Zrozumieć zachowania swojego kota
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Koty potrafią pokazać, że czegoś chcą zarówno za pomocą głosu, jak i ciała. Jednak co dokładnie Twój kot próbuje Ci powiedzieć? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o zachowaniu kotów.
Co koty komunikują poprzez miauczenie?
W miarę jak kocię dorasta, jego delikatne miauknięcia zaczynają stawać się bardziej dojrzałe i wyraźne. Co ciekawe, dzięki udomowieniu koty nauczyły się „rozmawiać” z ludźmi. Miauczenie niemal nigdy nie jest skierowane do innych kotów, tylko do ludzi. Tak więc słuchaj uważnie, bo kot do Ciebie mówi!
Miauczenie o niskiej częstotliwości zwykle oznacza, że kot z jakiegoś powodu czuje się niekomfortowo lub jest nieszczęśliwy. Radosne miauczenie o wysokiej częstotliwości oznacza, że kot jest szczęśliwszy, a jeśli miauknięcia się powtarzają, to znaczy, że kot próbuje z jakiegoś powodu zwrócić Twoją uwagę. Po pewnym czasie będziesz wiedział, kiedy kocię próbuje powiedzieć „nakarm mnie”, „kochaj mnie” czy też „mam już dość głaskania!”.
Co oznacza mruczenie?
Mruczenie jest zwykle oznaką zadowolenia, choć nie zawsze. Chore lub zaniepokojone koty mruczą czasem, żeby się uspokoić. Jednak w większości przypadków, gdy kocię głośno mruczy, ocierając się o Ciebie lub siedząc na kolanach, jest to oznaka przywiązania lub prośba, na przykład o pokarm.
Dlaczego Twój kot syczy i warczy
Jeśli kocię wydaje takie odgłosy, oznacza to, że jest się boi lub jest rozzłoszczone. Tego typu odgłosom towarzyszą zwykle charakterystyczne postawy i mimika, takie jak nastroszenie sierści lub ściąganie uszu do tyłu, a kot stara się wydawać jak najbardziej odstraszające dźwięki, żeby się chronić. Koty zwykle syczą i warczą podczas spięć z innymi zwierzętami, jednak mogą też wydawać takie odgłosy w stosunku do Ciebie, żeby zakomunikować, że nie podoba im się coś, co im robisz.
Dlaczego kot ociera się o Ciebie pyszczkiem?
Kiedy kot ociera się o Ciebie twarzą, z jego policzków wydzielają się feromony - to tak jakby kot mówił „Mój!”. Feromony to swego rodzaju wiadomości chemiczne wytwarzane na całym ciele kota, które mogą komunikować różne rzeczy, jak np. własność, niepokój lub status seksualny. Ocieranie się twarzą to dobry znak, ponieważ w ten sposób Twój kociak pokazuje, że Cię lubi, i że dobrze się czuje w Twoim towarzystwie.
Mowa kociego ogona
Ogon doskonale odzwierciedla uczucia kota. Szczęśliwe kocię trzyma ogon wyprostowany pionowo, a gdy się boi, jego ogon jest schowany między tylne łapy lub nastroszony. Szerokie machanie ogonem jest oznaką zdenerwowania lub zniecierpliwienia dorosłego kota. Kiedy kot jest naprawdę wzburzony, szybko macha ogonem z boku na bok - takie zachowanie oznacza groźbę. Drgający ogon to oznaka podekscytowania i ciekawości kociaka. Jeśli głaszczesz kota, a jego ogon zaczyna drgać lub poruszać się na boki, najlepiej zabrać rękę, ponieważ często oznacza to, że kot ma już dosyć. Upewnij się, że Twoje dzieci także rozpoznają te sygnały, ponieważ przeoczenie tych subtelnych kocich komunikatów często kończy się podrapaniem lub ugryzieniem dziecka. Koty są często obarczane winą, mimo że tak naprawdę my nie zauważyliśmy tego, co próbowały nam zakomunikować.
Uszy kocięcia też mogą być wskazówką. Nastawione uszy świadczą o zainteresowaniu tym, co dzieje się wokół. Jeśli uszy są wyprostowane i pochylone do przodu, kot jest zrelaksowany i przyjazny. Jeśli jednak uszy kota są ułożone nisko przy głowie, jest to oznaka strachu lub agresji. Uszy położone na bok mogą być również oznaką napięcia lub niepokoju.
Co to znaczy, kiedy kocię ugniata/gniecie łapkami
Często zdarza się, że kot ugniata miejsce, w którym ma zamiar się położyć albo gdy siedzi na kolanach lub klatce piersiowej. Ruch ten wskazuje na zadowolenie i nawiązuje do czasów, gdy kot ssał mleko matki i ugniatał sutek, aby zwiększyć przepływ mleka.
Intrygujące zwyczaje kotów
Koty bez wątpienia mają bardzo ciekawe nawyki. Czy próbowałeś kiedyś rozłożyć na stole gazetę i ją przeczytać, gdy Twój kot był w pobliżu? Wskoczy on na stół i położy się na środku gazety; spróbuj tylko go przesunąć! Nie będziesz mógł zastąpić tej gazety niczym innym i nie uda Ci się skusić kota wygodną poduszką ani krzesłem. Dlaczego? Ponieważ gdy jest na gazecie, skupiasz na nim całą swoją uwagę.
Recenzji dokonały dr Emma Milne BVSc FRCVS i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip