Oduczenie złych nawyków  

Published by
Czas czytania

Znakowanie moczem

Znakowanie moczem jest całkowicie naturalnym zachowaniem kota, jego sposobem na pozostawianie informacji o sobie. Nie oznacza to, że jest to zachowanie pożądanie, szczególnie jeżeli ma miejsce w Twoim salonie.

Zanim spróbujesz rozwiązać problem, powinieneś upewnić się, że chodzi tu rzeczywiście o znakowanie moczem, a nie oddawanie moczu. Aby oddać mocz kot przykuca, natomiast znakując moczem, jest w pozycji stojącej i oddaje niewielkie ilości moczu na pionowe powierzchnie.

Co powinieneś zrobić

Zabierz swojego kota do weterynarza, aby wykluczyć Syndrom Urologiczny Kotów (SUK). Jest to schorzenie uleczalne, jednak mogące przysporzyć wielu problemów. Może być przyczyną oddawania moczu kota poza kuwetą i nie należy jej mylić ze znaczeniem moczem.

Znaczenie moczem jest zachowaniem często występującym u zestresowanych kotów. Zastanów się więc, czy w ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które mogły zasmucić Twojego kota. Mogą to być wielkie wydarzenia takie jak pojawienie się w domu dziecka, nowego zwierzaka, przeprowadzka, lub tylko przestawienie mebli w ulubionym pokoju Twojego kota. 

Co możesz zrobić, aby Twój kotek ponownie poczuł się szczęśliwy i bezpieczny?

Nigdy nie każ kociaka za znaczenie moczem. Kot nie jest w stanie zrozumieć kary, a dodatkowo znaczenie moczem często wynika ze stresu, który kara może jeszcze pogłębić.

Bardzo ważne jest posprzątanie zabrudzonego miejsca, ponieważ każdy utrzymujący się zapach będzie zachęcał Twojego kociaka do powtórzenia swojego zachowania.

Może okazać się, że wiele środków czystości stosowanych w domu nie jest do tego celu odpowiednia, ponieważ zawiera amoniak i chlor. Obie substancje zawarte są w moczu kota i mogą dodatkowo zachęcić go do ponownego znaczenia moczem w posprzątanym za ich pomocą miejscu.

Zabrudzone miejsca wyczyść za pomocą enzymatycznego proszku do prania, spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia. Następnie, po przetestowaniu na małej powierzchni, zastosuj środek do usuwania zapachów. Przed ponownym wpuszczeniem kociaka do pomieszczenia, upewnij się, że czyszczona powierzchnia już wyschła.

Kastarcja

W przypadku 80 % samców kastracja kończy problem znaczenia moczem. Dodatkowo z większości problem ustaje natychmiast.

Uporczywy problem

W większości przypadków problem znaczenia moczem może być szybko i skutecznie rozwiązany. Jeżeli jednak nadal się powtarza, powinieneś zasięgnąć porady behawiorysty lub lekarza weterynarii, który może zalecić odpowiednie leki.

Artykuły powiązane

 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.
 • Zrozumieć swojego kociaka

  Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
 • Kot łapiący myszy

  Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak będzie polować, to jego naturalny instynkt.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu  

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Feline Adult Mięsiste kawałki w sosie z wołowiną

  Twój kot będzie szczęśliwy otrzymując saszetki Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Mięsiste Kawałki w Sosie z Wołowiną. Każda saszetka to pełnoporcjowa karma zawierająca odpowiednie połączanie witamin i skłądników mineralnych, aby Twój kot otrzymywał to, co najlepsze dla jego zdrowia. 
 • Science Plan™ Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat Kurczak

  U sterylizowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Mature Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Sterilised Cat Young Adult Kurczak

  U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light z Tuńczykiem pomaga utrzymać idealną masę ciała.  Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz wysoką zawartością L-karnityny, która pomaga przekształcić tłuszczu w energię. Odpowiednia do codziennego żywienia.