Ruja u kotek

Opublikowany przez
Czas czytania

Kotki w rui wymagają szczególnego nadzoru i uwagi. Jeżeli Twoja kotka przeszła właśnie rujkę, na długo zapamiętasz jej zawodzenie i ciągłe próby zwrócenia na siebie uwagi.

Jeżeli nie dopuszcza się jej do kocura, jest to frustrujący i niekomfortowy okres dla was obojga. Jeśli jednak pozwolisz jej na kontakt z kocurem, musisz spodziewać się dwóch miotów kociąt w ciągu roku! Najlepiej wykastrować kotkę, chyba że planujesz uzyskanie od niej potomstwa. Tak będzie łatwiej dla Ciebie i dla niej.

Płodność

Gdy kotka ma objawy rui, znajduje się w płodnym okresie swojego cyklu rozrodczego i szuka partnera. Kotki zwykle wchodzą w rujkę wiosną i jesienią, a może ona trwać od paru dni nawet do kilku tygodni. Zwykle pierwsza ruja występuje około szóstego miesiąca życia, ale czasem może pojawić się już w czwartym miesiącu.

Na co zwracać uwagę

Podczas rujki kotka może być bardziej uczuciowa, ocierać się o meble, ściany i ludzi, których lubi. Będzie ocierać się w szczególności tylnymi fragmentami ciała i może często przybierać pozycję kopulacyjną unosząc zad i ogon.

Dla właściciela najbardziej problematyczne objawy rui to wokalizacja i znakowanie moczem. Kotki w rujce miauczą głośno i bez przerwy, ponieważ próbują przyciągnąć samca. Mogą również znakować ściany i meble moczem o intensywnym zapachu, próbując zaznaczyć swoją gotowość do kopulacji.

Jeżeli masz niewychodzącą kotkę, może ona próbować za wszelką cenę wydostać się na zewnątrz, czasem nawet posuwając się do ataku na drzwi i okna.

Kastracja

Chociaż lekarz weterynarii może zalecić leki łagodzące te objawy, najlepszą metodą zapobiegania rujce jest kastracja. Po zabiegu kotka nie będzie miała rui, jej zachowania terytorialne złagodnieją, będzie też mniej znakować moczem i drapać.

Większość lekarzy zaleca zaczekanie z zabiegiem do końca cyklu. Istnieją argumenty za i przeciw kastracji kotek w bardzo młodym wieku i czekaniu do pierwszej rujki. Twój lekarz weterynarii przedstawi Ci własną opinię na ten temat.

Artykuły powiązane

 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.
 • Zrozumieć swojego kociaka

  Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
 • Kot łapiący myszy

  Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak będzie polować, to jego naturalny instynkt.
 • Oduczenie złych nawyków

  Znakowanie moczem jest całkowicie naturalnym zachowaniem kota, jego sposobem na pozostawianie informacji o sobie.

Produkty powiązane