
Jak zrozumieć zachowanie swojego kota?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Odgadywanie potrzeb Twojego kociaka
Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
Miauczenie
W okresie dorastania Twój kociak będzie czasem pomiaukiwał, jednak wydawane przez niego charakterystyczne odgłosy staną się dla Ciebie bardziej zrozumiałe, gdy trochę podrośnie. Niskie tony zwykle oznaczają, że kot czuje się nieswojo lub z jakiegoś powodu jest nieszczęśliwy. Wysokie dźwięki świadczą o tym, że jest zadowolony, a jeżeli powtarzają się przez dłuższy czas, znaczy to, że kot próbuje zwrócić na siebie uwagę. Z czasem nauczysz się odczytywać jego komunikaty: "Postaw mnie na ziemi", "Daj mi jeść", "Przytul mnie"!
Co ciekawe, miauknięcia bardzo rzadko są skierowane do innych kotów, a prawie zawsze – do ludzi. Słuchaj więc uważnie – kot do Ciebie mówi!
Mruczenie
Mruczenie jest zwykle oznaką zadowolenia, jednak nie zawsze świadczy o tym że kot jest szczęśliwy. Chore lub przestraszone zwierzę
ta mruczą niekiedy, aby dodać sobie otuchy. Jednak na ogół, gdy Twój kociak ociera się o Ciebie, głośno przy tym mrucząc, oznacza to, że okazuje swoje przywiązanie albo o coś Cię prosi (na przykład o jedzenie).
Syczenie i warczenie
Odgłosy te oznaczają, że kociak jest przerażony. Stara się on brzmieć groźnie, co jest metodą obrony. Warczenie i syczenie możesz zwykle usłyszeć podczas stresujących dla kota spotkań z innymi zwierzę
tami.
Ocieranie się
Podczas ocierania się pyszczkiem o właściciela, u kota uwalniają się feromony. Są to odpowiadające za dobre samopoczucie hormony, wydzielane przez policzki. Ocieranie się stanowi dobry znak, ponieważ świadczy o tym, że kot czuje się świetnie w Twoim towarzystwie i okazuje Ci swoją sympatię.
Mowa ogona
Kot doskonale wyraża swoje uczucia za pomocą ogona. Kiedy zwierzak jest szczęśliwy trzyma ogon wyprostowany i skierowany ku górze. Gdy się boi, chowa go między nogami. Zamaszyste ruchy ogona u dorosłego kota świadczą o irytacji lub zniecierpliwieniu. Jeżeli zwierzak porusza nim bardzo szybko na boki, znaczy to, że jest naprawdę zły, a jego zachowanie stanowi jasną groźbę. Drgający ogon wyraża podekscytowanie i zaciekawienie.
Również nastawianie uszu świadczy o zainteresowaniu tym, co dzieje się dookoła. Gdy są one wyprostowane i skierowane do przodu, oznacza to że kot jest zrelaksowany i przyjaźnie nastawiony. Kładąc uszy po sobie, zwierzak okazuje agresję i chroni je na wypadek gdyby miało dojść do walki.
Moszczenie się
Często można zobaczyć kota ugniatającego miejsce, w którym ma zamiar się położyć. Takie ruchy świadczą o zadowoleniu, a także przypominają kociakowi czasy, kiedy ssał swoją matkę i ugniatał łapkami jej sutki, aby pobudzić wydzielanie mleka.
Zwyczaje Twojego kota: dziwne i dziwniejsze
Koty mają kilka niewątpliwie dziwnych zwyczajów. Spróbuj na przykład rozłożyć na stole gazetę i czytać ją w obecności kota. Na pewno wskoczy na stół i położy się na samym jej środku, prowokując Cię abyś go zrzucił. Nie będzie też chciał położyć się na czymkolwiek innym niż Twoja lektura– ani wygodna poduszka, ani fotel nie skłonią go do zmiany miejsca. Dlaczego? Ponieważ leżąc na tej gazecie skupia na sobie całą Twoją uwagę.
Jeżeli kot przewraca się na grzbiet i prostuje nogi, oznacza to całkowitą uległość oraz zaufanie do właściciela. W ten sposób przykuwa też Twoją uwagę. A jeżeli wskakuje Ci na kolana i z zadowoleniem się przytula, to nie ma wątpliwości co sądzi o swoim nowym otoczeniu.