Dlaczego koty miauczą?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Nawet małe dzieci wiedzą, "jak robi kot" i potrafią naśladować ten dźwięk. Charakterystyczne "miau" to nie jest po prostu odgłos wydawany przez kota. W rzeczywistości to zaskakująco skomplikowana metoda porozumiewania się. Zatem dlaczego koty miauczą?
Zwracając uwagę na miauczenie swojego kota, możesz wiele się o nim dowiedzieć.
Podobnie jak w przypadku ludzi, głos kotów jest indywidualną sprawą. Może trafić Ci się kot, który rzadko kiedy coś piśnie, albo bardzo gadatliwy osobnik. Ponadto różne rasy wydają różnie brzmiące miauknięcia. Na przykład koty syjamskie słyną ze swojego wyjątkowo przenikliwego jęczenia.
Spójrz na mnie!
Najpopularniejszy rodzaj miauczenia to żałosne zawodzenie w celu zwrócenia na siebie uwagi. Przyczyny miauczenia można domyślić się z kontekstu. Jeżeli kot chodzi w tę i z powrotem po kuchni, prawdopodobnie chce jeść. Jeżeli miauczy gdy wchodzisz do domu, pewnie po prostu cieszy się na Twój widok i chce być pogłaskany albo wzięty na ręce.
Powitalne miauknięcia, zwłaszcza powtarzane bez przerwy, wiążą się też z zachowaniami płciowymi. Kotka w rui ciągle miauczy, aby ogłosić swoją dostępność dla samców. U niektórych kotek może się to przerodzić w nieustanne wielogodzinne zawodzenie w dzień i w nocy.
Czasem kot, widząc ofiarę, której nie jest w stanie złapać, wydaje dziwne, skrzeczące, a czasem nawet przypominające beczenie dźwięki. Nie wiadomo dlaczego koty to robią. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób wyrażają frustrację, podobnie jak cmokający człowiek. Inni z kolei uważają, że jest to sztuczka mająca na celu zwabienie ofiary, która będzie próbowała dowiedzieć się, skąd pochodzi dziwny dźwięk.
Warczenie, prychanie, syczenie i piszczenie to odgłosy obronne świadczące o agresji. Zwykle wyraźnie widać, że kot jest zdenerwowany lub przestraszony. Również mruczenie nie wymaga wielu wyjaśnień – kot jest po prostu zadowolony.
Warto zauważyć, że jeżeli masz cichego kota, który nagle zaczyna miauczeć, albo gadatliwego, który nagle robi się cichy, może to świadczyć o chorobie. Zwracaj szczególną uwagę na koty miauczące bez przerwy podczas korzystania z kuwety, mycia się czy jedzenia. Takie objawy mogą świadczyć o cierpieniu kota.
Wsłuchuj się w gadanie swojego kota i ciesz się nim. On chce być zrozumiany.