Dlaczego koty miauczą?

Published by
Czas czytania
Cat Meow

Nawet małe dzieci wiedzą, "jak robi kot" i potrafią naśladować ten dźwięk. Charakterystyczne "miau" to nie jest po prostu odgłos wydawany przez kota. W rzeczywistości to zaskakująco skomplikowana metoda porozumiewania się. Zatem dlaczego koty miauczą?

Zwracając uwagę na miauczenie swojego kota, możesz wiele się o nim dowiedzieć.

Podobnie jak w przypadku ludzi, głos kotów jest indywidualną sprawą. Może trafić Ci się kot, który rzadko kiedy coś piśnie, albo bardzo gadatliwy osobnik. Ponadto różne rasy wydają różnie brzmiące miauknięcia. Na przykład koty syjamskie słyną ze swojego wyjątkowo przenikliwego jęczenia.

Spójrz na mnie!

Najpopularniejszy rodzaj miauczenia to żałosne zawodzenie w celu zwrócenia na siebie uwagi. Przyczyny miauczenia można domyślić się z kontekstu. Jeżeli kot chodzi w tę i z powrotem po kuchni, prawdopodobnie chce jeść. Jeżeli miauczy gdy wchodzisz do domu, pewnie po prostu cieszy się na Twój widok i chce być pogłaskany albo wzięty na ręce.

Powitalne miauknięcia, zwłaszcza powtarzane bez przerwy, wiążą się też z zachowaniami płciowymi. Kotka w rui ciągle miauczy, aby ogłosić swoją dostępność dla samców. U niektórych kotek może się to przerodzić w nieustanne wielogodzinne zawodzenie w dzień i w nocy.

Czasem kot, widząc ofiarę, której nie jest w stanie złapać, wydaje dziwne, skrzeczące, a czasem nawet przypominające beczenie dźwięki. Nie wiadomo dlaczego koty to robią. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób wyrażają frustrację, podobnie jak cmokający człowiek. Inni z kolei uważają, że jest to sztuczka mająca na celu zwabienie ofiary, która będzie próbowała dowiedzieć się, skąd pochodzi dziwny dźwięk.

Warczenie, prychanie, syczenie i piszczenie to odgłosy obronne świadczące o agresji. Zwykle wyraźnie widać, że kot jest zdenerwowany lub przestraszony. Również mruczenie nie wymaga wielu wyjaśnień – kot jest po prostu zadowolony.

Warto zauważyć, że jeżeli masz cichego kota, który nagle zaczyna miauczeć, albo gadatliwego, który nagle robi się cichy, może to świadczyć o chorobie. Zwracaj szczególną uwagę na koty miauczące bez przerwy podczas korzystania z kuwety, mycia się czy jedzenia. Takie objawy mogą świadczyć o cierpieniu kota.

Wsłuchuj się w gadanie swojego kota i ciesz się nim. On chce być zrozumiany.

Artykuły powiązane

 • Poznaj znaczenie tego, jak wita Cię kot

  Jednym z najwspanialszych aspektów posiadania pupila jest to, że nasz futrzany towarzysz wita nas, gdy tylko przekroczymy próg.
 • Zrozumieć swojego kociaka

  Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu.
 • Kot łapiący myszy

  Koty uwielbiają łapać myszy, To urodzeni myśliwi. Nawet jeśli dobrze go karmisz Twój kot i tak będzie polować, to jego naturalny instynkt.
 • Znaczenie terenu moczem i oddawanie moczu w mieszkaniu  

  Cat and toilet paper Większość kotów jest bardzo przywiązana do swoich toaletowych zwyczajów i konsekwentnie korzysta z kuwety albo załatwia się w ogrodzie. Jeżeli znakuje teren i oddaje mocz w kącie pokoju, może to być bardzo niepokojące.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Feline Adult Mięsiste kawałki w sosie z wołowiną

  Twój kot będzie szczęśliwy otrzymując saszetki Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Mięsiste Kawałki w Sosie z Wołowiną. Każda saszetka to pełnoporcjowa karma zawierająca odpowiednie połączanie witamin i skłądników mineralnych, aby Twój kot otrzymywał to, co najlepsze dla jego zdrowia. 
 • Science Plan™ Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat Kurczak

  U sterylizowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Mature Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Sterilised Cat Young Adult Kurczak

  U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light z Tuńczykiem pomaga utrzymać idealną masę ciała.  Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz wysoką zawartością L-karnityny, która pomaga przekształcić tłuszczu w energię. Odpowiednia do codziennego żywienia.