Czy suchy nos świadczy o chorobie?

Opublikowany przez
Czas czytania

Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos kota świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.

Suchość nosa może być na przykład skutkiem wygrzewania się na słońcu, przebywania w pomieszczeniu z kiepską cyrkulacją powietrza, albo wylegiwania się przy kaloryferze lub ogniu. Tak naprawdę, nos twojego kota może stawać się na zmianę suchy i mokry wielokrotnie w ciągu dnia.

Na co uważać

Jest jednak kilka rzeczy, które o zdrowiu kota może powiedzieć Ci jego nos. Jeśli jest popękany i pokryty strupami lub otwartymi ranami, może to świadczyć o chorobie skóry. W takiej sytuacji zabierz zwierzę do lekarza weterynarii, by to sprawdził. Jeśli kot jest chory, suchy nos może być objawem odwodnienia.

Sprawdzając koci nos, należy przyjrzeć się wydzielinie. Jeśli śluz jest obecny, powinien być przezroczysty. Jeżeli wydzielina zawiera pęcherzyki powietrza, jest gęsta, żółta, zielona lub nawet czarna, kota powinien zbadać lekarz weterynarii.

Artykuły powiązane

 • Czy koty mogą mieć zespół Downa?

  Zapoznaj się z tematem kotów o specjalnych potrzebach i dowiedz się, czy dziwne zachowania lub cechy fizyczne mogą świadczyć o występowaniu zespołu Downa.
 • Typowe problemy z trawieniem u kotów: Co robić

  Portrait of funny cat yawning Poznaj zalecane przez lekarza weterynarii porady dotyczące niektórych powszechnych problemów trawiennych u kotów, w tym jak radzić sobie z rozstrojem żołądka, pasożytami, kulami włosowymi i nie tylko.
 • Radzenie sobie z wyczerpaniem cieplnym u kotów

  Czy mieszkasz ze swoim pupilem w regionie, w którym lata są gorące? Jeśli nie masz klimatyzacji, możesz obawiać się wystąpienia wyczerpania cieplnego u Twojego kota.
 • Kompleksowy przewodnik po kociej kupie

  Dowiedz się, dlaczego kocia kupa może być dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia Twojego pupila oraz jaki wygląd odchodów powinien budzić Twoje obawy.

Produkty powiązane