Syndrom urologiczny kotów (SUK) - znaczenie moczem a problem zdrowotny

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znakowanie moczem

Znakowanie moczem jest całkowicie naturalnym zachowaniem kota, jego sposobem na pozostawianie informacji o sobie. Nie oznacza to, że jest to zachowanie pożądanie, szczególnie jeżeli ma miejsce w Twoim salonie.

Zanim spróbujesz rozwiązać problem, powinieneś upewnić się, że chodzi tu rzeczywiście o znakowanie moczem, a nie oddawanie moczu. Aby oddać mocz kot przykuca, natomiast znakując moczem, jest w pozycji stojącej i oddaje niewielkie ilości moczu na pionowe powierzchnie.

Co powinieneś zrobić

Zabierz swojego kota do weterynarza, aby wykluczyć Syndrom Urologiczny Kotów (SUK). Jest to schorzenie uleczalne, jednak mogące przysporzyć wielu problemów. Może być przyczyną oddawania moczu kota poza kuwetą i nie należy jej mylić ze znaczeniem moczem.

Znaczenie moczem jest zachowaniem często występującym u zestresowanych kotów. Zastanów się więc, czy w ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które mogły zasmucić Twojego kota. Mogą to być wielkie wydarzenia takie jak pojawienie się w domu dziecka, nowego zwierzaka, przeprowadzka, lub tylko przestawienie mebli w ulubionym pokoju Twojego kota. 

Co możesz zrobić, aby Twój kotek ponownie poczuł się szczęśliwy i bezpieczny?

Nigdy nie każ kociaka za znaczenie moczem. Kot nie jest w stanie zrozumieć kary, a dodatkowo znaczenie moczem często wynika ze stresu, który kara może jeszcze pogłębić.

Bardzo ważne jest posprzątanie zabrudzonego miejsca, ponieważ każdy utrzymujący się zapach będzie zachęcał Twojego kociaka do powtórzenia swojego zachowania.

Może okazać się, że wiele środków czystości stosowanych w domu nie jest do tego celu odpowiednia, ponieważ zawiera amoniak i chlor. Obie substancje zawarte są w moczu kota i mogą dodatkowo zachęcić go do ponownego znaczenia moczem w posprzątanym za ich pomocą miejscu.

Zabrudzone miejsca wyczyść za pomocą enzymatycznego proszku do prania, spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia. Następnie, po przetestowaniu na małej powierzchni, zastosuj środek do usuwania zapachów. Przed ponownym wpuszczeniem kociaka do pomieszczenia, upewnij się, że czyszczona powierzchnia już wyschła.

Kastarcja

W przypadku 80 % samców kastracja kończy problem znaczenia moczem. Dodatkowo z większości problem ustaje natychmiast.

Uporczywy problem

W większości przypadków problem znaczenia moczem może być szybko i skutecznie rozwiązany. Jeżeli jednak nadal się powtarza, powinieneś zasięgnąć porady behawiorysty lub lekarza weterynarii, który może zalecić odpowiednie leki.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane