Kot łapiący myszy

Published by
Czas czytania

Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak  będzie polować, to jego naturalny instynkt.

Nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu, ale zniechęcaj kota do zakłócania spokoju zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Obroża z dzwoneczkiem służy za ostrzeżenie dla ptaków, które mają szansę uciec, zanim kot zbytnio się do nich zbliży.

Niechciane podarunki

Czasem kot zostawi Ci na wycieraczce drobny podarunek w postaci myszy, a niekiedy nawet coś większego. Naukowcy badający zachowania kotów nie są do końca pewni, dlaczego zostawiają one martwe ofiary swoim właścicielom, ale możliwe, że robią to z dwóch powodów:

 • Jako oznaka przywiązania do właściciela.

W końcu one lubią gonić, zabijać i bawić się martwymi myszami, więc dlaczego Ty nie?

 • Jako efekt działania instynktu rodzicielskiego.

Kotki uczą swoje kocięta polowania, przynosząc im martwe albo zranione zwierzęta, aby mogły sobie na nich "poćwiczyć".

Może więc Twój kot właśnie próbuje nauczyć Cię polować!

Sposób, w jaki koty podchodzą do polowania, również nie jest bez znaczenia. Uwielbiają zamęczać swoją ofiarę, tropiąc i goniąc ją, aż stanie się całkowicie wyczerpana. A najbardziej lubią robić to na trawniku przed domem.

Zapobieganie

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania polowaniu przez kota jest trzymanie go w domu. Oczywiście, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy kot jest przyzwyczajony do wychodzenia.

Spróbuj dostarczyć kotu więcej zabawy w domu. Ćwiczenia naśladujące polowanie, jak gonienie zabawek, czy igraszki z innymi kotami pomogą zaspokoić instynkt i kot nie będzie odczuwał potrzeby wychodzenia na polowanie.

Pamiętaj, aby pozbywać się wszystkich zdobyczy kota. Jeżeli ich nie wyrzucisz, będzie uważał, że w porządku jest przynoszenie kolejnych. Do tej pracy przyda się para gumowych rękawiczek.

Artykuły powiązane

 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.
 • Zrozumieć swojego kociaka

  Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu  

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.
 • Oduczenie złych nawyków  

  Znakowanie moczem jest całkowicie naturalnym zachowaniem kota, jego sposobem na pozostawianie informacji o sobie.

Produkty powiązane

 • Prescription Diet™ y/d™ Feline

  <p></p><p>Wspomaga wyleczenie Twojego kota w ciągu 3 tygodni poprzez normalizację poziomu hormonów tarczycy.**<br><br>**Kiedy podawana jest jako jedyny rodzaj pokarmu.
 • VetEssentials™ NeuteredCat Young Adult Lower Fat Chicken

  U kastrowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Young Adult Neutered Cat Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów kastrowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Prescription Diet™ a/d™ Canine/Feline

  Do żywienia zwierząt w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach, wypadkach i zabiegach chirurgicznych.
 • Prescription Diet™ j/d™ Feline Pasztet z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Feline to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową kotów w ciągu zaledwie 28 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, DHA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b>