Ruja u kotek

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kotki w rui wymagają szczególnego nadzoru i uwagi. Jeżeli Twoja kotka przeszła właśnie rujkę, na długo zapamiętasz jej zawodzenie i ciągłe próby zwrócenia na siebie uwagi.

Jeżeli nie dopuszcza się jej do kocura, jest to frustrujący i niekomfortowy okres dla was obojga. Jeśli jednak pozwolisz jej na kontakt z kocurem, musisz spodziewać się dwóch miotów kociąt w ciągu roku! Najlepiej wykastrować kotkę, chyba że planujesz uzyskanie od niej potomstwa. Tak będzie łatwiej dla Ciebie i dla niej.

Płodność

Gdy kotka ma objawy rui, znajduje się w płodnym okresie swojego cyklu rozrodczego i szuka partnera. Kotki zwykle wchodzą w rujkę wiosną i jesienią, a może ona trwać od paru dni nawet do kilku tygodni. Zwykle pierwsza ruja występuje około szóstego miesiąca życia, ale czasem może pojawić się już w czwartym miesiącu.

Na co zwracać uwagę

Podczas rujki kotka może być bardziej uczuciowa, ocierać się o meble, ściany i ludzi, których lubi. Będzie ocierać się w szczególności tylnymi fragmentami ciała i może często przybierać pozycję kopulacyjną unosząc zad i ogon.

Dla właściciela najbardziej problematyczne objawy rui to wokalizacja i znakowanie moczem. Kotki w rujce miauczą głośno i bez przerwy, ponieważ próbują przyciągnąć samca. Mogą również znakować ściany i meble moczem o intensywnym zapachu, próbując zaznaczyć swoją gotowość do kopulacji.

Jeżeli masz niewychodzącą kotkę, może ona próbować za wszelką cenę wydostać się na zewnątrz, czasem nawet posuwając się do ataku na drzwi i okna.

Kastracja

Chociaż lekarz weterynarii może zalecić leki łagodzące te objawy, najlepszą metodą zapobiegania rujce jest kastracja. Po zabiegu kotka nie będzie miała rui, jej zachowania terytorialne złagodnieją, będzie też mniej znakować moczem i drapać.

Większość lekarzy zaleca zaczekanie z zabiegiem do końca cyklu. Istnieją argumenty za i przeciw kastracji kotek w bardzo młodym wieku i czekaniu do pierwszej rujki. Twój lekarz weterynarii przedstawi Ci własną opinię na ten temat.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane