Mój kot poluje! Dlaczego koty przynoszą myszy?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak  będzie polować, to jego naturalny instynkt.

Nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu, ale zniechęcaj kota do zakłócania spokoju zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Obroża z dzwoneczkiem służy za ostrzeżenie dla ptaków, które mają szansę uciec, zanim kot zbytnio się do nich zbliży.

Niechciane podarunki

Czasem kot zostawi Ci na wycieraczce drobny podarunek w postaci myszy, a niekiedy nawet coś większego. Naukowcy badający zachowania kotów nie są do końca pewni, dlaczego zostawiają one martwe ofiary swoim właścicielom, ale możliwe, że robią to z dwóch powodów:

  • Jako oznaka przywiązania do właściciela.

W końcu one lubią gonić, zabijać i bawić się martwymi myszami, więc dlaczego Ty nie?

  • Jako efekt działania instynktu rodzicielskiego.

Kotki uczą swoje kocięta polowania, przynosząc im martwe albo zranione zwierzęta, aby mogły sobie na nich "poćwiczyć".

Może więc Twój kot właśnie próbuje nauczyć Cię polować!

Sposób, w jaki koty podchodzą do polowania, również nie jest bez znaczenia. Uwielbiają zamęczać swoją ofiarę, tropiąc i goniąc ją, aż stanie się całkowicie wyczerpana. A najbardziej lubią robić to na trawniku przed domem.

Zapobieganie

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania polowaniu przez kota jest trzymanie go w domu. Oczywiście, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy kot jest przyzwyczajony do wychodzenia.

Spróbuj dostarczyć kotu więcej zabawy w domu. Ćwiczenia naśladujące polowanie, jak gonienie zabawek, czy igraszki z innymi kotami pomogą zaspokoić instynkt i kot nie będzie odczuwał potrzeby wychodzenia na polowanie.

Pamiętaj, aby pozbywać się wszystkich zdobyczy kota. Jeżeli ich nie wyrzucisz, będzie uważał, że w porządku jest przynoszenie kolejnych. Do tej pracy przyda się para gumowych rękawiczek.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane