolega, w większości przypadków jednak to po prostu forma powitania, jaką stosuje Twój futrzak.

2. Mruczenie

Ciężko sobie wyobrazić lepsze zakończenie ciężkiego dnia niż sytuacja, gdy Twój kot przytula się do Ciebie i trąca Cię nosem, a przy tym głośno mruczy. Jak zauważa portal Trupanion, kocięta rodzą się ślepe i głuche, a mruczenie umożliwia im komunikację z matką. Jednak na późniejszych etapach życia wszystkie koty stosują tę metodę porozumiewania się, także w stosunku do ludzi. Jeśli wsłuchasz się uważnie w mruczenie swojego pupila, dostrzeżesz delikatne zmiany tonu i częstotliwości drgań. Koty wyrażają w ten sposób zadowolenie i dobre samopoczucie.

Niewielu ludzi jednak wie, że koty stosują tę formę wokalizacji, aby dodać sobie otuchy, kiedy się czegoś boją. Tak czy siak, gdy Twój futrzasty przyjaciel „zapuszcza motor”, nie zapomnij obsypać go pieszczotami.

3. Syczenie

Kiedy kot syczy lub nawet warczy, nie robi tego ze złych pobudek. Po prostu jest przestraszony, a co za tym idzie, chce się bronić. Twój pupil może syczeć na obcą osobę w domu (albo kogoś znajomego, kogo nie lubi), a nawet na innego kota, wysyłając w ten sposób sygnał „trzymaj się z daleka”. Wreszcie w ten sposób kot przypomina wszystkim, kto tu tak naprawdę rządzi (mała podpowiedź – na pewno nie Ty).

„Jeśli możesz”, radzi portal Animal Planet, „zignoruj syczenie zamiast krzyczeć czy karcić kota spojrzeniem”. Daj swojemu pupilowi czas i otocz go miłością, a syczący problem zniknie. Kiedy kot dostanie przestrzeń na to, aby ukoić swoje nerwy, poczuje się znacznie pewniej.

4. Wycie

Kto powiedział, że wycie jest zarezerwowane tylko dla psów? Amerykańskie Towarzystwo Przeciwdziałania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA) zwraca uwagę, że „niektóre rasy kotów, zwłaszcza syjamskie, mają tendencję do nadmiernego miauczenia i krzyczenia”. Ponadto wycie służy kotom w wieku reprodukcyjnym do przyciągnięcia partnera.

Jeśli Twój kot nie spełnia tych kryteriów, może wyć w sytuacji zagrożenia, gdy znajduje się w potrzasku lub nawet kiedy jest ranny. Czasami koty wyją, kiedy przyniosą upolowaną zdobycz i chcą, aby ich opiekun jak najszybciej przyszedł ją zobaczyć (niestety, nie zawsze jest to zabawka...). Tak czy siak, okaż swojemu „rozmownemu” zwierzakowi uwagę, aby go zapewnić, że wszystko jest w porządku.

5. Trel

Jest to jeden z dziwniejszych kocich odgłosów, zarezerwowany na wyjątkowe okazje. Często Twój kot świergocze lub tryluje, aby zaalarmować domowników, gdy zobaczy za oknem ptaka, wiewiórkę lub królika. Zdaniem portalu The Humane Society, trel nie jest zwyczajnym miaukiem, lecz raczej poleceniem, za pomocą którego kocia mama przywołuje swoje dzieci do porządku. Jeśli masz więcej niż jednego kota, masz szansę usłyszeć kocią „konwersację” złożoną właśnie z takich dźwięków. Nie zdziw się także, jeśli Twój pupil użyje tego triku, aby namówić Cię do napełnienia jego miski lub zaprosić do wspólnego leżenia.

Zwracanie uwagi na kocie odgłosy pozwala pogłębić więź między Tobą a Twoim futrzakiem. Dodatkowo umożliwia Ci lepsze zrozumienie potrzeb pupila, dzięki czemu możesz zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, aby był szczęśliwy, zdrowy i bezpieczny.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną właścicielką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzakach, ciąży i życiu rodzinnym. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.

Verwandte Artikel

Verwandte Produkte